| anita21 a întrebat:

Ce i a spus Joséphine lui Napoleon cand acesta s a intors din batalia de la Waterloo?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Frumos răspunsul lui „floresdemayo".
E a doua oară cînd mă lovesc de răspunsurile sale și de fiecare dată le-am apreciat. Pare a fi o persoană îndea juns de cultivată și citită.
Felicitări!
A propos de Napoleon!
Tot el este cel care a zis ( latura mai puțin onorantă a caracterului său):„Dați-mi destule medalii și vă voi cîștiga un război! ".
Partea mai interesantă este că ( referindu-ne doar la acest citat) a avut dreptate.
Sănătate!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

I-a spus: "du-te înapoi!"hee hee
Am glumit. : )) Ești sigură că ai pus întrebarea corect?
Bătălia de la Waterloo a avut loc în 1815, din câte știu, dar ea murise până la revenirea lui. Napoleon era divorțat de Josefine încă din 1810, dar continuau să se iubească.
Când a evadat în 1815, a aflat că Josephine s-a stins din cauza suferintei în dragoste. Ultimele lui cuvinte, înainte să moară pe insula Sfânta Elena, au fost "Franța, armata, Josephine".
El mai obișnuia să spună "Puterea este amanta mea!" sau "J’ai une seule amante: la France. Elle m'offre son sang et ses trésors"

Dacă tu cunoști altfel istoria... scrie cum știi, eu am altă specializare.