cami
| cami a întrebat:

Cat de ~grav~ vi se pare ca la varsta de 16ani sa habar n`ai cine este Dostoievski?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Nu este grav, atata vreme cat poate operele sale, sau ale altor scriitori pe care nu i-ai auzit sunt mai putin accesibile la varsta de 16 ani. Nici eu la 16 ani nu citisem "Crima si pedeapsa" sau "Fratii Karamazov", pentru ca nu eram interesata, pur si simplu. Nu ca eram inculta. Stiam despre Dostoievski ca este un scriitor, ca a scris aia si aia, dar nu le citisem. Putem avea alte preocupari. Eu la 16 ani stiam Noica, de exemplu. Poate si tu, sau altii, cunosc alti autori si alte opere in functie de interesele sale culturale! happy Dar in timp vei citi din cat mai multe domenii... happy

27 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate nu stie cine e Dostoievski - dar de aceea sa fi vazut filmele Crima si pedeapsa sau Fratii Karamazov...
Nu stiu ce sa spun - mie mi se pare grav nu ca nu se stie cine e Dostoievski, ci faptul ca se citeste din ce in ce mai putin. Lucrez la o biblioteca si stiu ca, desi avem destul de multi cititori, multi dintre acestia vin doar sa caute materiale pentru referate... (astia sunt cei constinciosi, care nu le copiaza de pe net), cei care studiaza pentru facultate, licenta, masterat, doctorat... Literatura beletristica este citita (si asta nu de catre toata lumea) doar cea care este strict recomandata de scoala / in special autori romani si cativa englezi, francezi... in functie de limba pe care o invata la scoala. Cat despre ceilalti care citesc de placere sunt ceva mai in varsta... marea lor majoritate - pentru ca am intalnit si tineri foarte pasionati de lectura - care citesc noutatile... (pentru ca deja l-au citit pe Dostoievski).
Faptul ca cineva la 16 ani nu l-a citit pe Dostoievski nu e grav - mai are timp sa-l citeasca si poate ca mai tarziu intelege mai bine cartile lui. Acum probabil ca ar urmari actiunea - (Vezi ca Crima si pedeapsa este un fel de roman politist... dupa actiune... ) mai tarziu ar intelege si problematica psihologica, drama...
Eu spun ca, in momentul de fata, daca un tanar citeste in mod constant este un castig. Daca va iubi lectura pana la urma va ajunge si la clasicii literaturii. Sunt atat de multi. Literatura rusa este foarte frumoasa - vezi Donul linistit (o poveste a cazacilor de pe Don) de Mihail Solohov (care a primit premiul Nobel pentru literatura in 1965) si care pe langa ca este o tulburatoare poveste de dragoste, surprinde si scene de viata din Rusia postrevolutionara...
Ar mai fi si Lev Tolstoi - cu Invierea / ca tot suntem de Paste... si lista ar putea continua...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incultura nu omoara.

cami
| cami explică:

Georgian. tu vrei sa fim precum este acel calul cand este legat la ochii, si priveste doar pe-o singura directie?(sper ca a mea comparatie este destul de aidoma si se potriveste intocmai[sper]) nu te intereseaza sa privesti si in jurul tau? sunt de acord ca ar trebui sa-i cunoastem destul de bine pe literarii romani, insa de ce sa nu avem o cultura cat mai vasta? eu cred ca si altii ar trebui sa ne intereseze nu numai romani.imi pare rau, insa aici nu sunt de acord cu tine!

cami
| cami explică:

Baba merci pentru atentionare, data viitoare o sa fiu mai atenta happy

cami
| cami explică:

Nu, si nu este vorba despre mine.happy.[stiu ca poate nu`i intereseaza pe multi] eu chiar am inceput sa-l citesc pe Dostoievski, si am debutat cu Idiotul (titlul mi s-a parut tare interesant.~woow idiotul. ce funny~) si asa am inceput sa-l citesc. m-a acaparat, m-a vrajit pur si simpluhappy. da am 16 ani, si statea de vorba cu prietena mea ( nu stiu din ce motive am intrebat-o daca a auzit de EL si mi-a raspuns ca "habar n`are cine`i asta thinking " de aceea mie personal mi s-a parut putin trist pentru ea, fiindca a ajuns la varsta asta si nu a auzit nici macar de numele lui (nu zice nimeni sa-i fi citit operele).asa ca am vrut sa stiu si parerea voastra, fiindca sunt convinsa ca majoritatea de pe aici, sunteti persoane cu o cultura vasta si bine pregatite! .de aceea am vrut sa stiu parerea dvs despre cele spuse mai sus happy

cami
| cami explică:

Nu, si nu este vorba despre mine.happy.[stiu ca poate nu`i intereseaza pe multi] eu chiar am inceput sa-l citesc pe Dostoievski, si am debutat cu Idiotul (titlul mi s-a parut tare interesant.~woow idiotul. ce funny~) si asa am inceput sa-l citesc. m-a acaparat, m-a vrajit pur si simpluhappy. da am 16 ani, si statea de vorba cu prietena mea ( nu stiu din ce motive am intrebat-o daca a auzit de EL si mi-a raspuns ca "habar n`are cine`i asta thinking " de aceea mie personal mi s-a parut putin trist pentru ea, fiindca a ajuns la varsta asta si nu a auzit nici macar de numele lui (nu zice nimeni sa-i fi citit operele).asa ca am vrut sa stiu si parerea voastra, fiindca sunt convinsa ca majoritatea de pe aici, sunteti persoane cu o cultura vasta si bine pregatite! .de aceea am vrut sa stiu parerea dvs despre cele spuse mai sus happy

Bula
| Bula a răspuns:

"Cate limbi cunosti, atatea oameni faci"
"Cate carti ai citit atatea ani de viata ti-i intelepciunea"!
Acum, calculeaza-ti valoarea si intelepciunea...

| Krina a răspuns:

E grav sa ajungi la 36/46/56...etc. si sa nu stii.
Depinde cum considera fiecare si ce preocupari are la varsta de 16 ani. Daca sta la coltul blocului, mancand seminte si folosind un limbaj "de balta", sigur nu-si da seama cine a fost Eminescu, Creanga, sau multi altii. Ce pretentii sa ai sa fi auzit de Dostoievski.

| viorel2c a răspuns:

Asa si asa.Grav e cand nu cunosti cine a fost Sadoveanu.

| baba a răspuns:

În primul rând este "să n-ai habar".
Ne e grav, n-am murit nimeni că nu l-a cunoscut pe Dostoievski. Dar e trist. E trist să nu ştii şi să n-ai interes să-i citeşti măcar una dintre opere: Fraţii Karamazov de exemplu este o superbă de citit.

| macarale a răspuns:

Incultura nu ii omoara pe ei... ci pe cei din jurul lor

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

NU e grav...
Poti sa dai un search pe google si gasesti pe wikipediahee hee

| galileo a răspuns:

Ceau. Eu cred ca este destul de grav sa nu stii cine e Dostoievski. Nu va impune nimeni sa cititi cartile sale pentru ca fiecare are gusturile sale in materie de literatura, dar sa nu fii auzit de un mare scriitor al lumii este o mare problema. Parerea mea este ca cei ce nu au auzit de Dostoievski ar putea macar sa citeasca cateva date despre el, sa aiba idee. Cultura generala in fiecare zii o imbogatim. Numai Bine.

| adina68 a răspuns:

Daca nu stii cine este Dostoievski, Tolstoi... la varsta de 16 ani nu este chiar atat de grav (o sa-i descoperi in timp).

| alexam a răspuns:

Exista oameni care nu afla niciodata, asa ca nu e foarte grav. Daca acea persoana stie lucruri mai importante si mai de folos, i se iarta FAZA cu Dostoievski...

| alina_8976 a răspuns:

Nu e grav. niciodata nu este prea tarziu sa te culturalizezihappy. daca te ingrijoreaza acest lucru, pune-te pe treaba.

| ancasobo a răspuns:

Foarte grav iti spune ceva?

| zuzu_4124 a răspuns:

Nu cred că e grav. Ar fi grav dacă n-ai auzit deloc de el. Oricum, nu se moare din asta la 16 ani.

| ShaKuri a răspuns:

laughing. ti se pare grav? Cunosc personaje care habar nu au cine e Gh Zamfirhappy...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu din pacate nu stiu cine este Dostoievski, dar asta nu insamna ca sunt inculta, probabil stiu unele lucruri pe care tu nu le stii si asta nu te face inculta nici pe tine. Daca ziceai ca nu stie cine e Eminescu sau Shakespeare, mai spuneam...si dupa cum se vede pauza raspunsurilor banuiesc ca mai sunt si altii ca mine care nu au auzit de el. La scoala nu am invatat despre el...altfel de unde as fi putut auzi?
Uite acum am cautat sa vad cine este si am aflat...multumesc pentru asta :)
Link si pentru ceilalti care nu stiau dar vor sa stie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fiodor_Dostoievski

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grav? a fost cumva roman? nu.romanii ar trebuie sa ne intereseze nu altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar Cehov? Ce scrieri minunate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista lucruri mai grave si autori mai moderni. nu te panica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu consider incultura daca nu stii cine e Dostoievski.Nici eu nu stiu cine e dar stiu alte lucruri care mi se par mai interesante. Tu crezi ca italienii stiu cine e Eminescu? TOTI?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am spus parerea si observ cum am fost catalogata happy dar nu-i nimic...altii se bat cu pumnul in piept ca sunt culti dar habar nu au cum sa scrie corect romaneste... dar de, asa suntem noi romaniiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eo am 11 ani si stii ca e un scriitor rus :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fdf