| paulacarry a întrebat:

Funda! Explicati-mi va rog functiile sintactice ale pronumelui personal, nu inteleg deloc cazul Dativ si Acuzativ cu complementele directe si indirecte la formele scurte ca de ex:,, I-am imprumutat schiurile" etc. Help me!

Răspuns Câştigător
| Lilly095 a răspuns:

Bună! Păi complementul direct răspunde numai la întrebarea "pe cine?"(cazul acuzativ) iar complementul indirect la întrebarea "cui?"(caz dativ) în cazul pronumelor cu formă scurtă. În propoziția dată de tine, "I-am dat schiurile", pronumele "I" este în cazul dativ și are funcția sintactică de Complement indirect deoarece răspunde la întrebarea:cui (am dat schiurile)? Lui/ei."I" e forma scurta de la lui/ei.Singura întrebare la care răspunde un cuvânt în caz dativ este "cui?". Alte exemple în care un astfel de pronume se află în caz dativ: Ti-am spus adevarul. sau Ne-a plăcut filmul

| Lilly095 a răspuns (pentru Lilly095):

> sau Ne-a plăcut filmul

1 răspuns: