| Maradona75 a întrebat:

Credeti sau nu in Dumnezeu? Argumentati raspunsul?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, cred. Vrei motivatii sau argumente, referitor la credinta mea, uite in Biblie spune: Credinta este acea actiune, fapta, stare pe care o manifesti fata de lucrurile care nu se vad. Totusi multi credinciosi au avut experiente de diferite feluri cu Dumnezeu, lucru care le-a intarit credinta. Aceste experiente sunt BAZA credintei si cu cat ai mai multe relati de acest gen cu atat credinta creste. Nu poti avea experiente cu Dumnezeu daca nu ai credinta deoarece Biblia spune ca Dumnezeu este un Dumnezeu ascuns, El nu doreste o relatie bazata pe interes ci una doar din dragoste dezinteresata, totusi El ca un Tata iubitor, mai iubitor ca orice parinte de pe Terra ofera pe langa dragoste si daruri "copiilor Sai". Acum sa stii ca un om care are comuniune cu Dumnezeu nu-ti va spune niciodata experientele lui cu Acesta, dar sa stii, asa de la mine ca sunt enorm de multi oameni care nu l-au pipait pe Dumnezeu dar au simtit indeaproape si profund ajutoarele, darurile si sfaturile Sale. Totul incepe cu a crede in ceva care nu se vede.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu am motive să cred.

| danay72 a răspuns:

Daca sunt analizate in amanuntime, Biblia si creatia sunt dovezi ale existentei Creatorului.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cred pentru calitatea oamenilor care au marturisit despre El. De la Avraam, Ioan, Andrei Apostolul si pana la Serafim Rose, Sofronie Saharov si Selafiil din Siberia.

| DeliaDelii a răspuns:

Cred, cand am avut probleme din care nu stiam cum sa mai ies, si ma rugam tot timpul era o mana care ma scotea la mal. Simteam ca e cineva care are grija de mine chiar daca nu ma scoate din probleme exact cand ma rog sau. chestii de genul asta dar toate se rezolvau de la sine. happy

| Ilie0 a răspuns:

Da

Asta suna mai degraba a intrebare de ateu care in inima lui inca il mai pe Dumnezeu si se duce o lupta si nu stie ce sa aleaga!

Puneti intrebarea daca Dumnezeu nu exista noi de unde am aprut?
Toate au o explicatie!

| Uzi17 a răspuns (pentru Ilie0):

"daca Dumnezeu nu exista noi de unde am aprut?"
Big bang-ul a format universul si de acolo are loc procesul de evolutie

| Ilie0 a răspuns (pentru Uzi17):

Creca laughing) Big bang-ul de unde naiba putea sa ne dea viata?

| Ilie0 a răspuns (pentru Uzi17):

Dintr-o explozie sa se creeze atatea speci de animale plante nu este posibil! realizeaza si tu!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ilie0):

Nu este posibil?
Si presupun ca e posibil ca o fiinta atotputernica si atotstiutoare sa creeze un barbat din pamant apoi sa aiba nevoie de o coasta de la el sa creeze femeia?
Da, are sens.