| Ratonhnhakéton a întrebat:

Credeti ca exista viata pe alte planete?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da. Şansele matematice sunt astronomice.

| Andrei7520152 a răspuns:

Se presupune ca ar exista viata pe alte planete. dar acele presupuneri rezulta din tot ce stim despre aparitia si evolutia vietii pe propria noastra planeta. nu se stie inca daca exista sau nu viata pe alte planete pe simplul motiv ca nu exista dovezi palpabile.

| king4aday a răspuns:

Sunt sanse sa gasim chiar si in sistemul nostru solar. Daca luam ca exemplu luna Europa sau, Triton. Nu inteligente dar, sub forma de bacterii. Viata nu cred ca e un fenomen rar in Univers. Daca conditiile sunt optime, cu siguranta apare. De cand telescopul Kepler vaneaza planete, s-au gasit deja aproape 1, 000, astea doar in jurul nostru. Cateva sunt candidati seriosi pentru a putea gazdui viata. Parerea mea e ca nu ne mai ia 100 de ani si o sa gasim urme de viata in Univers. In povestile cu OZN-uri nu cred.

| BlueStar12 a răspuns:

Ar fi ca egoist din partea noastra sa presupunem ca suntem singurii avand in vedere ca Universul e infinit de mare.

| shhhs a răspuns:

E foarte posibil sa existe

| WhatheWow a răspuns:

Viata, da exista cu siguranta si pe alte planete, inteligenta insa, e mai putin probabil.

| introduaicinumele a răspuns:

Da! De ce n-ar exista? Faza este ca multe lucruri nu se fac public si se neaga, de multe ori cand are loc un incident cu un OZN sau ceva de genu gaseste cineva sa nege ce s-a intamplat si sa "ingroape stirea" ca sa nu mai se vorbeasca pe acea tema...
Si in plus, de ce nu s-a mai dus nimeni pe Luna? Exterestrii, of course! Au o baza sau ceva de genu pe luna si nu vor sa mai ajunga cineva la ei. si o parte din conversatia Apollo cu centrul de comanda a fost pierduta, de ce oare?

Iar extraterestrii de pe luna ar putea fi chiar cei din Atlantida, unii s-au dus pe alte planete, alti s-au stabilit pe luna,, nu stiu exact ce sa spun, dar exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sistemul nostru solar, slabe sperante. Dar in restul universului, avind in vedere imensitatea lui, este inevitabil ca pe undeva, la miliarde de miliarde de ani lumina, sa nu mai fi aparut viata. In mod sigur sint multe alte planete care au viata pe ele in diferite stadii de evolutie, de la microorganisme, la civilizatii cu mult mai avansate decit noi, dar si civilizatii deja disparute de multa vreme. Ca doar n-o fi inceput istoria odata cu noi.

| iarinaa a răspuns:

Normal pentru ca sa fim seriosi nu suntem noi singurele vietuitoare din infinit. De aici Si pana la infinit e cale lunga metaforic vorbind, cu siguranta mai exista si alte forme de viata

| sellieania a răspuns:

Hi pe Marte e posibil existenta unei noi vieti, si peste citeva milioane de ani pe Jupiter vor trai oameni.

| laurentiu80 a răspuns (pentru sellieania):

Pe Jupiter nu va exista niciodata viata, deoarece nu este o planeta terestra cum e pamantul sau Marte, Jupiter e o planeta gazoasa, are o compozitie asemanatoare cu a Soarelui. Pur si simplu nu poti nici macar sa aterizezi pe Jupiter.

| bogdancuB a răspuns:

Universul e infinit, cred ca exista.
Poate nu in galaxia noastra dar in altele.
Din pacate omul n-a evoluat asa de mult incat sa dea un raspuns sigur.

| Rebecaaa a răspuns:

Da exista! Sunt multe aparitii ale ozn-urilor si ale altor forme de viata.In acest univers nu putem fii numai noi singurele forme de viata... tongue

| adinasmile a răspuns:

thinking poate exista...nimeni nu stie