| ElySa a întrebat:

Credeti ca poate exista viata pe alte planete si daca da cum credeti ca ar arata froma de viata?

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Viata exista dar in forme primarehappy
De atata amar de vreme studiaza NASA si nu numai planetele sistemului solar si au gasit pe Marte urme de apa.Si unde e apa e viata.Mai departe, in alte galaxii poate ca exista si fiinte mai evoluate.Sa speram ca ne vom intalni pe undeva la jumatatea distanteiwinking

| Cryssbest a răspuns:

Galaxia noastra- "Calea Lactee"- se intinde pe 100. 000 ani-lumina si are 100. 000. 000. 000 stele, fiecare avand propriul ei sistem solar. Adaugati inca 17 miliarde ani-lumina(quasarii)... Mai mult ca sigur ca exista.
@alinna, "Voyager" te contrazice. S-a vehiculat ca traiesc bacterii pe Europa si Titan (doi sateliti - primul al lui Jupiter, celalalt al lui Saturn).
Cat despre Marte... se pare ca a avut inainte camp magnetic (cu patura de ozon "aferenta"). Dupa distrugerea acestuia a devenit planeta pe care o stim.
In final, o intrebare: Chiar credeti ca daca s-ar descoperi ceva in urma SETI, NASA si guvernele lumii s-ar repezi sa divulge acest lucru?

@onutzu, NASA e mult mai oculta decat pare!

| Raiden a răspuns:

Da, cred, Universul este infinit in timp si spatiu. Poate ca nu exista in Galaxia noastra, dar sunt convins ca exista, undeva, mai aproape sau mai departe, poate o vietate de pe alta planeta se-ntreaba acum acelasi lucru, oare mai exista viata si pe alte planete?!

| Anecherry a răspuns:

Da, cred ca exista, nu cred ca suntem singuri in acest univers. si nu imi pot imagina cum ar arata formele de viata, poate ca noi, poate altfel, poate cum nu si-ar putea nimeni imagina.

| aney a răspuns:

Sigur ca exista. Ai vazut cite stele pe cer? Alea sunt planete. Gandeste-te ca multe dintre ele nu reusim sa le vedem. Or fi miliarde de stele.Ar fi absurd sa fim convinsi ca numai pe planeta noastra exista viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a descoperit si nici nu cred ca se va descoperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum planeta noastra este locuita, nu vad de ce celelalte ar face o exceptie. Intr-adevar, n-avem dovezi clare in privinta existentei extraterestilor, dar nici dovezi care sa le contrazica existenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur dar pe alte planete Noi omenirea am descoperit foarte putin Cum arata nu pot sa-ti spun dar banuiesc ca nu ca noi Si sint convins ca este mai bine sa ne vedem de planeta noastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are ochi mari si puta micalaughing)

| florin_7920 a răspuns:

De ce n-ar fi, nu mi-ar place sa cred ca sânt singur într-un univers aşa de mare.Formele de viaţă nu mi le imaginez dar sper sa fie macar pe aproape ca cele de pe pământ.

| Punct a răspuns:

Unii spun ca pe Marte ar fi posibilitatea sa existe forme de viata [ asta pentru ca au detectat pe MArte o forma de maimuta, care din prespectiva mea era doar o iluzie optica ]. Sa spunem ca exista, vrei sa te muti acolo?batting eyelashes

| byanka14 a răspuns:

Momentan se considera ca Terra este singura planeta ce cuprinde Biosfera(apa aer si oameni) deoarece exista hidrosfera(invelis de apa) fiind ca in apa s-au dezvolat primele celule vii. deci eu cred ca daca pe alte planete nu exista Hidrosfera nu poate exista nici alte plante oameni sau animale, daca ar exista nu ar trai foarrte mult. o zi - doua deoarece nu se vor putea adapta fiind ca nu exista celelalte invelisuri(hidrosfera(pentru a putea consuma apa, pedosfera(pentru a consuma substanntele minerale din somn si litosfera. sper ca te am ajutat si scuza ortografia! Maine dau test la geografie. Si am avut in lectie chestia asta. :*:* Sper sa gasesti aici raspunsul la intrebarea ta!

| GreenPills a răspuns:

Poate ca exista, poate ca nu. Daca exista cred ca ar arata ca niste jeleuri de 0, 6 metri cu 3 picioare si in care sa se vada organele(sa fie jeleu transparent)laughing