| HermioneLove a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| AVRILavigne1000 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si stiu de ce unii nu cred in el pentru ca in unele momente au nevoie de ajutor si cand vede ca in secunda aia nu le-a indeplinit dorinta zic e pai de ce sa mai ma rog atata la el ca oricum nu mi-a indeplinit dorinta... nu stiu prea multe despre asta dar stiu ca dorintele noastre vor fi indeplinite cand ne asteptam mai putin asta sunt sigura si sa stiti ca si eu era sa imi pierd credinta am avut testul final la mate si mie imi era frica de nota pe care o sa o primesc si a asa ca am fost la cele 7 izvoare(c. de arges)si m-am rugat cand am vazut ca invatatoarea zicea ca e dezamagita de noi imi tremurau picioarele parca eram din jeleu si, cum face ea ca de obicei, a scos in fata pe cei 5 elevi care au luat 10 la test printre care m-am numarat si eu atunci mi-am dat seama ca daca nu-ti pierzi credinta Dumnezeu te va ajuta

| HermioneLove explică (pentru AVRILavigne1000):

Da si eu cred in Dumnezeu! Si da asa este cum ai zis si tu, la oameni cum ceva nu se intampla asa cum vor ei cred ca Dumnezeu nu exista! Ei nu au destula credinta si se indoiesc mereu! Dar El exista cu adevarat! happy

31 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Pe mine m-a parasit Dumnezeu acum cateva zile, intr-un accident nefericit...

| EugeNNio a răspuns:

Bun,si daca exista un creator el de cine a fost creat?

| TheTigerX a răspuns (pentru EugeNNio):

El nu a fost creat, El a fost din totdeauna

| HermioneLove explică (pentru EugeNNio):

De nimeni! El a existat din totdeauna!

| doctorandus a răspuns:

Da, conform definitiei Deus sive Natura, Dumnezeul meu e natura, natura exista, deci Dumnezeul meu exista in mod real si obiectiv.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Si eu care credeam ca si peudorockerii ascultatori de Lavigne au ceva creier... Nu-i nimic, nu esti prima dezamagire a vietii mele muzicale.

| RAY a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Intrebarea ei in realitate era cei care credeti raspundeti cei care nu, nu raspundeti, intrebare retorica

| fiosel a răspuns:

Fara credinta, omul ramane un simplu animal rational care vine de nicaieri si se-ndreapta catre nicaieri, spunea odata un om celebru

| RAY a răspuns:

1000 de vorbe si nici o dovada, nu, in lipsa de dovezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? adica de ce sa o fac?

| HermioneLove explică (pentru anonim_4396):

Te-am obligat eu sa o faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.m-ai intrebat daca cred in Dumnezeu.si ai conditionat; argumenteaza.cine esti tu? si cum poti dovedi? de unde stii ca spun adevarul si nu mint sau fac misto? si in cazul asta cu ce te-ar ajuta daca eu cred sau nu? vorbarie si goana in jurul cozii fara rost.deci?

| HermioneLove explică (pentru anonim_4396):

Eu am pus intrebarea asta ca sa primes raspunsuri normale nu ca tu sau altcineva sa va bateti joc! Daca vrei raspunzi daca nu nu! Eu nu te-am obligat sa o faci asa ca vezi-ti de treaba ta! tongue

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Era doar o intrebare, si ti-a cerut sa argumentezi pentru a nu-ti oferi posbilitatea de a da raspunuri anoste precum "Da", "Nu" care nu ar avea nici un sens

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti mult mai prost decât te credeam eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine domnule secretar sau avocat the tiger x.cred in Dumnezeu.dar totusi pacatuiesc.sant ingaduitor cu mine insumi, s-ar parea ca iubesc mai mult pacatul decat pe bunul Dumnezeu.sant ortodox si nadajduiesc in iertare si mantuire in numele lui Iisus Hristos.cred din convingere, si m-am convins singur.nu argumentez.nu e nevoie.

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, Bunul Dumnezeu sa te ajute, toti pacatuim, dar exista 2 feluri de oameni parerea mea: cei care pacatuiesc si se complac in pacat si cei care, desi pacatuiesc, se caiesc si incearca sa lupte cu pacatulhappy
Imi pare rau daca a trebuit oarecum sa-ti "smulg cu forta" acest raspuns de la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred in Dumnezeu. Pentru ca ii simt prezenta in fiecare secunda a vietii mele. Poate suna intr-un fel pentru oameni gen "Toma necredinciosul". Eu nu caut dovezi "stiintifice" sa cred in Dumnezeu. Sunt practic foarte multe dovezi ca El exista cum ar fi lumina sfanta care dupa cum stim cu totii ca pentru cca 1-2 minute nu te arde.
De obicei nu imi place sa explic eu de ce cred si vezi Doamne ce ma face pe mine sa cred.
Orice adevarat crestin ortodox are o relatie speciala cu Dumnezeu pe care nu o poate explica in cuvinte. Eu asta simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wodenpints? si dupa ce m-ai etichetat ma rog? dupa tine? tu fiind teligenta suprema? ma faci sa rad.dar iti multumesc oricum.cine se asamana se aduna.si cum santem toti pentru unul!

Răspuns utilizator avertizat
| SmexyBoy a răspuns:

Cred in existenta lui Dumnezeu, deja eu nu mai am nevoie de dovezi, deoarece l-am cunoscut personal, nu intr-un mod fizic, dar cel putin personal.

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Dar tu crezi in Dumnezeu?

| TheTigerX a răspuns:

Da cred! De ce?
Pt ca inca stiinta nu a reusit sa demonstreze ca lumea poate exista si fara neceistatea unui Creator/Arhitect
Pentru ca sunt multe dovezi arheologice, istorice care sa arata veridiciditatea Bilbliei care este cuvantul lui Dumnezeu
Pentru ca acest Univers e prea complex pentru a se putea spune despre el ca a aparut dupa un hazard si un haos total
Pentru ca l-am simtit eu si l-au simtit si altii si curand il vor simti si il vor cunoaste cu totiihappy
(astept si accept contra-atacuri, fiecare isi apara credinta si temeiul.)

| HermioneLove explică (pentru TheTigerX):

Eu nu am de ce sa te contrazic pentru ca ce ai spus tu acolo e doar adevarul! happy

| TheTigerX a răspuns (pentru HermioneLove):

Ma bucur ca suntem pe aceeasi undahappy

| SaveTheNature a răspuns (pentru TheTigerX):

Poate esti nou pe TPU. eu nu prea mai intru la sectiunea religie, pentru ca ma enervez cand vad ca, multi "purici" care in curand vor muri si corpul lor va ajunge putregai. vorbesc doar in gol, si au impresia ca ei sunt atotstiutori, atotputernici si etc.
Unii chiar sunt orbi si nu vad cacealmaua, care se intampla in lume si cum se chinuie oamenii unii pe altii.

| TheTigerX a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dap sunt doar de 2 zile pe acest site.ei, lumea asta e condusa de masoni, si atat timp cat la mijloc sunt doar interese, iti dai seama ca omului de rand nu-i poate merge bine deloc..ar trebuie sa ne rasculam cu toti, dar acest lucru este cam..imposibil

| smashboy123 a răspuns:

Vad mereu la categoria asta oameni care se cearta.De aceea cel mai bine ar fi sa nu mai punem aceleasi intrebari mereu si mereu "Credeti ca Dumnezeu exista? " cum sa nu credem daca asa am fost invatati de bunici si parinti. Aici nu este locul unde inveti sa crezi in Dumnezeu.Du-te la biserica acolo iti este explicat cel mai bine happy

| Vesta a răspuns:

Da! Ps. 19:1: „Cerurile anunţă gloria lui Dumnezeu, întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor sale".
Ps. 104:24: „Cât de multe sunt lucrările tale, o, Iehova! Pe toate le-ai făcut cu înţelepciune. Pământul este plin de operele tale".
Rom. 1:20: „Calităţile sale nevăzute... se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, aşa că ei sunt fără scuză".
O revistă ştiinţifică a spus: „Printre profani persistă ideea că savanţii au demonstrat falsitatea religiei. Se crede adesea că savanţii sunt necredincioşi, că Darwin l-a înmormântat pe Dumnezeu şi că, de atunci, o serie de descoperiri ştiinţifice şi tehnologice au înlăturat orice posibilă înviere a sa. Aceasta este o idee total greşită". — New Scientist, 26 mai 1977, p. 478.
Un membru al Academiei Franceze de Ştiinţe a spus: „Ordinea naturală nu a fost inventată de mintea umană, nici instituită de anumite puteri perceptive... Existenţa ordinii presupune existenţa unei inteligenţe organizatorice. Această inteligenţă nu poate fi decât a lui Dumnezeu". — Dieu existe? Oui, de Christian Chabanis, care îl citează pe Pierre-Paul Grassé (Paris, 1979), p. 94.
Oamenii de ştiinţă au identificat peste 100 de elemente chimice. Structura lor atomică dezvăluie că între ele există relaţii matematice complexe. Tabelul periodic al elementelor constituie dovada evidentă a existenţei unui proiect. Un astfel de proiect uluitor nu poate fi un simplu accident, un produs al întâmplării.
Ilustrare: Când privim un aparat de fotografiat, un radio sau un computer, recunoaştem imediat că este opera unui proiectant inteligent. Ar fi raţional atunci să afirmăm că lucruri mult mai complexe, cum ar fi ochiul, urechea şi creierul uman, nu au avut un Proiectant inteligent?