| 123098lolol a întrebat:

Care sunt functiile sintactice in cazul Dativ la pronume posesiv? poate si un exemplu. ca nu ma supar ^^

5 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

Pronumele posesiv în cazul dativ are funcţia sintactică de complement indirect.
Exemplu:Mă uit la ale noastre.

| Ella_4255 a răspuns:

Sa stii si uh ca daca ai ceva in caz dativ e obligat fortat complement indirect sau cel putin nume predicativ
exx : Alor mei nu le plac notele - alor mei = complement indirect, caz dativ

| anonim_5178 a răspuns:

In cazul Dativ pronumele posesiv are functia de complement indirect
fundita?

| CatalinMarius43 a răspuns:

! Functiile sintactice in cazul Dativ sunt;
1: Complemnt Direct
2. Complement Indirect

| Minea_Madalin_1995 a răspuns:

Acuzativ-dativ
:-)