| Oliveoo a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Argumentati-va raspunsul!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu mai ghini t-as arata din bob in bob amorul? tu numa nu ti mania ci stai cu ghinisorul.ca daca tu nu crez acuma si esti diparti hat, di ci sa-ti mai argumentez? mai ghini ti-l arat.cum facim insa cu-ai tai ochi? ce lumina o tot sorb? caci chiar vazand, pe Dumnezeu, tot nu crezi, ca esti orb?

35 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu deoarece nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns (pentru Lile4ka):

1.La un moment dat lumea credea ca pamantul este plat.Nu conta cati credeau asta, Pamantul tot rotund este.
2.Cum adica 6 miliarde? Sunt doar aproximativ 2 miliarde in lume.

| sublime89 a răspuns:

Here we go again laughing Pai nu cred pentru ca nu sunt dovezi. E un argument destul de bun? Eu cred ca da.

| Oliveoo explică (pentru sublime89):

Daca nu mananci un mar nu ai de unde sa stii daca e bun sau nu. Asa e si cu Dumnezeu. Nu citesti Biblia? Nu ai dovezi!

| sublime89 a răspuns (pentru Oliveoo):

Hai lasa-ma laughing In biblie sunt doar povesti. Si daca vrei sa stii, ateii citesc biblia mai mult decat crestinii, doar de aia ajung atei.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Oliveoo):

Daca vezi un mar plin de viermi/ciuperci/mucegai/etc trebuie sa-l mananci ca sa-ti dai seama daca este bun? Proasta analogie.

| CristiB93 a răspuns (pentru sublime89):

Ce dovezi vrei tu?

| sublime89 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing Asa intrebi de parca ai zice ca ce tupeu am eu ca-mi trebuie dovezi, cand toata lumea "normala" crede in d-zeu fara nicio dovada. Sunt chiar un ciudat, sa stii.

| Oliveoo explică (pentru HueyFreeman):

laughing era un exemplu... puteam la fel de bine sa dau un exemplu cu o carte. Citeste-o sa vezi daca e bunawinking

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

rolling on the floor tupeistule si ciudatule. sad

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Povestea vietii mele sigh laughing

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

:-

| Lizzu a răspuns:

Nu cred in dzeul care e infatisat de religie si biblie. E fals.

E posibil sa existe ceva, o forta universala care ghideaza totul, dar care nu e o persoana, nu are constiinta de sine si nici constienta de faptul ca tu existi si daca te rogi gata iti indeplineste ruga. Nu e asa.

--Nu are cum sa existe o fiinta suprema in cer si sa lase lumea in halul in care o vezi. Pe zi ce trece e mai rau si finalul nu va fi unul fericit.

Nu cred in existenta iadului si raiului.Nu au rost acestea doua dat fiind faptul ca omul e liber sa aleaga.
--Cum iti explici faptul ca atunci cand alegi calea care te implineste mai mult si daca este o cale care se abate de la "Regulile" religiei, ajungi in iad?
Unde e liberul arbitru al fiecaruia? de ce se anuleaza in cazul asta?

-sunt multe nereguli si ele trebuie vazute.
Daca oamenii continua sa creada in aceste lucruri neanalizate, asa cum le vin ele pe tava, atunci niciodata nu le vor vedea prin ochii lor ci doar prin ai altora.

| cerveau a răspuns (pentru Lizzu):

Nu exista alegere, toate actiunile tale sunt determinate de factori externi.
Fiziologia creierului nu pemite libertatea, daca ar permite am vedea ca unele femei isi ucid copiii fara motiv sau ca oamenii se scarpina in fund degeaba. Pentru tot ceea ce vrei si pentru tot ceea ce faci exista motive intemeiate. Esti determinata de acele motive sa vrei ceva specific sau sa actionezi intr-un anumit fel. Nu liber, determinat.

| Lizzu a răspuns (pentru cerveau):

Asa e, sunt de acord cu tine. Suntem conditionati de creier si schimbarile din organism ca si fiinte umane ce suntem.

--Dar ma refeream strict la religie aici, si indiferent de ceea ce alegem, totusi o facem pentru ca dorim, oricare ar fi acea alegere.
Exista mii de cai in care o puteam face, dar alegem o cale pe care o dorim, care ne ofera o satisfactie de orice fel.

-Liberul arbitru fata de regulile religiei nu dpdv al functionarii si conditionarii creierului...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

"--Nu are cum sa existe o fiinta suprema in cer si sa lase lumea in halul in care o vezi. Pe zi ce trece e mai rau si finalul nu va fi unul fericit."
Sincer am o intrebare, ce te face sa crezi ca daca ar exista un asa zeu s-ar interesa de noi atat de mult? Pana la urma suntem ca niste fire de nisip intr-un ocean infint (infine universul este finit)

| cerveau a răspuns (pentru Lizzu):

"Exista mii de cai in care o puteam face, dar alegem o cale pe care o dorim, care ne ofera o satisfactie de orice fel."
Adica vrei sa spui ca esti detrminata sa mergi pe o anumita cale fiindca aceea iti ofera mai multa satisfactie, din moment ce doresti o anumita cale ai si un motiv.
Nu stiu daca tu aduci acest concept fals despre libertate ca sa demonstrezi un punct de vedere referitor la moralitatea iadului si raiului sau daca tu chiar crezi in libertate, mai ales in liberul arbitru fata de regulile religiei.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,stiu. Nu ar fi necesar sa se intereseze de noi.
Dar spuneam dpdv al dzeului crestin in care ei cred si sustin sus si tare ca -i ajuta cand au nevoie. Unde-i ajuta? si de ce doar pe ei? si nu pe toti amaratii lumii? daca e asa iubitor si bun nu ar face discriminare intre oameni.

Iar daca ar exista si ar fi atotputernic si omnipotent cum se speculeaza, ar avea grija de Pamant si de oameni, nu ar fi inventat raul si nu l-ar fi pus in om.
Suna SF dar asa cred eu.

| Lizzu a răspuns (pentru cerveau):

Nu ma acuza de falsitate, eu spun doar ce cred si dupa cum mi-e capacitatea intelectuala,mai buna sau mai proasta,nu stiu.
Asa cred, ca omul e liber sa aleaga ce doreste si sa gandeasca ce doreste.

Da, alegi ceva cu un motiv. Dar cateodata alegem ceva anume fara un motiv intemeiat, fara un motiv serios sau de lunga durata, ci doar din simplul motiv de a experimenta ceea ce avem intentia, de a vedea si simti cum e ceea ce vrem sa experimentam, alegem acel ceva doar din cauza asta superficiala.
Nu stiu daca m-am exprimat prea clar...

| cerveau a răspuns (pentru Lizzu):

Nu te-am acuzat de falsitate, am zis ca o idee este falsa si nu cel care o spune. Sunt foarte multi care spun idei false cu cea mai mare sinceritate.
Din exemplul spus de tine nu prea vad libertatea, tot conditionat esti sa alegi acel "ceva", nu conteaza daca motivul este bine gandit sau foarte putin gandit. Da-mi un exemplu de o alegere pe care cineva poate sa o faca liber fara nici o conditionare.

| Lizzu a răspuns (pentru cerveau):

Ok. Ma gandeam la alegeri de moment, fara prea mare bataie de cap inainte.
Poate la cele din instinc, din impuls, fara sa cantarim bine treaba.

--Da, totul e conditionat. Nu o scot la capat. Exista motive, infime sau intemeiate, dar exista si asta inseamna ca suntem conditionati de orice detaliu atunci cand alegem una sau alta.

Iar faptul ca cineva alege cealalta cale decat pe cea a religiei, a credintei, tot conditionat o face.
Conditionat de circumstante, de ganduri, de concluziile pe care le trage din acea situatie si anume ca e mai bine si se simte mai bine pe acea cale decat pe cealalta...

happy nu? thinking

| cerveau a răspuns (pentru Lizzu):

"Ok. Ma gandeam la alegeri de moment, fara prea mare bataie de cap inainte.
Poate la cele din instinc, din impuls, fara sa cantarim bine treaba."

Foarte multe animale actioneaza doar pe baza de instinct si actiunilor lor sunt determinate de acel instinct. De exepmlu o alblina daca se imbolnaveste nu se mai intoarce la stup fiindca ar imbolnavi toata colonia de albine, iar acea albina bolnava nu prea a stat ea sa cantareasca situatia.S-a simtit putin mai ciudat decat de obicei s-a si dus sa moara singura.

Da, la fel este si cu religia. Eu de exemplu nu cred in zei fiindca nu am suficiente dovezi care sa le ateste existenta. Foarte multi cred fiindca le ofera un confort psihic, altii cred de frica, din motive existentialiste, fiindca asa au fost invatati de mici, din lipsa de explicatii pentru anumite fenomene naturale etc. Eu nu as putea sa aleg sa cred in Dumnezeu cum probabil nici tu, nu poti sa iti propui ca de acum o sa crezi in Dumnezeu, doar daca anumite idei te-au convins sa crezi in existenta acestui Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns (pentru cerveau):

Ai dreptate si cu prima parte, cea cu conditionarea si cu a doua, cea cu dzeu si credinta.

Am crezut odata foarte mult, dar am ales sa ma desprind totusi, in ciuda a tot ceea ce am simtit.
Pacat ca era doar in mintea mea.

Acum nu mai e cale de intoarcere dupa cate vad si simt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

"Daca oamenii continua sa creada in aceste lucruri neanalizate, asa cum le vin ele pe tava, atunci niciodata nu le vor vedea prin ochii lor ci doar prin ai altora. "
Sunt de acord cu tine in multe privinte.
Vezi lucrurile mai bine decat multi credinciosi si decat majoritatea ateilor.
Asta inseamna ca ai mintea deschisa si este un lucru minunat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Raul nu a fost invetat el nu exista, ce e rau pentru 1 e bun pentru altul, iar mai apoi daca ar exista un asa zeu ar fi prea ocupat cu intreg universul, sa se uite daca nu iti da unu in cap, dar na oamenii au si ei pretenti.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e adevarat.

Ma refeream la momentul descris in"cartea cartilor" cu marul si caderea in pacat.
De ce a mai trebuit sa puna omul sa treaca acest absurd test daca stia dinainte ca Eva se va lasa ispitita si va musca din mar? daca stia ca va alege pacatul, chinul si viata pe Pamant si nu va ramane in gradina Eden vesnic fericita?

E ca si cum i-ar fi traznit prin minte lui dzeu sa puna el pomul cunoasterii ca oamenii sa cada in pacat. Asta e ceva rau.

Sau s-o fi gandit ca le va fi bine asa?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult happy apreciez cuvintele tale.

'Vezi lucrurile mai bine decat multi credinciosi si decat majoritatea ateilor."
--nu cred...fiecare le vede prin prisma persoanei sale si a experientelor sale de viata pana in prezent si problema e ca nu stim cine le vede corecte si cine nu. Nu exista un adevar absolut.
Nu stim nimic. Nimeni.

| Oliveoo explică (pentru Lizzu):

laughing E o chestie si aici: mama ta iti da totul pe tava (teoretic) iti spala hainele, iti face mancare, iti da bani de buzunar si asa mai departe dar iti pune o conditie si anume sa inveti. Asa e si cu Dumnezeu, a pus o conditie pentru. ca El le-a dat totul lui Adam si Eva, tot ce era bun ori copacul acela nu era bun, nu era facut de El ci de Satan (un inger smecher si razvratit). In plus, sa stea departe de acel copac nu era un chin, nu e ca si cum copacul acela era portocal iar restul erau copaci de mere, mai existau si alti "portocali" din care sa manance. Copacul nu era pentru a testa si nici pentru ai face pe Adam si Eva sa greseasca. Dumnezeu le-a dat de ales: bine sau rau pentru ca El stie cu adevarat ce e binele nu ne obliga sa-l urmam. Si tocmai de asta El nu o sa-ti puna painea pe masa sau o sa te vindece de boli pentru ca noi am facut deja alegerea, El poate doar sa spere ca ne intoarcem la El. Nu acum ci in viata spirituala.

| Lizzu a răspuns (pentru Oliveoo):

Oricum. happy o poveste de adormit copiiiwinking
Parerea mea.

| Moisie a răspuns:

Eu cred ca numai pe pamant sunt cateva miliarde de Dumnezei adevarati.
Adica adevaratii Dumnnezei, creatorii care ne-au conceput din dragostea lor ne-au creat si ne-au daruit viata, si apoi cand am fost mici slabi si neajutorati ne-au ingrijit cu multa iubire ca apoi sa deveniti niste dracusori aberati care nu ii accepta in calitatea lor de Dumnezei Adevarati, si se inchina Diavolului numindu-l Dumnezeu!

| Dragosdoar a răspuns:

Nu pentru ca am invatat pe pielea mea ca nu exista! O exista o forta mare in univers dar nu un dumnezeu biblic

| ADN30 a răspuns:

Da!
Nu avem nevoie să cunoaştem toate detaliile privitoare la creaţie pentru a crede în Dumnezeu, a-l iubi şi a-l venera. Asemenea prieteniei dintre doi oameni, credinţa în Iehova nu se bazează doar pe constatarea unor fapte. Aşa cum prietenia dintre două persoane se consolidează pe măsură ce ele ajung să se cunoască mai bine, tot aşa credinţa noastră în Dumnezeu se întăreşte pe măsură ce învăţăm mai multe despre el. Într-adevăr, când ne răspunde la rugăciuni şi când simţim efectul pozitiv al aplicării principiilor sale în viaţă, suntem şi mai convinşi de existenţa lui. Iar când vedem cum ne îndrumă paşii şi ne ocroteşte, cum ne binecuvântează eforturile în serviciul său şi ne oferă cele necesare, ne apropiem şi mai mult de el. Toate acestea constituie dovezi incontestabile ale existenţei lui Dumnezeu şi ale acţiunii spiritului său sfânt.
Insa daca plecam direct de la ideea ca nu exista nu ii dam nici-o sansa sa ne arate dovezi ale existentei sale.

| geo4ever a răspuns:

M-am gandit demult la lucrurile acestea. Desi unii le considera niste intrebari existentiale lipsite de importanta, altii chiar zicand ca sunt dovezi de gandire eretica, eu zic ca pana nu iti pui astfel de intrebari, si pana nu realizezi cu exactitate ce crezi cu adevarat si cine esti cu adevarat, degeaba traiesti. Din pacate nu iti pot da un raspuns satisfacator... faptul ca eu cred in Dumnezeu rezulta din experienta mea personala de viata si lucrurile care le cunosc trecute prin procesul cognitiv. Daca as sti totul ti-as raspunde concret la intrebare, dar avand in vedere complexitatea intrebarilor care le pui singurul raspuns care ti-l pot da e ca eu cred in Dumnezeu pentru ca am ajuns la concluzia ca El exista, si pentru am o convingere interioara, care poate ca a aparut dupa ce de mic copil tot mi s-a spus asta. Si cum ziceam cuiva care ma intreba ce as zice daca gresesc: nu pot zice ca ce stiu eu este adevarul absolut, pentru ca tot ce zicem noi ca stim este doar un simplu punct de vedere, dar pot zice ca ceea ce stiu este punctul meu de vedere, realitatea mea, si prin urmare pentru mine este mai real decat orice altceva. Cu toate ca asta uneori ma opreste sa vad posibilitati infinite, momentan nu cred ca as fi capabil sa plutesc intre posibilitati fara sa am ceva concret de care sa ma leg.

| Oliveoo explică (pentru geo4ever):

Vorbesti de parca eu as avea nevoie de convingere laughing Tot ce voiam eu era sa vad cati dintre voi credeti in El.