| nobodybutme a întrebat:

Ce este sintagma? Pentru mine definitia din dex nu este concludenta, probabil din cauza ca sunt mai batut in cap...
Sintagma poate fi definita ca si un grup de cuvinte care au o oarecare legatura intre ele?
De exemplu in propozitia urmatoare: - Sentimentele de fericire se manifesta prin ras - "sentimentele de fericire" este sintagma?
Sau : Razele soarelui mi-au redat speranta- as putea spune ca "razele soarelui" este o sintagma?

Răspuns Câştigător
| larisa_4510 a răspuns:

Orice alaturare a cuvintelor poti sa o vezi k sintagma

2 răspunsuri:
| larisa_4510 a răspuns:

Multumesc pentru funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape orice alaturare de cuvinte poti sa o vezi ca o sintagma.