| Nymphobic a întrebat:

Credeti sau nu in Dumnezeu? Care este motivul care va determina sa credeti sau sa nu credeti? Argumentati-va raspunsul cat mai mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu imi e constiinta.Si d-aia constiinta imi tot dicteaza 'ma, nu fa aia ca te ia mama dracu'laughing

Sincer, pe voi nu v-au plictisit toate discutiile astea zadarnice?

63 răspunsuri:
| Theodora a răspuns:

Eu nu stiu, sunt pe undeva pe la mijloc. V-as putea contrazice pe cei care au spus ca e o tehnica de manipulare.Sa ne gandim la un lucru... daca nu erau aceste "tehnici", lumea era azi un haos total, anarhie.Azi nu suntem departe de asa ceva...cand ai nevoie de ajutor, tot cu gandul la cel de Sus esti, gen "Doamne, ajuta-ma sa ies din cacatul asta". Cateodata avem nevoie sa fim indrumati, si nu gasim asta oriunde.

| Theodora a răspuns:

@ByLoREDaN, nu am spus ca este o tehnica. Daca am pus-o intre "" asta nu inseamna ca am si insinuat ca este ceea ce defineste cuvantul.Chiar nu este o tehnica de manipulare, pentru ca nimeni nu te obliga sa rescepti asta.Sunt doar niste puncte de reper care te ajuta sa mergi mai departe in viata si care te ajuta sa fii un om cu capul pe umeri.

| Яùxsi a răspuns:

Da!

pentru ca existam.

de fiecare data cand avem o problema ne rugam Lui si se indeplineste dorinta, in marea majoritate. smug

| d33a a răspuns:

Uneori da... uneori nu... mai mult, nu

| radu75 a răspuns:

Autosugestia lucreaza, inca ce bine. Unii nici nu-si dau seama!

| xjustfearless a răspuns:

Eu cred. daca citesti bblia o sa ai argumente suficiente...

| byiju a răspuns:

Da cred, pentru ca atunci cand am trecut prin momente grele m-am rugat Lui si m-a ajutat foarte mult!

| M_5636 a răspuns:

Da cred pentru ca mi s-au intamplat multe lucruci care m-au facut sa cred in El de ex in mai multe seri inainte sa adorm imi puneam intrebari despre urmatoarea zi etc si visam lucruci care in urmatoarele zile s-au intamplat si mai multe...

| c0rn3l1uss a răspuns:

Da, nici eu nu stiu de ce.

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (1of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=BNf-P_5u_Hw

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (2 of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=qc-mrJf45Hg

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (3 of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=IjAegPhQOUg

Acest documentar m`a schimbat foarte mult.
Daca vreti sa aflati adevaru` uitati`va la el, cand aveti timp. :|

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Sincer-Nu iti srica cu nimic daca, crezi. din contra -ai o viata morala mai BUNA.si esti mai impacat cu tine insuti! este mai folositor sa crezi decat sa NU crezi, astfel iti impuii anumite principii pe care nu ai vrea sa le incalci`raised eyebrows

| adydassler a răspuns:

Cred, pentru ca daca grsesc simt ca ma pedepseste, iar daca fac fapte bune ma rasplateste dar oricum sunt sigur ca daca eu nu as crede in El, El ar crede in mine...winking

| razadeluna a răspuns:

Eu cred din tot sufletul

| nfren a răspuns:

Da cred, deoarece cred si simt ca el este!

| jockeritza a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu.Dovada cea mai mare de a crede in El este crucificarea lui Isus.Si- a dat unicul Fiu pentru mantuirea pacatelor noastre si pentru a ajunge in rai.Ar trebui sa te duci la biserica si sa iei o legatura directa cu ceea ce inseamna cu adevarat Dumnezeu.Afla mai intai cine esti si Il vei descoperi pe Dumnezeu. Daca pui intrebarea doar pentru a socializa iti recomand sa te lasi de sportul acesta.Ai nevoie si de multa spiritualitate pentru a intra in contact cu duhovnicia dumnezeiasca.Pentru acest lucru exista si rugaciunea. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul.

| profudereligie a răspuns:

Cei ce pot să îşi definească existenţa fără să apeleze la Dumnezeu înclină să nu creadă.
Cei ce nu sunt în stare de asta cred în Dumnezeu.
Felicitări, Wild-Styl3, pentru raţiune şi sensibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dzeu desi nu sunt religios. Dzeu nu are nevoie de religie, el nu are nici o religie. Toti oamenii au acelasi dzeu.

Religia e facuta de om si e o forma de manipulare.

God has no religion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred. Motive: tot ce nu se poate explica, las pe seama Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred.fiindca vreau si pot. dar tu crezi ca eu cred? de ce te intrebi? sau de ce ma intrebi, daca eu cred? cu ce te ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@manny

Pe mine tocmai 'greseala' de a citi Biblia m-a indepartat de ceea ce acolo era prezentat ca divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar acum vin de la o harjoneala pe cinste cu cainele meu. Aveam eu chef de joaca si l-am provocat in fel si chip:ne-am fugarit prin toata casa, m-am ascuns si el m-a gasit(cainele joaca mult mai abstract:se uita-n sus si instituie ca daca nu se uita la mine nu-l vad nici eu pe el). Aveam un nor de energie jucausa pe care, intr-o juma de ora buna, i-am transferat-o cainelui.Ca atare, bunul meu prieten, si cel mai mare tinator de secrete al meu(cainele) s-a trezit cu o energie coplesitoare, atavica si intr-o secunda, nebun de fericire si nemaiancapandu-si in blana de-atata puls m-a muscat. Da` rau! Imi flendureste un deget(de la mana stanga) cand va scriu. M-a durut si am plans.Ne-am certat. A stiut imediat ca a sarit calul(cainele, zic).
L-am tratat cu iubire si mi-a curs sange juma de ora. Daca l-am servit cu joaca de ce nu mi-a oferit joaca?
Mi-a luat ceva carne vie dar nu-l pot uri, ma iubeste si stiu asta.Ma simt tot mai puternica, de cate ori mi se iau partile nefolositoare ale trupului meu.
Nu inteleg deplin de ce a fost asa, dar asta nu ma impiedica maine sa ma ascund in pod si sa-mi fluier cainele care innebuneste ca sunetul se aude din toate partile.
Asa si cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@byloredan

Nu-ti bate capul, pe aici daca nu zici ca ei esti impotriva lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Il.idolatrizez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu ti-a trimis in gand acesta intrebare.:]
El ne ajuta sa avem puterea sa invingem orice suparare, cu ajutorul LUi putem face atatea lucruri...
Poate ca tu nu crezi in el doar pentru faptul ca nu-l vezi, dar El este ca si sufletul, gandurile, creierul si alte lucruri din interiorul nostru pe care nu le vedem, insa care exista cu adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si eu sunt una dintre acei care cred.De ce? Pentru ca imi face bine, omul are nevoie sa creada in ceva, iar daca crezul sau e sa faca bine, sa-i ajuta pe cei din jur creeaza o lume mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca cei care sunt foaaarte credinciosi. se duc la biserica. se spovedesc... blah blah blah. sunt mai rai decat cei care nu fac aceste lucruristraight face daca nu ma credeti. CERCETATI! (Luni Pauly)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred...si ma rog in fiecare zi sa cred mai mult! Nefericit este cel care nu-i simte prezenta Domnului!

| misiik a răspuns:

Da, exista si de el depindem. A existat din toteauna si va dainui intodeauna.Tot ce ne inconjoara, universul, lumea insasi viata este datorita existentei Lui.

| 12345ok a răspuns:

Majoritatea copiiilor dupa ce au vazut filmul twiling si new moon au inceput s-o ia razna...sa se intrebe de Duumnezeu vrea sa devina vampirii sa citeasca ganduri sa miste lucruri cu puterea minti
incercati sa scapati de gandurile astea...si eu incerc!

| ::::Diana::::: a răspuns:

Buna!
Da, cred pentru ca cine putea sa creeze animalele, oamenii si toate cele?winking
Raspuns: Numai el.Deci cred.happy

| TD a răspuns:

Am crescut intr-o familie de oameni credinciosi. Ai mei ma duceau la biserica si imi tot povesteau care-i treaba cu religia... asa ca am crescut crezand in Dumnezeu.
Cum era si vorba aia: crede si nu cerceta! asta ar trebui sa facem si noi...si ganditi-va, daca nu am crede, ar fi anarhie in lume.