| alexfab33 a întrebat:

De ce toata lumea isi plange de mila si il lauda pe regele Mihai ca mare patriot cand el s-a dezinteresat mereu de Romania, s-a comportat ca un las, si a continuat sa traiasca in Elvetia chiar si cand a primit cetatenia romana?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ar fi ramas in Romania l-ar fi omorat comunistii.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu tin cu nimeni si sincer nici nu imi pasa da sa fim seriosi.tu ai sta in Romania dupa ce ai fost batjocorit dat afara si tara asta nu ti-a oferit nimic?

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Regele era un simbol, iar la simboluri nu prea are importanta ce au facut in viata reala.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună, Alex!
Nu te pot sfătui decât să citești și să te uiți la documentare și interviuri. Trăim niște vremuri care acum 25-30 de ani erau doar un vis frumos. Ai internet, ai acces la lumea întreagă pentru a te documenta. Ai toate detaliile la picioarele tale și, poate cel mai important, la un click distanță. Regele Mihai nu a fost un trădător și nici un dezinteresat, așa cum Ion Iliescu și Petre Roman au încercat să îl potretizeze. A avut 11 încercări nereușite până în 1995 de a se întoarce în România, de fiecare dată i-a fost refuzată viza. În Elveția primea o mai bună îngrijire, a rămas acolo de când boala Reginei Ana s-a agravat, ulterior și a lui. Află-ți istoria adevărată, merită!