| antilove a întrebat:

Ce carti interesante ati citit de catre scriitori romani?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Din seria romane polițiste : „Criză și dialog", „Trilogia de apă" și „Cartușiera gri" de Nicolae Rotaru; „Ancheta în infern", „Crimă prin mica publicitate", Enigmă la mansardă și „Coșmar" de Rodica Ojog.
Deprimism : „Ultima suflare" de Gelu Vlașin.
Filosofie: „Teoria Fatalismului" de Vasile Conta;
„Siogismele Maladiei", „Lacrimi și Sfinți", „Pe culmile disperării" și „Amurgul gândurilor" de Emil Cioran,„Despărțirea de Goethe", „Pagini despre sufletul românesc" și „Devenirea în ființă" de C.Noica.
Romane experimentale : „Înmormântări", și „Cartea Oltului" de Bogza; „Lada cu Nuci" și „Brom" de H.Bonciu.
Și Romane de Dragoste: „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu, „Maitreyi" și „Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, „Enigma Otiliei" de George Călinescu, etc.
Baftă!

5 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Enigma otiliei-George Calinescu
e o carte foarte frumoasa,un pic mai greu de citit, dar foarte frumoasa.

cismigiu&comp-G Bajenaru
e foarte amuzanta, si usor de citit.

| Fillaide a răspuns:

"Cel mai iubit dintre pamanteni"-Marin Preda
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Mara"-Ioan Slavici
"Ion"-Liviu Rebreanu
"Povara bunatatii noastre"-Ion Druta
"Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade

| nosense a răspuns:

Domnisoara Cristina - M. Eliade
Cartea nuntii - G. Calinescu
Calea Victoriei - Cezar Petrescu
Cismigiu&Comp, Buna dimineata, baieti - G Bajenaru

| AxelBv a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni --- Marin Preda
Viata pe un peron --- Octavian Paler

| Andreea04 a răspuns:

Maitreyi-Mircea Eliade,Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi-Camil Petrescu, Enigma Otiliei -George Calinescu, Morometii -Marin Preda