| LanguageMaster a întrebat:

Franța este o țară bună pentru imigranții din România?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este o tara buna, is niste nenorociti laughing is rasistii indiferent ca devii cetatean francez, tot fac diferenta intre ai lor si cei veniti.

Atit la joburi cit si la cumnparaturi is niste hahalere laughing cum am spus niste nenorociti.
Iti spun o intimplare vazuta de un prieten de-al meu ce a mers acolo in Franta.
Au bagat si ei la restaurante sau pizzerii chestii cum, fac americanii, cumperi 2 iei una gratis, ceva genul asta.

Prietenul ce zic s-a bagat si el sa ia o pizza, in fata lui era o negresa, cred ceva de prion Africa, aia zice vrea si ea oferta aia ce era.Ce crezi ca i-a spus vinzatoarea de fata cu toti clientii?

A spus ca nu se aplica oferta pentru ea laughing ca sa vezi ce nenorociti de francezi.
Cumnatul astuia, este si ala roman, dar e deja cetatean francez de ceva ani, lucra pe camion acolo in Franta.Ce salariu crezi ca avea? Avcea salariu mai mic decat un francez, exact la aceiasi vechime si acelasi job cel faceau.
Asta nu se poate abtine si a spus alora de ce francezu are salar mai mare? Ia s-a spus pentru ca tu esti roman.Asta spune, is cetatean francez. Zice da oi fi tu francez dar tot roman esti laughing

Cum zic niste nenorociti.Nu stiu cea vazut RO la Franta, de mereu tot o baga pe aia cu sora ei povesti nemuritoare.Nici nu trebuie sa ne intereseze de Franta sub nici un aspect, niste increzuti si nenorociti.
Mai degraba mergi in Italia sau Spania dec it in Franta.
Acum depinde si de tine, daca te deranjeaza sau nu cand vezi astfel de rahaturi.
Vrei sa emigrezi? atunci emigreaza in USA, Canada sau Australia, cel putin esti tratat ca OM nu ca sluga, asa cum se intampla pe acolo prin UE, cap de lista fiind Franta.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Amice, nu mai semnaliza, se vede de la departare cit poti si cate stii.

Somelezi si c e mai spui tu is straini, Eu am vorbit de cetatean francez, atentie, dar probabil nu stii cei ala cetateanul unei tari.
In ambele exemple ce am dat ambii erau cetateani francezi, chiar de erau de origine romana sau mai stiu eu de care.

Tu incurci submarinele cu avioanele, asta se vede de pe luna.Compari SUA cu RO laughing ma agarici, doar statul Texas este de 2 ori si jumate cit RO, tu vii sa compari un continet cu o tara prapadita.

Compara la nr de locuitori macar, si o sa descoperi ca e mai naspa chiar si in RO decat altundeva.
Am spus sa emigreze in tarile alea, pentru ca alea au programe de emigrare, dar ce sa stie un habarnist ca tine laughing
Esti total pe linga orice subiect, la ani lumina departare laughing

| gabicoo a răspuns:

Depinde. Dacă ești serios și muncitor: Da. Dacă vrei să tragi chiulul mai bine rămâi în Românica.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru gabicoo):

Nu stii ce vorbest Stii ce nivel de impozitare au acolo? Uite eu sunt serios si muncitor dar daca obtin un salariu de 3000 de euro sunt la limita saraciei.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Franța este de cel puțin 200 de ani o țară deschisă cetățenilor români. Deci, dacă persoana care imigrează este o persoană serioasă, cuminte și muncitoare nu va avea nici o problemă.

| Smmo a răspuns:

Ca roman, nu esti privit nicaieri mai bine decat aici. Depinde si ce meserie ai si ce loc de munca iti doresti. In Franta sunt multi romani, asta e un plus. Pe de alta parte sunt foarte multe persoane din coloniile lor acolo si ei au avantajul ca stiu limba franceza mai bine, o vorbesc fara retineri. Iti va fi mai greu sa iti gasesti un loc de munca daca nu esti cu totul deosebit - sa zicem ca te-ai duce pe nu stiu ce specialitate la care au lipsa de forta de munca.
Mult timp am avut asteptari nerealiste de la niste rude plecate acolo, dupa ce am fost sa ii vad, concluzia mea este ca mai bine ramaneau aici. Sunt mai bolnavi decat ai mei care au ramas in Romania, au muncit de le-au sarit capacele, banii nu ii dau afara din casa, cu vecinii nu pot sa zic ca se au bine, nici nu vorbesc, pe aici nu mai au niciun rost, peste tot pe acolo vorbesc in franceza ca sa nu aiba neplaceri, sunt mult mai duri si lupta asta pentru supravietuire de acolo le-a dezvoltat niste trasaturi care nu imi plac, cum ar fi disimularea. Nu mi se par in niciun caz niste romani fericiti. Dimpotriva.
Mie nu imi place sa traiesc asa. O tara in care trebuie sa imi ascund identitatea si nu pot vorbi pe strada in limba romana e o tara care nu este buna pentru mine.