| anonim_4396 a întrebat:

Ce este o epigramă? Sau mai bine zis care sunt regulile pe care trebuie să le respecte o epigrama...

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

De cele mai multe ori epigrama(specie lirica)este alcatuita din patru versuri cu rima clasica si care surprinde in chip ironic defectele unei persoane.Ca sa te lamuresti citeste cateva zeci de epigrame si apoi iti poti incerca norocul sa compui si tu.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este corect ce a spus „mira".
În limbajul strict literar, acele patru versuri constituie ceea ce se numește „un catren "( de la quatro = patru).
Epigrama este o specie a genului liric, cu specificația „literar - umoristic ".
Al patrulea vers trebuie să se constituie într-o „poantă ", ca la o glumă bună.
Nu e ușor de scris ( de compus o epigramă) aceasta deoarece toată gluma pe care vrei să o spui trebuie condensată în cele patru versuri.
Și de aceea autorul trebuie să fie un versificator de excepție, un tip foarte cultivat, rafinat, să aibă simțul umorului și să se priceapă să găsească cel mai nimerit subiect, cel mai fericit mod de a îmbina toate elementele necesare expozițiunii și de a planta poanta, care se constituie în tot hazul epigramei.
Nu e mai puțin adevărat că, pe de altă parte, este necesar și ca auditoriul sau cititorul să fie la fel de receptiv la glume, și cel mai adesea la bancurile „seci ", care au un farmec aparte.
În fiecare număr al revistei "REBUS " ( apare lunar ) este publicată o pagină întreagă de epigrame.
Iată o epigramă :
" Chirurgul "
Dacă e de definit, /
Ăstai meșteru-n cuțit, /
Care-adesea nu te taie/
Pînă cînd nu te jupoaie.
( Ioan Frențescu).

| greenmoon a răspuns:

Cred ca este o diferenta de la intrebarea,, ce este?" la,, care sunt regulile?", deci,,, mai bine zis"-ul nu e relevant, plus ca, e o intrebare si logic ar fi,, mai bine intrebat". Nu mai mentionez nimic de semnele de punctuatie. Iar epigrama e o arta literara...