| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a întrebat:

Ce anume a facut regele mihai mai exact? Toata lumea il plange dar cand ii intreb de ce habar n-au nici ei!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In plin razboi mondial acest tradator a intors armele impotriva armatei germane, asta e adevarul, nu se face asa ceva, daca esti aliat cu cineva esti pana la capat nu intorci armele ca apoi sa spui ca cica rusi sunt rai dar americani care apoi au atacat Romania sunt buni
https://www.activenews.ro/......ati-104955

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa fii facut ceva? Prea adesea noi oamenii ne uitam la ce fac cei din jurul nostru, si ii judecam in functie de ceea ce fac, uitind ca poti face lucruri bune din dorinte meschine, sau lucruri rele din bunavointa, doar pentru ca ai gresit. Nu conteaza ce a facut regele Mihai mai intii, ci cine a fost. In primul rind, a fost regele romanilor, in al doilea rind, a fost un om de caracter, ceea ce azi rar mai gasesti printre noi, si nu mai gasesti absolut deloc la cei care ne conduc. Din punct de vedere moral (mai stim noi ce e aia?), a fost impecabil, a fost omul care, desi rege, nu s-a dat inapoi de la muncile de jos, a fost omul care a sarit in ajutorul celor de linga el, care a aratat curtoazie fata de femei. Cel putin asta e parerea celor care au locuit linga el. Chiar i-am zis sotiei, unul ca regele Mihai se naste o data la cateva secole. A fost un adevarat rege.

| RomanianPatriot a răspuns (pentru cristi202):

Daa! Mare caracter, trădător din toate punctele de vedere, și moral, și de tara ( nu numai pentru România BTW, chiar și pentru tara lui de origine, Germania) și nenumăratele lui fapte de trădare care le-a comis unor oameni care aveau bune intenții fata de el, la fel ca tot neamul de Hohenzollern,. Sa îți mai spun Deva, Regele Mihai sa fim sinceri nu intra pe primele locuri la categoria de cei mai prosti regi pe care i- am avut, după cum cunoaștem foarte bine, am avut regi campioni la abdicari, unii la femei și etc. Pe lângă asta, nici măcar familia nu și a respectat o, hai ca să nu sune exagerat, nici măcar tatăl sau? Când Carol al 2 lea a murit în Portugalia și a fost înmormântat în România, MIHAI I a refuzat direct sa participe la înmormântarea TATĂLUI SAU, care el l a făcut rege, el l a crescut, ȘI CEL CARE I A OFERIT TOTUL, Regele Mihai era un nimeni fara arborele geanalogic. Am încercat sa îți spun pe scurt de ce părerea ta este una foarte, dar foarte greșită?

| RomanianPatriot a răspuns (pentru RomanianPatriot):

Îmi cer scuze pentru diferitele greșeli de exprimare sau gramaticale, acestea au fost corectate în direct de acest site, eu neavând posibilitatea sa le modific.

regis
| regis a răspuns:

Pai a trait 96 de ani, cred ca e evident ca nu se poate povesti pe larg ce a facut. Dar strict ca raspuns la intrebare, lumea il plange pentru ca a fost conducatorul roman care s-a bucurat de cel mai mult respect in ultima suta de ani. Respect pe care si l-a castigat atat pentru ce a facut el, cat si inaintasii si familia sa.
Asa, concret, a reusit sa treaca tara prin al doilea razboi mondial, cu pagube minime dupa parerea unora. Cel mai important insa ramane actul de la 23 august 1944, pentru care unii inca il acuza de tradare. Evident sunt multe discutii pe tema asta, adevarul absolut nu il detine nimeni, insa deasupra tuturor se ridica parerea occidentului, care a afirmat cu tarie ca acel act a insemnat scurtarea razboiului cu cel putin 8 luni de zile.
Una peste alta, ce a facut Regele pentru tara e una, ce a facut tara pentru el e cu totul altceva. Bine sau rau, rasplata lui a fost un dureros exil, la incercarile de a se intoarce in tara a fost fugarit pe autostrada, iar mai tarziu blocat pe aeroport ca un infractor. A ramas totusi un monument de demnitate si s-a lasat folosit de tara care l-a alungat atunci cand interesele noastre i-au solicitat lobbyul.
Pe scurt, el a fost mereu drept cu noi, iar noi ca popor l-am umilit mereu, de aceea alaturi de formularile uzuale in astfel de situatii, vei auzi foarte des in aceste zile rugamintea "Sa ne ierti, Majestate!"

| RomanianPatriot a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate. Dar totuși ma întreb. Cum îți poți trăda tara de origine, pe lângă ca și a trădat și tara pe care o conducea ( România) a mai căzut la un acord și cu aliați, prin care își mobiliza armata direct pe front împotriva nemților... noi fiind aliații lor înainte cu ani buni, am fost ca niște fufe efectiv.

regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe afirmații acolo. Si nu cred ca ești in măsură sa judeci gândirea si comportamentul meu, cat timp nu aduci argumente, ci doar injurii.

| RAY a răspuns:

Trădarea de care a avut parte comandantul Armatei Române din cel de-Al Doilea Război Mondial poate fi privită și ca o capitulare a Regelui Mihai I. Actul de abdicare de la 23 August 1944, asumat direct de Regele Mihai, a avut consecinţe grave: 130.000 de soldaţi români prizonieri, 20.000 de români şi alţi 72.000 de români de origine germană deportaţi, pierderea a 50% din totalul de 19 divizii, pierderea libertăţii şi bolşevizarea cu forţa. Ion Antonescu a fost arestat și predat sovieticilor la 1 septembrie 1944. A fost deținut timp de aproape doi ani în URSS, după care a fost readus în țară pentru a fi judecat. Condamnat la moarte la 17 mai 1946 de Tribunalul Poporului din București, a fost executat prin împușcare la Jilava la 1 iunie 1946.
http://www.sursazilei.ro/......ecembrist/

| regis a răspuns (pentru RAY):

Raspunsul tau contine cateva erori. Daca sunt multe subiecte inca deschise, faptele sunt fapte si nu sunt discutabile. Astfel, comandantul suprem al armatei romane la 23 august 1944 era Regele Mihai, la randul sau maresal, deci nu putea avea cum sa il tradeze pe Antonescu, cat timp acesta era subalternul sau. Apoi actul de abdicare a fost semnat la 30 decembrie 1947, nu la 23 august 1944, cele doua nu trebuie confundate.
Si daca tot am deschis discutia, trebuie sa precizam ca prizonierii si celelate pierderi le-am suferit in calitate de aliati ai rusilor, iti imaginezi care ar fi fost situatia dupa o inevitabila invazie? Cu tot respectul pentru maresalul Antonescu, crezi ca ar fi avut o soarta mai buna?

| RAY a răspuns (pentru regis):

Bine tradararea la romanii e ceva normal, des http://www.sursazilei.ro/......ecembrist/
nu ma intereseaza acele detalii, adevarul e ca a fost un tradator fata de Germania, voi romanii singuri va tradati intre voi, in ultimi 400 de anii Romania a incalcat toate aliantele, ba cu rusi, ba cu americanii

| RAY a răspuns (pentru regis):

De ce au fost intoarse armele daca in 1947 a fost semnat actul de abdicare?

| regis a răspuns (pentru RAY):

Sunt doua evenimente separate.
Intoarcerea armelor a avut loc la 23 august 1944, pentru ca rusii intrasera deja pe teritoriul nostru, aliatii se apropiau dinspre vest (debarcarea din Normandia avusese loc in urma cu doua luni si jumatate), Germania nu mai avea nici o sansa, iar noi riscam sa disparem ca stat. De altfel noi intraseram in razboi de partea Germaniei pentru a ne recupera teritoriile pierdute, obiectiv indeplinit. Acest act de intoarcerea armelor si arestare a lui Antonescu este tocmai actul de preluare a frâielor puterii de catre Rege.
Semnarea actului de abdicare a avut loc 3 ani mai tarziu, la 30 decembrie 1947. Nu are nici o legatura cu intoarcerea armelor, ba chiar trecusera deja 2 ani si jumatate de la terminarea razboiului. In acest moment, Regele este in postura de victima, el fiind cel caruia i se impune aceasta abdicare si (imediat dupa) exilul fortat.

Dupa cum vezi, sunt doua evenimente separate, cu implicatii diferite, nu se poate face confuzie intre ele.

| RAY a răspuns (pentru regis):

De ce sau intors armele? daca vezi ca vine dusmanul nu intorci armele impotriva aliatilor, ori lupti pana la capat cu aia ori capitulezi, Romania putea capitula si sa nu intoarca armele si nici sa lupte

| regis a răspuns (pentru RAY):

Acestea sunt lucruri discutabile, eu am punctat strict faptele.
Dar ca sa iti raspund la intrebare, probabil rațiunea intoarcerii armelor a fost recuperarea Transilvaniei de Nord.

| RomanianPatriot a răspuns (pentru regis):

Îți place familia Hohenzollern nu? Eu ma întreb, cum a putut Regele Mihai sa își trădeze propria tara, adică Germania, uita te atent pe tot arborele genealogic al lui și o sa vezi de fapt, tara lui de origine?

| regis a răspuns (pentru RomanianPatriot):

Mie imi place familia mea si atât. Si cred ca tara de origine a Regelui Mihai este România, iar de arborele lui genealogic nu sunt foarte curios in acest context, arborele genealogic nu este nici meritul si nici vina lui.

| RAY a răspuns:

Invata sa fi un om civilizat, educat nu sa jignesti ca degeaba stii sa scrii daca duci lipsa de bun simt

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Tampitilor):

Mai sus am pus articole in limba romana care confirma ceea ce scriu, Romania a intors armele impotriva germaniei asa ceva nu se face nu ma intere cine a dat ordin. nu se face asa ceva, plus ca am confirmari clare ca a plecat cu trenul plin de aur si tablourii in elvetia nu la crescut de pasarii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Apropo nu e istoria ta sau a noastra pentru ca eu nu sunt strain., eu am cetatenie romana desi e istoria mea, nu sunt penibil in gandire sunt sincer si spun lucrurilor pe nume asa am fost educat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu pui tu mana pe o carte de istorie si sa afli. intreband pe net ai sa afli doar interpretari personale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ziceam. Pune mana si citeste niste carti de istorie. Tocmai ai premiat un raspuns care il faci sus si tare TRADATOR. E doar o parere a unui user care sigur nu cunoaste toate detaliile istoriei

| Madamada12 a răspuns:

Regele Mihai a fost ultimul rege al Romaniei. El a luptat impotriva URSS-ului in al II-lea Razboi Mondial, deoarece era impotriva comunismului. Din aceasta cauza el abdica (adica renunta la domnie) in 1947 doarece era amenintat cu o baie de sange care se va abate asupra poporului, amenintari facute de catre partidul comunist condus de Ghiorghe Ghiorghiu Dej. A fost un rege care si-a iubit tara si s-a reintors la ea desi tara l-a exilat de 2 ori.
Pe plan familial a fost fiul lui Carol al II, care era fiul lui Ferdinant I. Ferdinant I a fost urcat la tron ca succesor al lui Carol I, Ferdinant fiind nepotul acestuia.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Tampitilor):

Omule in 400 de anii ati tradat toate aliantele ba chiar intre voi in toata istoria v ati tradat, tradarea e ceva des la romanii, nu ma lua cu povestii de astea

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.sursazilei.ro/......ecembrist/
uite cateva dovezii de tradari doar

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Madamada12):

" A fost un rege care si-a iubit tara si s-a reintors la ea desi tara l-a exilat de 2 ori."
oate ai reusi sa reformulezi; prin prisma solicitarilor de retrocedari, cerute unei tari si unei populatii saracite de neocomunistii post decembristi!?

| RAY a răspuns (pentru Madamada12):

In plin razboi mondial acest tradator a intors armele impotriva armatei germane, asta e adevarul, nu se face asa ceva, daca esti aliat cu cineva esti pana la capat nu intorci armele ca apoi sa spui ca cica rusi sunt rai dar americani care apoi au atacat Romania sunt buni
https://www.activenews.ro/......ati-104955

| Potter_Alexandra_2004 a răspuns:

Un mare patriot care a locuit in Elvetia si imediat dupa ce a cazut Ceausescu a tot luat castele, diferite imobile.

| leapșa a răspuns (pentru Potter_Alexandra_2004):

Imobile care erau ale lui.