| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt asemanarile si diferentele dintre cultura araba/persana/egipteana si cea indiana (islam versus hinduism)?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multe - si totusi putine.
Depinde din ce punct de vedere le studiem.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mie mi se pare ca islamul (o religie abrahamica care a aparut mai tarziu) ar fi imprumutat idei hinduse.

| JicaContra a răspuns:

Islam - rahat de religie care are o putere atat de mare asupra maselor ca produce fanatici sinucigasi, asta ti se par doar exceptii, ok, hai sa vedem, de asemenea femeile sunt pur si simplu SCLAVE, nu au nici un drept si... culmea islamismului, o fata de 14 ani se duce la politie pentru ca tatal ei o abuzeaza sexual, moment in care EA e arestata pentru ca a iesit din casa fara un gardian, adica tatal ei care practic are drept de proprietate asupra ei

hinduism - imbecilitate de religie care le spune oamenilor ca au facut ceva rau intr-o viata anterioara, asa ca acum sunt saraci muritori de foame ca sa plateasca pentru aia, deci, evident ca produce oameni letargici care nu fac nimic si doar asteapta sa moara

sper ca te-am convins tongue

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

Acelasi lucruri s-au intamplat si cu crestinismul, de-a lungul istoriei.
Egalitate de drepturi intre femei si barbati nici pana azi nu se practica in nici o religie.

| JicaContra a răspuns (pentru Bula):

Da, asa e, dar asta nu e o scuza

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

Cine vorbeste de scuza?
Eu vorbesc de istoria, care se repeta... mai exact se replica.

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Asa credeti voi, islamul a fost creeat de evrei pentru a-si ascunde crimele dupa "religia noua" (o religie in care dz le zice sa ucida, daca cunosti personal musulmani nu sunt criminali, ci din contra), islamul a copiat hinduismul. Habar n-ai ce-s religiile astea. Nu a facut religia femeile sclave ci vagabondul mofturos a inventat religia, iar femeile gasesc un fel de refugiu in dz cand da in asemenea vagabonzi. Cu pedofilii e alta faza, oricare religie sunt aceeasi, dar avem o presa sa ne arate ce "se intampla".

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

E dragut ca schimbi subiectul si insinuezi ca nu e cum spun eu
MI SE RUPE cine, ce a creat si de ce, asa ca...

asta crezi tu, ca femeile in islam NU sunt sclave?!?

raspunde la intrebarea ASTA, nu debita chestii care nu au nici o legatura cu ce am spus eu!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Sunt Q private, nu trebuie sa intelegi. Cum traiesti asa gandesti, alea nu cunosc viata altfel, cum nici tu nu intelegi, ca nu traiesti cu ele in casa sa stii ce simte si gandeste o din aia, tu doar vezi pe la stiri si ziare ce au jurnalisti chef sa puna acolo.

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Stii, in europa avem fetitele alea de 12 care umbla cu unii de 20, sunt goale pe la 16 se drgheaza si alte din astea, si nu le numeste nimeni "abuzate violate" ci le admira, au milioane de urmaritori pe net, si scrie cate le place xx si banii. Sunt aceleasi fete.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, deci islamul e bun si cateva fetite si cateva drogate se compara cu TOATE femeile din islam, esti tare! tine-o tot asa

| Emengir a răspuns:

Cultura Araba si Persana sau influentat intre ele, Iranienii sunt musulmani si folosesc sistemul de scriere Arab (Abjad), insa Arabii sunt de origine popor semitic ce s-a raspandit in Orient si Africa de Nord odata cu sintetizarea Islamului. Persanii si Indienii sunt de origine Indo-Europeni, stramosii lor ca si ai nostri au migrat din Stepa Ponto-Caspica, exista asemanari majore intre Hinduism si Zoroastrianism (religia antica persana). Iar Egiptenii originali, cei antici, nu au legatura prea mare cu ei, insa Egiptenii Kemetici si Ptolemaici au influentat Arabii din proximitatea Peninsulei Sinai.