| dulcebombon1997 a întrebat:

Care sunt regulile/interdictiile pe care un preot trebuie sa le respecte?
Ma refer si la viata de familie

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In ortodoxie preotii, din momentul in care devin preoti, nu au voie sa se casatoreasca. In catolicism preotii nu au voie sa fie casatoriti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

„In ortodoxie preotii...nu au voie sa se casatoreasca"? Scuze ca iti fac observatia asta, dar cred ca te-ai exprimat gresit thinking Pentru a deveni preot, trebuie sa fi fost la teologie, sa ai o sotie si o parohie.

| dulcebombon1997 explică (pentru doctorandus):

Nu exista preotii ortodoxi necasatoriti

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai casatoria dinainte de a deveni preot ramane valabila, dar nu mai au voie sa se casatoreasca dupa ce devin preoti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Oke, acum am inteles la ce te referi happy.

| danay72 a răspuns:

Cred ca nu numai un preot, ci toți creștini ar trebui sa respecte ce zice Biblia.