| XxThoumaxXAndyXx a întrebat:

Cate limbi sunt vorbite in lume? Vreau un numar exact, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Jessicaby a răspuns:

6 000 de limbi sunt vorbite in intreaga lume

14 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Exact nu se stie, in jur de 6 000 de limbi in uz in intreaga lume.

http://www.stirifeldefel.ro/6-000-de-limbi-sunt-vorbite-in-intreaga-lume/

| evenso a răspuns (pentru evenso):

Am gasit unde apare 6500 de limbi vorbite.

http://translate.google.com/....../translate

| evenso a răspuns (pentru evenso):

Incredibil, in articolul mai jos sustine cineva ca sunt identificate 6.809 de limbi.

http://translate.google.com/....../translate

| BCoMichael a răspuns:

Era asa greu sa cauti pe net

| XxThoumaxXAndyXx explică (pentru BCoMichael):

Destul de greu luand in considerare toate lucrurile pe care le fac acum

| BCoMichael a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

Dai pe "evalueaza" in dreapta joswinking

| XxThoumaxXAndyXx explică (pentru BCoMichael):

Merci bro/siswinking

| BCoMichael a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

Eu sunt un bro laughing

| XxThoumaxXAndyXx explică (pentru BCoMichael):

Ok ...Brolaughing

| Mefist0 a răspuns:

Cele mai vorbite limbi sunt:
Arabică
Chineză
Cehă
Daneză
Germană
Engleză
Esperanto
Spaniolă
Franceză
Hindustani
Italiană
Japoneză
Coreeană
Olandeză
Poloneză
Portugheză
Română
Rusă
Swahili
Suedeză
Turcă
PS: Nu se cunoaste nr. -exact- de limbi vorbite.

| XxThoumaxXAndyXx explică:

Am vazut ca sunt 6000.Va multumesc tuturor.Dar funda va fi oferita unei singure persoane.

| XxThoumaxXAndyXx explică:

Cum votez? Am auzit ca pot vota si as vrea sa ii votez pe ceilalti.In special pe Haruki...

| Caroline07Forbes a răspuns:

În lume există în jur de 3000 de limbi. În China, mai mult de un miliard de persoane vorbesc chineza. Engleza, considerată limbă internaţională, este vorbită de 425 de milioane de persoane; hindi, care este limba vorbită în India (405 de milioane); spaniola (300 de milioane). Araba este vorbită din Africa de Nord până în sud-vestul Asiei, adică în toată lumea arabă. Rusa este folosită în toată jumătatea de nord a Asiei.

Numai în Europa se vorbesc 185 de limbi. Franceza este întrebuinţată de 100 de milioane de persoane. Se vorbeşte franceză nu numai în Franţa, ci şi în Belgia, Elveţia, Luxemburg, în Africa de Nord, Liban, Canada, în insulele Antile, în Tahiti, în Noua Caledonie…

| BCoMichael a răspuns (pentru Caroline07Forbes):

In china exista doar un miliard de oameni + cei care nu sunt chinezi si nu vorbesc chineza nu au cum sa fie mai multi
Cred ca e foarte usor sa dai copy/paste nu?