| Patricia_1421 a întrebat:

Codul lui Da Vinci: adevar sau fictiune? Ce parere aveti. Pot sa spun ca aceasta carte (sau film) m-a cam dat peste cap. Un lucru trebuie sa recunosc, Dan Brown are niste argumente solide, dupa parerea mea. Prefer sa nu cred nimic, deocamdata, pana nu ma documentez si eu mai mult, dar nu cu mult inainte sa citesc cartea am inceput sa ma indoiesc si eu de credibilitatea Bibliei. As dori sa stiu si daca aveti incredere 100% in cele spuse de Biblie. Multumesc!

10 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Eu sunt putin cam atee si nu am crezut niciodata 100% in Biblie, asa ca am anumite convingerica aceasta carte ar putea fi adevarata.Am citit-o si recitito de cateva ori incercand sa gasesc ceava care nu se potriveste cu realiatetea si nu am gasit nimic.In plus acolo spune ca fiica lui Iisus a fost prima din dinastia merovingienilor si eu am invatat de aceasta dinastie, din care face parte un rege despre care se invata in clasa a 5-a si care a impus crestinismul! Nu e o coincidenta cam mare?
Si pentru cei care cred 100% in biserica si in Bibliebig grine ce nu puteti sa va documentati sa ganditi logic si sa acceptati ca Iisus nu este asa de divin,a facut si lucruri umane,dar asta nu e nicun pacat pentru ca era in corpul unui om,traia ca un om,vorbea ca un om, deci putea sisa aiba relatii sentimentale si sa conceapa copii, exact ca un om.Nu mi se pare nimic anormal ca Iisus sa i facut aceste lucruri.

| chokingvictim a răspuns:

Niciodata n-am inteles ce a fost asa bulversant.majoritatea cartii e fictiune.normal ca sunt niste chestii adevarate(ca in orica carte, film) si referitor la biblie, credibilitatea e infima.mai ales ca prima parte a genezei e furata de la sumerieni si ce scrie la sumerieni, e muult mai credibil decat hocus-pocusul iudeo-crestin

| jadir a răspuns:

Patricia Biblia este si ea o provocare la fel ca viata! Dan Brown a stiut cum sa vanda si cui, ia reusit nu?

| AddictedToLife a răspuns:

Eu am incredere 100% in cele spuse de Biblie si dupa parerea mea Biblia nu trebuie pusa la indoiala.Este adevarat ca cele spuse de Dan Brown sunt foarte interesante, dar daca esti credincios cu adevarat nu vei lasa o carte sa te convinga

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru AddictedToLife):

Nu vezi ce ipocrit esti... laughing Citez: " Eu am incredere 100% in cele spuse de Biblie "... " daca esti credincios cu adevarat nu vei lasa o carte sa te convinga " Reality check biblia. e O CARTE!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Logic ca nu avem laughing Ma rog. noi astia care mai si judecam pentru noi si nu suntem controlati.

| Lecabel a răspuns:

Argumentele respective nu ii apartin lui Dan Brown. Aparusera multe articole si documentare in care diferiti oameni exprimau aceleasi pareri. dan Brown doar le-a facut accesibile publicului larg prin cartea sa, care m-a dezamagit. Partea interesanta (argumentele) nu ii apartine, iar stilul in care este scrisa cartea (limbajul de lemn) mi-a dat impresia ca autorul facea calcule, cam cat obtine pe pagina scrisa. Dar e drept ca Dan Brown este genial...in ceea ce priveste afacerile tongue

| wiseguy a răspuns:

Cel mai bine e sa te documentezi tu. Codul lui Da Vinci este o carte foarte inteligenta dar este fictiune. De ce este atat de intelingenta? fiindca combina foarte multe fapte istorice cu realul.
De exemplu ordinul cavalerilor templieri, existenta mai multor biblii si tot asa. Subiectul deschis de tine este foarte complex si complicat. nu am rabdarea necesara sa discut acum aici.

| KnowEverything a răspuns (pentru wiseguy):

Complicat raspunsul. Nu iti pune toata incredere in ipoteze aduse de niste scriitori, fizicieni, dramaturgi etc. sunt presupuneri... ma apuc si eu sa fac un desen si daca fac un anumit unghi intre vaza si umbra sa, insemna ca acolo e scris un cod sau ceva de genu?

| Mocan_Diana_1994 a răspuns:

Nu prea cred nici eu in cod dar eu cred asta ar vrea sa credem pana la urma ca nu este adevarat si intr-un mod ciudat sa fie adica nu se stie nimic exact