| blackkrose a întrebat:

Ce parere aveti despre rock?

Răspuns Câştigător
| ssay211 a răspuns:

Ascult rock cant rock traiesc rock
gen preferat?thinking toate insa axa principala black metal. desi lucrez in zona asta nu consider neaparat ceva satanism nu prea am tangente cu ideile astea. ce sa zic rockul este intr-adevar un fenomen mondial mult mai avansat decat hip hopul american, manelele, mel africane-ca au acelasi lucru in comun- si vorba e ca nu mor caii cand vor cainii:p rockul este un mod de afirmare. rockul este compus in mare parte de tineri.inseamna tinerete, forta, adrenalina, tentatia fructului oprit chiar...
nu putem sa zicem numai rock e bun.intr-adevar sunt si rockeri cu marijuana dupa ei sau excesivi la bautura poate prea mult libertinaj sexual decat era cazul, pe la cimitire rupand cruci... lasand la o parte prostia babelor care privesc urat orice rockerita mai freeky sau orice baiat cu parul mai lungut mai sunt si zone din rock cu specimene din acelea hypnotized
aa si cei rockeri de pe aici faceti doua lucruri va implor: ajutatii si indepartati pustanii teribilisti de curentul ala distrugator emoid si mai apoi distrugeti-l de tot

52 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

E prea tare...

| dEutSa_8892 a răspuns:

Despre rock?! nimic bun...

dupa parerea mea rock`ul inseamna satanism... si nu vad de ce...

avand in vedere ca rockarii se cearta cu ceilalti [ care nu ascult aceasta muzica... ] nu vad altceva decat brutalitate prin asta, momentan nu`mi gasesc cuvintele sa gasesc alta explicatie...

este un gen de muzica ca oricare alt gen, dar schimba mult oamenii in rau, nu in bine!

| us3r a răspuns:

Este o muzica destul de bunawinking daca te referi la muzica ( pentru ca este si dans)

care exprima si ea anumite expresii... uneori din viata reala...

| Andreea_8014 a răspuns:

E super...eu ascult si rock dar mai mult sadic si gothic.

| psiholoaga a răspuns:

Imi place. Mai ales rockul vechi. Am ascultat si metal, death, gothic cand eram adolescenta, dar intre timp m-am mai calmat si m-am intors la radacini.

| claw_4117 a răspuns:

Foarte buna. Ascult Death, Gothic, Black (cand nu am ce face).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minunata

| hashe86 a răspuns:

Rock rocks!
nu sunt rocker adevarat insa imi place, in special soft rockul si cel gothic. within temptation si nightwish preferatele mele.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mie imi place.winking Ascult muzica rock si chiar imi place.happyInainte nu ascultam rock dar acum ascult.happy

| moonY a răspuns:

Cati oameni cu prejudecati.nu poti pune semnul egal intre rock si satanism.cunosti sensul cuv "satanist"? persoana care venereaza satana.rockerii sunt atei in general, insa poti intalni si rockeri ...credinciosi.
acum te intreb: daca esti ateu(ADICA NU AI O CREDINTA.NEGI EXISTENTA UNUI DZEU SI implicit existenta unui spirit malefic-satana).cum poti fi si "satanist"? e un non sens ceea ce afirmi tu acolo.
despre rock? numai de bine! e MUZICA! instrumente, stare de bine, texte profunde.
rock-ul nu-l poti asculta...ITI CURGE PRIN VENE!

| copilu a răspuns:

Bn acum depinde ce intelegy tu prin rock...depinde ce asculti mie unu imi plac in general baladele rock dar nu suport genul ala d melodii din care nu intelegi nimic, in care doar se typa sau bate unu d nebun in tobe si altyy 3 in chytari... fierkre cu parerea lui bafta

| jade4727 a răspuns:

Chiar aseara vorbeam cu un baiat, stateam pe banca in parc si pentru ca eu si sor'mea (gemene) eram imbracate in culori mai inchise ne-a intrebat ce genuri de muzica ascultam. I-am raspuns ca in general rock pentru ca ne place foarte mult si pentru ca e muzica cu mesaj, e muzica gandita. De aici o intreaga polemica despre "adi copilu minune", peste si alti manelisti. Orice i-am fi zis era tare contrariat "de ce da rockeri din cap, de ce au plete" si spunea intr-una ca sunt satanisti. Am discutat civilizat nu ne-am jignit unii pe alti insa vazand ca a pus deja "eticheta" pe toata muzica rock l-am intrebat daca a si avut ocazia sa asculte vreodata si l-am intrebat daca a ascultat queen de exemplu. A spus ca a auzit de ei si citez" toata stima dar aia tot nu e muzica ca nu se poate dansa pe ea". Muzica rock nu e satanista sau nu toata depinde totusi de ce genuri de rock pentru ca sunt foarte multe. Cred ca de fapt toata tampenia asta cu stanaismu in rock e o prejudecata, o prostie. Oricum baiatul tot nu a inteles, tot pe a lui o tinea dar sincer acum nici nu ai ce sa ceri de la ei, ce pretentii sa ai? Si mai e o chestie cel putin din experiente personale am observat ca rockeri sunt oarecum mai toleranti fata de manelisti ii lasa in pace sau mai bine zis ii ignora complet dar manelisti nu o sa se dea niciodata in laturi de la a se manifesta ca niste maimute pe langa rockeri si a injura si a inventa tot felul de onomatopee. Nu am absolut nimic cu manelisti "fie la ei acolo" dar i-am dat exemplu pentru ca sunt total anti - rock.

| Uana_5406 a răspuns:

DEutSa, mai informeaza'tewinking

Rockul este muzica adevarata!

| manoka a răspuns:

Ff buna, in tinerete eram rockaryta lui maicamea era rusine sa iasa cu mine pe starada, cu timpul se schimba gusturile dar cand pictez tot rock balade asculthappy.

| Ella_6365 a răspuns:

Rockul este un gen de muzica ce-l ascult cand am ceva probleme, si vreau sa ma gandesc la altceva si brusc uit de acele probleme... rockul pentru mine a fost mai mult decat un gen de muzica, a fost un ajutor... stiu ca suna ciudat, dar cand ascult acest gen pur si simplu uit totul.

| maiamichel a răspuns:

Este un fenomen!

| tukhey23 a răspuns:

@dEutSa:vizioneaza niste, videoclipuri cu pink.
Rockul e cel mai frumos lucru, pe care d-zeu la creatwinking

| dEutSa_8892 a răspuns:

Sincer?! am fost candva rockaritza... da` pe mine nu ma deranjeaza muzica rock, unele melodii chiar imi plac si le my ascult si acum...

insa ma deranjeaza unii rockari, sau cel putin ma deranjeaza felul lor de a fi...am avut candva niste prieteni si prietene, care au inceput sa asculte rock, si nu my suntem asa de apropiati, ba chiar ne ignoram...

voi aveti o teorie : " nu asculti rock, la revedere"...asta ma deranjeaza pe mine si tocmai din asta am spus lucrurile alea...winkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica rock este cel mai complex stil de muzica, dupa muzica simfonica. Ce ma bucura este ca unii o considera "satanista"! Astfel nu prea apar printre ascultatori persoane cu "ochelari de cal".
Daca ne gandim (si ne intereseaza) cate trupe rock au avut colaborari cu mari orchestre simfonice din lume, eliminam discutiile despre calitatea din punct de vedere tehnic all stilului.
In ce priveste calitatea umana, se stie ca Bono de la U2 este unul din cei mai implicati artisti in problemele sociale. (dar poate este lucrarea satanei laughing )

| gasca a răspuns:

Cand spui rock te gandesti la complexitate in exprimare, la profunzime si putere. Iubesc rock-ul simfonic, Gothic, death si in special folkmetal-ul.
Ca orice mod de exprimare, si rockul, are ramificatii care il defaimeaza: teribilism, satanism, curentul emo- pueril si lipsit de substrat si cate si mai cate comercialisme. Daca esti rocker adevarat, daca-ti porti capul pe umeri cu demnitate si ceva intelepciune, aceste "gunoiase" ale curentului rock vor parea a fi ineistente. Rock On!

| eb4ever a răspuns:

Mmm sa stii ca imi place dar nu in cantitati industriale..stii ador melodia celor de la muse- supermassive black hole si imi place miley cyrus..si imi plac jonas brothers...si mel reach out...si mai multe..bine poate nu e rock pur 100 la 100(miley&jonas) dar are o tenta...laughing

| anonim a răspuns:

Imi place.

| VladDu a răspuns:

Baladele rock is misto, dar hard rock nu`mi place

| ssay211 a răspuns:

DEutSa la chiestia cu nu asculti rock la revedere sa stii ca dau dreptate ideii. si de ce spun asta...pentru ca rockul prin definitie formeaza un grup enorm de mare de indivizi. ca in orice grup social ''grupul rockeristilor'' cum spun unii are regulile si formele lui de organizare. in general rockerii cunoscuti de mine nu agreaza genurile comerciale din zona muzicii sau chiar si din alte domenii plus ca acest conflict manele-rock este binecunoscut in romania deci vezi tu cercul se restrange decat la membrii grupului rock. din ce inteleg eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai super gen de muzica de la care chiar ai de invatat ceva...cand zic rock ma refer si la subgenurile rock-ului, adica punk, hardcore, emo, hard rock, metal rock...etc.etc...oricum rock-ul ii cel mai tare...ma rog asta ii parerea mea...as vrea sa zic ceva despre "manelarii"care isi dau cu parerea despre acest gen fara sa stie ce inseamna, insa ma abtin ca sa nu jignesc pe nimeni...

| Adelina_5610 a răspuns:

Ador rock-ul...\m/

| Klara a răspuns:

E genul in care ma regasesc cel mai tare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, rockul e viata mea, sunt rockeritza de 2/3 ani dar pur si simplu genul asta de muzica e unic, si se gasesc in zilele noastre ff putini rockeri adevarati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesc rock. ul \m/ rock on! love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte tarewinking