| xWildOn3x a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cate tari sunt in lume si...
Cate limbi sunt vorbite?
happyFundita pentru cel mai bun raspuns!big grin

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

La ora actuală în lume există 194 de state suverane și independente – 193 de state membre ale Organizației Națiunilor Unite plus Vatican, care este este observator permanent la Națiunile Unite.
Astazi exista, potrivit The Telegraph, in jur de 6 000 de limbi in uz in intreaga lume. Jumatate din ele au mai putin de 3 000 de vorbitori. Numai in Asia si in Africa se vorbesc, pe fiecare dintre aceste doua continente, peste 2 000 de limbi. Papua Noua Guinee are peste 820 de limbi in uz si se presupune ca este tara cu cele mai multe limbi vii din lume. Limba chineza, mai exact, dialectul mandarin, este cea mai vorbita limba din lume, avand peste un miliard de vorbitori. Urmeaza in topul celor mai vorbite limbi din lume, spaniola, cu 390 de milioane de vorbitori si engleza cu 328 milioane de vorbitori. Limba engleza are cele mai multe cuvinte distincte, aproximativ 250 000, in timp ce limba Taki este limba cu cele mai putine cuvinte distincte (aprox. 340). Limba taki taki este vorbita de aproximativ 120 000 de locuitori din Surinam, un stat din America de Sud. Cea mai dificila limba din lume este considerata a fi limba basca, vorbita in nord-vestul Spaniei si in sud-vestul Frantei, particularitatea ei fiind ca nu seamana cu nicio alta limba din lume. Cea mai tanara limba este Afrikaans vorbita in Africa de Sud. Vatican este singura tara din lume unde limba latina este limba oficiala. Somalia este singura tara din lume unde toti locuitorii vorbesc o singura limba.

| Corina a răspuns:

Uite si lista cu limbile oficiale vorbite si cele mai importante dialecte ale minoritatilor:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_statelor_lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pe Glob se afla 195 de tari in total, iar in lume exista in jur de 3.000 de limbi.
Sper ca te-am ajutat!
Te pup!

| mihdenisgeorge a răspuns:

Sunt prea multe de numarat. Dar de exemplu la JO de la Londra participa 204 natiuni si de acestea sunt vorbite in jur 200. Sper ca te-am ajutat.

| mihdenisgeorge a răspuns:

Sunt prea multe de numarat dar de exemplu la Jocurile Olimpice participa 204 natiuni si de acestea sunt vorbite in jur de 200 de limbi. Spe ca te-am ajutat.