| djalexandrual a întrebat:

Ce sunt materialele textile?FunDa!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus este un material flexibil, constând dintr-o rețea de fibre naturale, sintetice sau un amestec al acestora, care sunt toarse prin diferite procedee manuale sau mecanice. Textilele pot fi produse prin țesere, împletire, înodare, croșetare si prin presare.
Mai multe informaţii poţi citi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Material_textil
O zi ci zâmbet să ai!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici o serie de date despre materialele textile http://zinnaida.ro/2011/11/21/matase-life-in-pictures-16/ Fii atent la sfarsit, mai sunt doua linkuri folositoare! Succes!

| ellutza a răspuns:

Materialele textile sunt materialele din care se confectioneaza imbracaminte, asternuturi, covoare etc si pot fi din deferite fibre, naturale in, bumbac, canepa sau sintetice fabricate din materii prime de sinteza

| BodyFleci a răspuns:

Adica materiale care sunt reciclate dupa uzare.

| Tedoraaa a răspuns (pentru BodyFleci):

Nu e adevarat, din materiale textile ai tu hainele si cearceafu
!

| OvidyuNicu a răspuns (pentru BodyFleci):

Tabla dupa ce s-a uzat "ruginit" o reciclezi asta inseamna ca se incadreaza la material textil? hmmm. interesant! de aici expresia "chiloti de tabla"!

| john1008 a răspuns:

Este un material flexibil.
Funda?

| aynaayana a răspuns:

Si din intamplare nu exista nici un site in limba romana de unde sa inveti fiecare material textil, nu inteleg nimic din 'doar text' si nu, nu le stiu de la bunica, nu ni le-a prezentat la scoala, ca nu am fost la scoala de croitorie, poate este obligatia asta sa facem cate o scoala speciala pentru fiecare lucru care vrem sa il stim.