| anonim_4396 a întrebat:

Ce culoare obtin prin amestecul de culori primare?

9 răspunsuri:
| DianaDiii1761b a răspuns:

Cred ca un mare MARO happy

| anonim_4396 explică (pentru DianaDiii1761b):

Ai chef de glume, fata? du-te la somn tongue

| DianaDiii1761b a răspuns (pentru anonim_4396):

Ermmh. Cred ca nu ai inteles, nu eram deloc sarcastica, insa eu nu am chef sa ma cert cu un "kopchil" de 8 ani care cerșește atenție rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru DianaDiii1761b):

No bine..ms de raspuns si data viitoare nu te mai da smechera cu niste cuvinte de taraniwinking

| Mayar a răspuns:

Prin amestecul de culori primare obtii culori secundare.
Culori primare : rosu, galben si albastru.
Culori secundare : Orange, verde si violet.

Rosu + Galben = Oranj - portocaliu
Galben + Albastru = Verde
Rosu + Albastru = Violet.

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Hai sa-ti spun o smecherie.
ROGVAV (rosu, Orange, galben, verde, albastru, violet) reprezinta culorile curcubeului. Fiecare culoare este compusa din vecinii ei. Spre exemplu, galbenul se obtine din Orange (portocaliu) si verde, iar rosu din Orange si violet.
Culorile primare sunt: rosu, galben si albastru.
Din rosu si galben se obtine portocaliu, din galben si albastru se obtine verde.
O zi placuta!

| anonim_4396 explică (pentru RoboțelulAndroidDinTelefon):

Nu stiu daca e bine...dar mai bine ceva decat nimic laughing multumesc happy

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

| diasasak a răspuns:

Culorile secundare oranj, verde, violet se obtin respectiv din: rosu+galben, galben+albastru, rosu+albastru. daca amesteci o culoare primara cu culori secundare obtii griuri colorate. multe.