| Adela1111234678 a întrebat:

Ce importanta are țara Franța fata de România?

1 răspuns:
| DavidoffUser a răspuns:

Una foarte mare.
Depindem de toate lumea puternica, nu doar Franta,care dupa Germania, este cea mai importanta tara din UE si prin consecinta, orice alegere/votare pentru/contra ar face Franta cu privire la normele UE, taxe,legi, etc ne afecteaza in mod direct pentru ca ei contribuie mult mai mult decat orice stat din vest sau est-european, sau stat slab economic si cuvantul lor conteaza indiscutabil mai mult decat al nostru, cu toate ca e democratie si "toate statele au drepturi legale ", conform Parlamentului European, dar in realitate lucrurile stau putin diferit, jocurile se fac in culise unde pionii est-europeni sunt sacrificati pentru binele Occidentului, unde s-a nascut democratia si marile Imperii (Imp.Roman, Roman de Apus, Britanic,German)
Germania si Franta fac jocul in UE,iar daca,ipotetic, Franta ar iesi din UE, ar fi colapsul monedei euro si totodata,cum foarte bine a spus si Tariceanu, " O noua divizare a Europei s-ar putea produce ceea ce ar avea efecte inimaginabile asupra stabilitatii si pacii in Europa ".
Cum noi am fost " mici " de cand ne-am intemeiat, asa si vom muri din motive care sunt peste noi si sunt strict teritoriale, Giganti in Vest, Rusia in Est, iar noi suntem micul jucator cu o pozitie strategica la Marea Neagra de care beneficiaza, nu noi, ci NATO si UE pentru combaterea ascensiunii Rusiei asupra Estului, din evident motive politice, nu ca le-ar pasa de cetatenii acestei tari (vezi acordul de procentaj Churchill-Stalin din 1944, un acord de-a dreptul infricosator si cinic, doar asa sa-ti dai seama cum se joaca marii lideri cu soarta tarilor mai mici).