| RoxanaElena007 a întrebat:

Câteva sfaturi pentru începători la desen în creion?

7 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Sfatul, intotdeauna este sa inveti instrumentele mai intai, si apoi cauti tutoriale (pentru "incepatori"). Ca sa poti desena ai nevoie de rabdare si inspiratie, arunca anxietatea ca-ti ingreuneaza mana.

| varcopisicul a răspuns:

N-ai nevoie acum de 100 de creioane, ia-ti 2-3, un hb si un b
urmareste tutoriale despre valoratie
incearca sa desenezi cat mai multe desene/schite in fiecare zi, exercitiul e important! cel mai bine la inceput e sa desenezi chestii reale, gen pe care le ai in față sau dupa poze
nu apasa prea tare cu creionul pe hartie
cand te simti mai curajoasa si crezi ca poti desena din cap, deseneaza si nu te ingrijora daca nu arata cum vrei, e okay, exerseaza doar, atreneaza-ti mana ca sa poti reproduce ce ia in capușor si pe bartie cat mai exact

| Ratonul01 a răspuns:

Ascute creionul

| oqbil a răspuns:

Sa nu fumeze

| Maruoiorgulescu a răspuns:

Daca ai talent la așa ceva, felicitări, ai trecut de partea mai dificila