| 1235678907452352 a întrebat:

Ce puteti spune despre proverbul 'asia nu sare departe de trunchi"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partial adevarat.Proverbele generalizeaza ,dar realitatea mai cuprinde si multe exceptii.Unele tin de genetica.O calitate sau un defect al unui stramos indepartat se poate transmite unui urmas.Este ca in cazul experimentului cu mazare facut cu un secol in urma de Mendel.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Partial adevarat.Proverbele generalizeaza, dar realitatea mai cuprinde si multe exceptii. Unele tin de genetica. O calitate sau un defect al unui stramos indepartat se poate transmite unui urmas.Este ca in cazul experimentului cu mazare facut cu un secol in urma de Mendel.

| Bacemi a răspuns:

E in mare parte adevarat. Sunt insa si exceptii. Vezi ca de cele mai multe ori parintii care au excelat asteapa acelasi lucru si de la copiii lor si ii indeamna in aceeasi directie. Se poate ca acesti copiii sa fie rationali si morali ca parintii lor, dar sa ia alt drum in cariera. Oricum, mare parte din trasaturi sunt preluate.

| miauu a răspuns:

Ce iese din pizica soareci mananca
happy

| stefangeles a răspuns:

''Aschia nu sare departe de trunchi'' este partioal adevarata dupa parerea mea un copil seamana genetic cu parinti sai (Aschia) dar este o persoana individuala ce nu are gandirea parintilor sai (aschia nu este de aceiasi parere cu trunchiul) deci ca orcare proverb ramane doar o zicala partial adevarata in unele cazuri big grin

| dya26 a răspuns:

Adica ce fac parinti fac si copii... ceva de genul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se confirma de fiecare data.

| claudiea79 a răspuns:

Aschia adica copilul seamana cu parintii lui, se idenifica. ce greseli faca parintii pot repeta copii