| afrodita3333 a întrebat:

Ce sa citesc pe vacanta pentru clasa a XI a?

9 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Maitreyi,Moara cu noroc,Alexandru Lapusneanu, In vreme de razboi, Chiritele, Patul lui Procust, Istoria literaturii romane-George Calinescu.

| AxelBv a răspuns:

Ce genuri de carti iti plac?

| CristinaAlexa22 a răspuns:

Buna:

- Camil Petrescu: "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"
- George Calinescu: "Enigma Otiliei"
- I.L. Caragiale: "In vreme de razboi"
- Vasile Alecsandri: "Chirita in provintie"
-Lucian Blaga: ''Mesterul Manole" (drama in 5 acte)
-Mircea Eliade: "Maitreyi" (daca nu ai studiat-o in clasa a X-a)

Sper sa iti fie de ajutor!

| Crucified a răspuns:

O carte not worthy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Găsești pe site-ul http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii, liste cu lecturi recomandate.

| oliviaaa a răspuns:

ce spui de Jules Verne
1. calatorie in centrul pamintului sau
2.douazeci de mii de leghe sub mari

ceva fantastica sau aventura, depinde ce fel de carti iti plac

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

OPERE ALESE-IOAN SLAVICI.Eu am citit-o si am doar 10 ani happy. Trec cls. a V-a.

| D4ny3l4 a răspuns:

Depinde pentru ce iti trebuie scoala sau pentru tine. Daca e pentru scoala,sunt cele pe care le.a mentionat Cristina, daca sunt pentru tine atunci, Jurnalele Vampirilor, Evermore, Academia Vampirlor laughing astea imi plac mie, acu daca o sa iti placa si tie...

| LifeLines a răspuns:

Numa bun pentru varsta asta: Crima si pedeapsa de Dostoievski.