| gabi_7758 a întrebat:

Care este importanta si parerea voastra proprie despre lucrarea lui Pablo Picasso-"Domnisoarele din Avignon"?

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

Un prim semn al cubismului îl constituie tabloul "Domnișoarele din Avignon" (1907) al lui Picasso, în care pentru prima dată un pictor se rupe într-un mod atât de hotărât de tradiționala artă figurativă și de modul de reprezentare bazat pe perspectivă. (Wikipedia). Cu alte cuvinte, Pablo Picasso si Georges Bracque au intemeiat curentul cubist. Este deci o piatra de hotar intre conceptia veche si cea noua in materie de pictura.