| AndreeaDeea98 a întrebat:

Astazi dam lucrare la Lb. Romana si nu stiu pronumele(personal, reflexiv, posesiv, demonstrativ) si adjectivele(posesive si demonstrative). Vreau si eu niste reguli cum as putea invata mai usor. Eu stiu ce intrebari sa pun pentru Acuzativ de exemplu dar nu stiu cand e NP, Cl etc. Cum as putea invata sa identific astea. Imi trebuie la toate cazurile Nominativ, Acuzativ, Dativ, Genitiv si la functiile sintactice ca sa iau si eu cel putin 8-9.
PS. Sunt in clasa a 6 a.

1 răspuns:
| Ione13 a răspuns:

Scrie pe google functiile sintactice a pronumelui personal.Sa vezi ca le gasesti, eu le stiu si sunt in clasa a 5a.