| gabbyella200051 a întrebat:

Ce e mai bine sa inveti: Germana sau
franceza
Vreau un raspuns argumentat, ca sa pot face alegerea corecta
Cu parti pozitive, negative, dificultati, raspandire
Va rog mult

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Fiecare are parti bune si parti rele. Eu am invatat franceza in gimnaziu si in liceu dar dupa ce am terminat am ales sa invat germana pentru ca am avut o oarecare atractie pnetru istoria lor...mi-a placut deci prin urmare a fost usor. La franceza nu ma descurcam deloc chiar daca am facut atatia ani.

| RAY a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Wow ma bucur sa citesc asta, ca ai invatat mai repede deutsche

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Cât de bine știi germană? Aproximativ, cam la ce nivel te-ai încadra?

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

In casa mai mult vorbeam svabeste, germana literara nu prea vorbeam, in Germania sunt multe dialecte care difera practic sunt limbii diferite, cei din nord nu se pot intelege cu cei din sud de exemplu, eu am facut scoala in lb romana, engleza, franceza ca limbii straine, despre limba germana gramaticala stiu sa conversez o inteleg, nu stiu ce level

| gabbyella200051 explică (pentru Vanishgold):

Zero. Doar câteva cuvinte.
Deci ceva sugestii

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Țin să te contrazic, eu mă înțeleg cu toți germanii, deci oamenii se înțeleg între ei. Diferențele sunt exact cum sunt și la noi, regionale, dar asta nu înseamnă că dacă stai în Ardeal nu vei înțelege un oltean sau un moldovean. Nici între nemți și șvabi nu e mare diferență. Dacă tot ai cunoștințe în ceea ce privește această limba, eu zic să te pui să o înveți cum trebuie pentru ca lb germana este folosita în Austria, Belgia, Danemarca, Elveția, Franța (Alsacia, Lorena), Germania, Italia (Tirolul de Sud), Liechtenstein, Luxemburg, Namibia, Polonia, etc, adică în mult mai multe țări decât știai tu deja. Te-am întrebat pentru că mi s-a părut că atunci când m-ai întrebat tu pe mine dacă am băgat ceva germană la cap, ai făcut-o pe un ton superior ceea ce nu mi s-a părut ok și am vrut să știu cu ce mega expert în germană am de a face de mi se adresează de sus.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Eu am vorbit pe un ton superior cand?
omule se inteleg in limba germana gramaticala logic, dar au mai multe dialecte
https://www.youtube.com/watch?v=0cMRhmBfAQY

nu compara dialectele limbi romane, eu inteleg orice dialect romanesc ei nu se inteleg intre ei pentru ca Germania a fost compusa din mici regate, fiecare regat avand o limba diferite, vorbesti de elevetia, du-te tu acolo cu germana sa vedem cati te inteleg e o limba complet diferit, in danemarca nu se vb germana iar in belgia e o germana asemanatoare cu olandeza

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Am fost în Germania, chiar am locuit acolo și am și prieteni in multe părți ale Germaniei și ghici ce, mă înțeleg cu toți. Am fost în Elveția, la fel, oamenii mă înțeleg, am fost chiar și în Olanda unde se vorbește o amestecatura de engleza cu germana și tot m-au înțeles. Tu nu prea știi ce înseamnă gramatică și ce e ăla lexic. Există diferențe la nivelul lexicului, nu a literaturii, nu are treabă literatura.
În Belgia se vorbește o franceză-germana ceea ce nu e asemănător cu olandeza. Ai tu habar de ceva, dar nu le știi prea bine. Ceea ce vrei să-mi zici tu mie, este exact ce ți-am zis eu: că există diferențe la nivelul lexicului exact ca la noi în România în funcție de regiune.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

De loc de unde esti din Romania?

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Are vreo relevanță?

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Pentru mine

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Pentru tine ce? laughing

| Vanishgold a răspuns (pentru gabbyella200051):

Da, uită-te la filme cu subtitrare în engleza, uită-te la clipuri, citește articole, dar prima data învață 1000 cele mai uzuale cuvinte ale limbii germane.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Are relevanta

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Dă-mi un argument pentru care eu ar trebui să-ți răspund la întrebarea adresată.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Ce intrebarii, tu ai chef de conversatie

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Nu, tu m-ai întrebat ceva, iar eu voiam sa știu de ce ar trebui să-ți răspund. Să nu o mai lungim, zic.

| gabbyella200051 explică (pentru Vanishgold):

Mersi mult. Voi incerca

| RAY a răspuns (pentru gabbyella200051):

Viel glück

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

?

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Germana clar.

| RAY a răspuns:

Cu franceza ai viitor in franta,canada cu limba germana in Germania,Austria,elevetia, franceza e mai apropiata ca vocabular de lb romana desi e mai usoara,germana isi poate oferi un viitor, Germania e mai bogata ca franta, eu unu recomand engleza ca limba obligatorie si germana sau o limba nordica, tu alegi ce isi place sau ce vrei sa inveti, le poti invata pe amandoua, de ce nu?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://drive.google.com/......nt-yJ/view
incepe cu lista asta cele mai folosite cuvinte in limba germana

| AndreiWeisz a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Daca e doar ca sa lucrezi afara, mai bine germana. Daca vrei sa faci ceva gen drept, relatii internationale etc ce tin de politica, e mai utila franceza.

| OnePiece a răspuns:

Eu ma gandesc serios sa ma apuc de invatat o limba straina la anul si as alege germana dintre astea 2.

| esanatos a răspuns:

Eu as zic Germana, e mai puternica si mai folosita decat franceza.
daca vrei unele idei despre limba germana:
http://www.scritub.com/limba/germana/index.php
http://www.azreferate.com/liste-referate/literatur/index1.php