| Horhe a întrebat:

Am trecut clasa a VIII-a si m-am cam plictisit in vacanta si m-am gandit sa citesc niste carti. Stiti cumva niste carti care o sa-mi trebuiasca sa le citesc in clasa a VIII-a (sa le citesc dinainte)?

Răspuns Câştigător
| dia5 a răspuns:

Buna. Lectura pentru clasa a VIII-a este urmatoarea:

Din Literatura română:
Mihai Eminescu-Poezii
Ioan Slavici-Nuvele
Gala Galaction-Nuvele şi povestiri
Fănuş Neagu-Dincolo de nisipuri
Mihail Sadoveanu-Baltagul
Francisc Munteanu-Prinţesa din Şega
Vasile Alecsandri-Chiriţa în provincie
Ion Luca Caragiale-O scrisoare pierdută, Conu Leonida faţă cu Reacţiunea
Ion Băieşu-Boul şi viţeii

Din Literatura universală
Ernest Hemingway-Bătrânul şi marea
Walter Scott-Ivanhoe
Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer
Karl May-Testamentul incaşului
Stanislaw Lem-Ciberniada
Herbert Wells-Omul invizibil
Victor Hugo-Mizerabilii

Sfatul meu este sa citesti neaparat BALTAGUL. Mult succes si sper ca ti-am fost de ajutor!

4 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

Eu terminat a 8 a si am facut la ore Mihai Eminescu -lacul, am facut miorita, baltagul. daca vrei sa citesti ceva citeste baltagul, s-ar putea sa ai nevoie de el (nu e materie de examen dar vei avea nevoie de el la liceu ), la gramatica nu e greu, trebuie doar sa intelegi ce iti preda profu'

| didi12 a răspuns:

Ciresarii(vol.2),Ciulinii Baraganului,La Medeleni, Hanul Ancutei, O scrisoare pierduta, Clima pe palier(ultimele doua fiind piese de teatru)
Pe langa acestea, sunt si poezii.Insa operele pe care ti le-am dat sigur le vei studia, pentru ca tocmai am terminat a 8-a si a trebuit sa le citesc.
Succes!happy

| MaDaaLiNaaa a răspuns:

Mai intra opta nu iti trebuie sa citesti anumite carti, deoarece nu mai facem literatura decat o poezie si un text epic cred ca baltagul(nu stiu sigur), la romana incepeti sa faceti propozitiile subordonate si principale. Apoi incepeti sa faceti variante pentru evaluarea nationala. Trebuie sa citesti carti doar ca sa iti imbogatesti vocabularul pentru compuneri(ca sa stii sa te exprimi). Atat. Eu anul asta am trecut intra 9 si asta am facut intra opta. Nam avut de citit carti, si ti-am zis, la clasa va ia cu recapitulare( substantiv, etc) propoziitiile si apoi cu variantele. Sper ca te-am ajutat.

| Gabyy2001 a răspuns:

Eu iti propun reviste (:. in nici un caz carti... doar suntem in vacanta (; asta daca nu esti obsedat de scoala (; (: