| anonim_4396 a întrebat:

Ce cistigam citind o carte?

13 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Trăim o nouă experienţă, probabil, unică. Învăţăm ceva nou, ne îmbunătăţim vocabularul, felul de-a vedea viaţa/lucrurile, exersăm mintea şi imaginaţia. Mai pe scurt: multe.

| Dannyjj a răspuns:

Dacă citeşti o carte ai doar de câştigat, iar dacă nu citeşti ai de pierdut.
De câştigat:
1. Îţi îmbunătăţeşti vocabularul.
2. Îţi dezvolţi mintea.
3. Fă o comparaţie între cum erai înainte să începi şcoala şi acum, dacă eşti la liceu este şi mai bine, poţi vedea efectele, revenim la comparaţie, nu ai fi ştiut macar cât fac 2+2.
4. Citind o carte scapi de stres, te mai "decuplezi" de la probleme.
5. Vei fi mai creativ.
6. Îţi dezvolţi memoria, şi vei reţine mai bine(scad şansele de a face boala Alzheimer)

Ce se poate întâmpla dacă nu citeşti?
Creierul devine leneş.
Cu timpul creierul se atrofiază, se face cât o nucă.

Şi aici o explicaţie
http://www.youtube.com/watch?v=eSbxSTSsFmo

Nu este absolut nici o ruşine să te naşti prost, ruşine este să mori prost.
De Marin Sorescu.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

O multime de lucruri: imaginatie, cunostinte despre lume, vocabular, informatii de care nu aveam habar, relaxare, satisfactia parintilor, subiecte noi de discutie cu cele mai bune prietene, simpla bucurie a acumularii ideilor noi si frumoase...

| edy132 a răspuns:

Iar tu? Citeste una si ai sa afli.

| Yoyolovesblue a răspuns:

O lectie de viata, un vocabular dezvoltat, sfaturi utile, so let.s read puppy dog eyes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai na, cunostinte, la romana nu stiu ce clasa esti tu dar precis ca v-a intrebat macar un roman pe care l-ati citit independent, iti da o gandire logica, inveti cuvinte pe care credeai ca nu exista(unele carti nu toate, in caz ca citesti ceva o sa gasesti cu siguranta).
Nu stiu de ce dar cand citesc o carte, incerc, adica ma simt in locul personajelor aceasta ma face sa ma mai relaxes de stresul din lumea adevarata si sa mai "joc" un nou rol imaginar, incearca singura sa citesti macar o poveste daca romanul ti se pare prea mare sau greeu si o sa vezi singura ce efecte are asupra ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dorinte

| LaChatte a răspuns:

Pai lucruri noi si interesante care provin din acea carte pe care o citesti dar depinde si ce carte citesti!(exemplu: basme oarecare-binele invinge raul, sa nu credem tot ceea ce ni se spune etc.; o carte despre viata unor sfinti-sa fim buni, sa fim silitori etc.)

| Stephisorrr a răspuns:

Depinde si de cartea pe care o citesti. Acumulezi cunostinte noi, ramai cu ceva din tot ce ai citit.

| MaRy47 a răspuns:

Un vocabular mai dezvoltat, imaginatie, descoperi lucruri noi depinde de cartea pe care o citesti

| bobocul a răspuns:

intelepciune

| adinaadinaadina a răspuns:

Pai, parerea mea este ca, citirea unei carti te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul, sa te exprimi mai usor si sa descoperi noi lucruri.

| adinaadinaadina a răspuns:

te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul, sa te exprimi mai usor si sa descoperi noi lucruri.