| dark1angel a întrebat:

Care sunt formele culturii?

1 răspuns:
| AlbaAura a răspuns:

Cultura este un ansamblu complex care cuprinde cunoștințele,credințele,arta, moravurile,legile,obiceiurile și toate aptitudinile de om ca ansamblu al societații. Elementele de cultura sunt sufletul și impresiile primite de el din lumea exterioara.
Cultura este o forma de viața prin care o activitate umana iși exprima forța creatoare. Poate sa fie naționala,cea care reprezinta cultura unei țari(tradiția) și sociala, aceea care reprezinta arta, retorica, teatrul.
Cultura este o imparație a sufletului, o lume de valori sufletești care se unifica intr-o concepție armonica despre lume și existența.