| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem sa spunem ca poporul roman e un popor urat? Stiind foarte bine, ca aceasta popor a dat nastere la scriitori exceptionale unde frumusetea existentiala este de baza ca Camil Petrescu, Panait Istrati, Ionel Teodreanu, Liviu Rebreanu,.

80 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Urat in sensul ca e plin de tigani care ne fac de ras

| Dumnezău a răspuns:

Rebreanu? Panait Istrati? Oh,you just went full retard there, son! Nu-l apreciaza chiar nimeni pe Eliade? Sau pe Pillat? Sau pe Bacovia? Da, da, stiu, era un necroman ce-o ardea prin cimitire; dar e incontestabil un scriitor de exceptie pe langa Rebreanu.

Sa-ti zic ceva.Literatura romana se imparte intre o perioada intesata de tarani prosti ce se omoara intre ei(Baltagul,Moara cu Noroc,Ion),virgini ce-si canta tot felul de sentimente penale(Nichita,unele pasaje din Eliade,majoritatea poeziilor lui Eminescu,ironic, cele mai cunoscute ale sale) si niste flausati ce asteapta la nesfarsit curve penale sau o ard mistico-neintelesi(Dionis, mare parte din opera lui Eliade), la care se adauga niste poeti mai subapreciati de care fie nu stie nici dracu', fie se stie ca se arunca o lucrare de-a lor in 12 ani de invatamant pre-universitar.Si mai e careul de asi : Blaga-Camil-Preda-Sorescu.Da, ei sunt scriitori exceptionali.Dar nu Rebreanu.Dar nu Slavici.Sau comunistul buhait Sadoveanu.

Stii doua tari numite Germania si Austria? Hegel,Steiner,Kant,Nietzsche,Goethe,Hesse,Mann,Rainer Rilke,Sven Hassel,Karl May?

Dar americanii? Walt Whitman,Steinbeck, Hemingway, Stephen King, Henry James si pot continua mult si bine.

Este un popor urat, prin insasi esenta sa.Niste balcanoizi tripati pe mediocritate auto-impusa, din care cu greu iesim.Artistic,suntem un popor urat.Ideologic,si mai si.La nivel de unitate nationala, stam si mai rau.

Vad ca zici de Tristan Tzara.Un hipster infect, copile.Si,da,l-am citit.Un hipster infect, ce se credea special.De asteptat de la un reprezentat al gloatei de suprarealisti ce credeau ca fac arta, cand munca lor era un gunoi autentic.La scriitori suprarealisti ma refer.

| Paulla a răspuns:

Ştii câţi au trecut bac-ul anul ăsta?
Nici n-are rost să scot în evidenţă toate erorile poporului român, că le ştii şi tu, dar te prefaci că nu le vezi.
Iar literatura română e slabă. Tremură în faţa literaturii ruseşti, germane sau franţuzeşti.
Nu vă mai agăţaţi de trecut, că asta nu îmbunăteţeşte cu nimic situaţia actuală.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru aicinuehi5):

E bine că ai specificat că-i după părerea ta, că văd că numai pe a ta o ţii. Poate am eu vreun fetiş pentru ruşi, da' consider că literatura lor e cea mai bogată. În rest, rămân la ideea mea, cum că ruşii, franţujii şi nemţii ne fac în domeniul ăsta(văd că parcă ai vrea să dezvolt, da' nu cred că eşti capabil de o discuţie serioasă, aşa că nu mulţumesc; iar apoi, dacă cunoşti literatura, n-ai nevoie de mine să dezvolt).
'Daca tu dengirez cultura tarii, fiindca nu iti plac romanii si cultura roamneasca' ţi-am explicat de vreo două ori că nu o fac, da' văd că nu bagi la cap. Mi se rupe de unde provine o carte, spre exemplu, trebuie doar să-mi placă(cartea, nu ţară de unde provine).
Nu-ţi fă griji pentru intelectul meu, că o duce bine. Fă-ţi griji pentru al tău, că porţi ochelari de cal.
LE: N-am observat şi răspunsul ăsta, că te întinzi pe 16 mii de răspunsuri... 'Cioran a scros fraze mult mai profunde decat a facut Nietczhe din viata lui' poate nu înţelegi tu Nietzche, da' tipul ăsta e geniul suprem al filosofiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Nici eu nu aş folosi cuvântul 'calm' ca să mă definesc în mod normal, doar în situaţii critice, da' nici nu mă enervez din toate nimicurile, gen o discuţie virtuală. Nu se merită. Ideea e că nici tu n-ai vreun argument plauzibil ca să susţii că ce asculţi tu e mai bun. Eu aş putea să-ţi argumentez, da' tu n-ai să faci decât să spui că n-am dreptate şi că ce asculţi tu e mai nu-ştiu-cum. Pierdere de vreme. Nu am nici un interes să te convertesc la rock, ascultă ce vrei, că nu-mi pasă. 'Cum e posibil sa te uiti la un pletos odios si chiar sa-ti placa?' fix aşa mă simt şi eu când văd ce câcaturi ascultă unii. Şi ca fapt divers, nu toţi rockerii sunt pletoşi.
Eu îl consider pe Nietzsche cel mai şmecher(şmecher în sensul bun, nu în sensul ăsta mai nou, care-l folosesc toţi cocalarii). Are 5 puncte în plus de la mine pentru că afirmat că Dumnezeu e mort.
Da' am zis eu că nu avem? Avem, da' comparativ cu ce au alţii lăsăm de dorit.
Nu mă antrenez în vreo luptă, tu crezi că discuţia cu ăsta e serioasă? E o glumă proastă, n-are nici argumente, n-are nimic. Dacă vroiam o discuţie serioasă, îl căutam pe @Dumnezău, că şi aşa trebuie să-i răspund la nişte postări de vreo lună(hehe, parcă o văd deja pe Ema, fericită că-l caut pe Dumnezeu). Haide mă, ultima afirmaţie e penibilălaughing. Muzica nu prosteşte lumea, cel mult îndoctrinează şi împinge spre non-valori(da' nu-i cazul rock-ului de calitate). Şi de ăsta care zice că-s 'prost/proastă' mi se rupe, dacă era să-mi pese de părerea lumii îmi schimba stilul de viaţă demult şi îmi şlefuiam afirmaţiile(nu sunt şanse să ajung aşa de rău încât să-mi pese de părerea ultimului netot).

| Paulla a răspuns (pentru aicinuehi5):

În general nu mă rezum la jigniri, da' tu chiar eşti prost. Un prost din ăla educat.
Nu-i nici o problemă la noi, ăştia care apreciem cultura străinilor. Încearcă să priveşti şi din alt unghi, nu numai din postura de naţionalist şi ai să vezi că avem dreptate. Personal, apreciez şi cultura românilor, dar la un nivel realist. N-am să ridic niciodată ceva în slăvi DOAR pentru locul din care vine.
' Insa la oameni culti, intelectuali, fie strainii, aud doar lucruri de laude la adresa cultura romaneasca.' înseamnă că nu cunoşti oameni inteligenţi sau dacă cunoşti îi consideri proşti. Sunt atât lucruri bune cât şi rele de spus despre literatura românească, da' dacă oamenii culţi pe care-i cunoşti tu împart păreri de genul 'literatura românească e cea mai bună, are cei mai buni filosofi, cei mai buni poeţi' e clar. Ştii cum e vorba aia, inteligentul e nebun în ochii retardaţilor.
'veti vedea despre ce vorbesc' veţi vedea? da' suntem doar unul, nu am personalitate multiplă. Dacă eşti destul de limitat încât să pui toţi ascultătorii unui gen de muzică-n aceeaşi oală e clară treaba.
Nu ziceam bogată ca şi cantitate, da-n fine, nu e prima dată când nu înţelegi ce vreau să spun.
'Nu prea sunt multi romanii care tine in sus' bă tu sigur ai citit vreo carte la viaţa ta? Că faci nişte dezacorduri de toată frumuseţea.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Normal că am citit, că doar nu vorbesc aşa, de a mă afla în treabă. Ce argumente să-i aduc ăstuia, care o ţine doar pe a lui şi nici măcar nu-i coerent? Ar fi şi stupid din partea mea să încerc să discut filosofie la întrebarea ăstuialaughing.
Bineînţeles că s-a inspirat de la alţii, toată lumea se inspiră mai mult sau mai puţin. Ştii ce-s ăia neuroni oglindă?
Acelaşi argument pot să-l aduc şi eu: poate există un zeu care urăşte muzica comercială şi care va pedepsi lumea credulă. Da' nu-s sigură că-i argument, că nu are nici-o bază solidă, ba din contra, începe cu 'poate'.
Cât despre aicinuehi5, am dubii serioase că a citit ceva serios la viaţa lui, face dezacorduri('nu prea sunt mulţii românii care
ţine în sus'), face cacofonii('că cultura noastră') şi articulează şi prost -sau nu articulează deloc-('intelegi valoarea literatura romana'). Şi dacă tot am ajuns aici, mai lasă şi tu câte un alineat.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Una din formaţiile mele favorite cât şi unul din filmele mele favorite(Sabaton şi Saving pvt. Ryan), +1 pentru tine.
http://www.youtube.com/watch?v=PPAc9wZSfEo

Răspuns utilizator avertizat
| Catharsis a răspuns (pentru aicinuehi5):

1.Faptul că enumeri acolo nişte titluri aşa, (nu credeam că voi spune asta vreodată) "fără număr, fără număr", nu-ţi demonstrează inteligenţa.
2.Sunt mai mult decât sigură că tu NU ai citit nici jumătate din operele alea (aşa e, sunt prea optimistă, tu nu ai citit nici ce ai scris tu).
3. Dacă tu consideri că te identifici ca român, ar trebui, măcar, să scrii corect.
4. Caută formele pronumelui personal de întărire şi vezi unde, când şi cum se folosesc.
Dacă ai curajul să îi spui cuiva că e prost, înseamnă că nu te-ai uitat niciodată în oglindă.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru aicinuehi5):

Tu nu ştii să scrii, deci n-ai drept la opinie.

| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Şi tu o arzi pe poezii? Bă, da mulţi mai sunteţi. Cred că numai eu am mai rămas, nefiind în stare să fac o rimă decentă.
Da, m-am uitat la JO. Văd că am luat şi noi două medalii de aur, mai mult decât mă aşteptamlaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

O opera plina de tarani prosti ce se ciopartesc intre ei si pipite fataliste,lipsite de personalitate si sclavi ai epocii.E un fel de Thomas Hardy,doar ca taranii lui Hardy sunt destepti si fatalisti, ai lui Rebreanu, scelerati, fatalisti, bigoti si limitati mental.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu-mi place nici unul, cu atat mai putin Ion, care e cea mai blamabila si demna de flegme fituica din quasiliteratura romaneasca. Puternic ancorata in bigotism si prostie acuta, da' niciun critic n-are curajul sa-l injure.Asta nu-mi place la romanele cu tarani, ca am citit recent Tess d'Urberville, tot cu tarani si roman centrat asupra unui personaj.Au o prea puternica morala de glie, o morala din asta vomitiva a unei societati patriarhale de 1890-1900 care ii tine pe loc cumplit si ii alieneaza.Cred ca trebuie sa citesc carti cu personaje fara pic de caracter si morala, ca astia mi-ar prinde mie bine, nu niste respectuosi fata de traditii si spiritul din comunitatea in care se afla.

Răspuns utilizator avertizat
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Aşa, şi? Poporul român din prezent e cel "urât", mereu ne agăţăm de trecut şi noi înşine statornicim. Când ieşi pe stradă, ce vezi? Gângavi şi melteni cu burţi revărsate, dar cu BMW X600. Nici ei n-au trecut BAC-ul cum nici majoritatea din generaţia asta nu l-au trecut. Apoi, unde îţi îndrepţi privirea? La conducere; oameni agramaţi, cu tradiţie de oieri care vorbesc cu prune-n gură dar care-s europarlamentari (da, fac referire la EBA şi domn' Gigi, ironic făcut "domn"), oameni plini de tupeu care confundă ţara cu un vas şi ne dau flegme în faţă (a.k.a Băsul) şi nu în ultimul rând, oameni care se complac cu situaţia.
Şi am sărit peste alte specimene.
Frumos popor, frumos.

| zăGhost a răspuns:

Plin de nationalisti care-l ridica-n slavi pe Eminescu.
Pai, geniilor, Eminescu n-a studiat cumva la Berlin si Viena? Modelele lui n-au fost mai marii literaturii universale?
Ramaneti in tara voastra sfanta, dar inchideti-va televizoarele, telefoanele si nu mai intrati pe net, ca nu romanii au inventat toate astea.

| ovidiu8msn a răspuns:

Urat, doar din punctul de vedere al carecterelor oamenilor.

| DanielaMe a răspuns:

Dupa parerea mea, poporul roman este urat de cei ignoranti, ce vad doar "desteptii" Romaniei : hoti si altii. De pe alta parte, Romania este foarte importanta in domeniul istoric, dar oamenii din ziua de azi se uita doar la rau si nu vad binele.

| baifrate a răspuns:

Puteai sa incepi si tu cu un alt scriitor, suna cam aiurea cand incepi sa vorbesti de scriitori si faci cacofonii din astea..no offence!

Răspuns utilizator avertizat
| baifrate a răspuns (pentru aicinuehi5):

Frate ai scis ca Camil..in fine ..scuze pentru interventie.happy

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru aicinuehi5):

Cum adică "adică?", eşti idiot? Nu ştii ce ai scris şi ce-i aia o cacofonie?

Răspuns utilizator avertizat
| baifrate a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ba da ...imi pare sincer rau ca te-am deranjat laughing

| baifrate a răspuns:

Bai parerea me e ca nu mai trebuie sa aruncam vina pe politicieni, schimbarea in bine a Romaniei venind din partea locutorilor mai exact la nivel social.e o parere personala happy p.s.pana la urma politicienii sunt pusi acolo tot de romani asa ca ..degeaba asteptam o schimbare din parte politicii romanesti cand noi la nivel social suntem praf...happy

Răspuns utilizator avertizat
| baifrate a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Da e adevarat..si trist in acelasi timp happy

| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

'De fapt politicienii si institutiile statului ar trebui sa impuna si sa vegheze asupra unor norme' Din păcate, ăştia care-s sus puşi reprezintă poporul român. Nu te aştepta să facă ceva ce românul de rând nu ar face.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Aici sunt de acord, tocmai asta scoteam şi eu în evidenţă, că mulţi se plâng dar nu fac nimic. Oricum, eu n-am drept de vot.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

N-am nevoie de o scuză, doar ascult unul din cele mai complexe genuri muzicale. Un gen care, din fericire, nu-i pentru toată lumea. Ia uimeşte-mă şi pe mine cu gusturile tale rafinate în materie de muzică, dacă tot consideri că rock-ul e infect.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Dreptate oricum am, că nu te pot convinge pe tine, asta-i altceva.
Am văzut că te-ai legat de metal, dar în general persoanle care au o problemă cu genul ăsta muzical nu înţeleg nici rock-ul complet.
Eminem îţi inspiră ţie ceva? E atât de comercial că-mi dă dureri de cap. E pierdere de vreme să înşir argumente pe aici, vroiam doar să văd ce asculţi tu(m-am lămurit); pentru un moment mă gândeam că eşti unul din ăia care o ard pe clasică, numai pe clasică, şi susţin sus şi tare că ăsta-i singurul gen muzical care merită ascultat. Mă enervează persoanele care spun din start 'nu' la o melodie doar pentru că aparţine unui anumit gen muzical(excepţie fac manelele şi house; da' nu-s sigură că astea se încadrează la muzică).
Skillet e un gunoi comercial şi nu se încadrează la metal. E un rock alternativ, hard rock. Mă gândeam că o să dai un exemplu de formaţie rock/metal care-ţi place, da' mă aşteptam să zici Metallica sau Rammstein, că astea deşi sunt ascultate de mai multă lume, sunt formaţii geniale.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru aicinuehi5):

D-le, aicinuehi5, marş înapoi pe hi5 sau de pe unde dracu ai venit, că întreci orice limită a penibilului. Nu-mi înşira 'capodopere universale', că ştiu şi eu care-i treaba cu literatura românească(că mă crezi, că nu mă crezi, mi se rupe). Comparativ cu literatura rusească, germană sau franţuzească, e mediocră. Te dai cunoscător al literaturii, poţi să afirmi că Eliade se compară cu Dostoievski sau cu Proust? Din cauza unor nume ca astea consider că literatura română tremură în faţa celei ruseşti şi respectiv franţuzeşti. Poate o fi şi diferenţă de gusturi(deşi eu consider că gusturile au legătură cu capacitatea intelectuală), da' eu nu le compar. Aşa că nu mă ruga nimic, răspunde-mi la întrebare. Poţi tu, cunoscător al literaturii -după cum pretinzi-, să afirmi că Eliade şi Dostoievski sunt pe acelaşi nivel?
Ridic în slăvi tot ce-mi place, iar dacă-mi place cultura străinilor, atunci asta ridic în slăvi. Te aştepţi de la mine să ridic în slăvi ce nu-mi place, pe motiv că-i românesc? Ipocrizie, d-le, ipocrizie.
LE: Şi ca fapt divers, nu mă interesează să denigrez nimic. Îmi spun doar părerea, aşa cum e ea, fără să o şlefuiesc şi să o ambalez în ceva frumos ca nu cumva să rănesc orgolii.

| Paulla a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Prea te-ai aprins mă, pentru o nimica toată(şi eu credeam că ăştia care ascultă Carmina Burana sunt calmi, da' de unde). Rămâi la Eminem-ul tău, la comparaţile tale sărace(pui şi leu, serios?) şi la mentalitate asta des întâlnită de români 'bă, dacă trăieşte diferit de mine, înseamnă că trăieşte o viaţă săracă şi urâtă(culmea, aici e vorba doar despre muzică)'.
N-am să port o discuţie fără sens, că oricum tu ai să o ţii pe a ta şi eu pe a mea. Are dreptate @baifrate, e cam penibil că de la politică am ajuns să ne certăm din cauza gusturilor muzicale.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru aicinuehi5):

Dacă tot mă citezi, pune ghilimele.
M-ai lămurit cu răspunsul la întrebare, e clar. Fie o spui aşa doar de dragul patriei, fie nu ştii să apreciezi o operă. Recunosc că Eliade e bun(n-am de ce să nu o fac, ţi-am spus că nu încerc să denigrez nimic), dar Dostoievski e briliant, e un mastru al literaturii. E cum e Tesla pentru ştiinţă, cum e Nietzche pentru filosofie. E acel personaj pe care-l cunoaşte toată lumea care pretinte că este cunoscător al domeniului respectiv şi a cărui muncă este apreciată pretutindeni.
'Daca ti-e nu iti place literatura romana, fiindca este "romaneasca" '
Ce spun eu şi ce înţelegi tu... Am spus că n-am de gând să ridic ceva în slăvi doar pentru că este româneasc, pentru că asta denotă o ipocrizie groasă. Am o singură regulă: să-mi placă, nu-mi pasă de unde provine.
Şi n-am zis că nu-mi place literatura românească, am zis doar că e mediocră pe lângă cea rusească, germană sau franţuzească.

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Intră într-un bar metal şi repetă ce-ai spus, dacă tot o arzi atât de revoltat.

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Sunt din Galaţi. Te aştept.

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Atunci nu te mai da rotund pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| NeimaginabilA a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Sunetul de la sonerie poate fi mai complex decat o piesa metal...
Rad cu lacrimi laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| NeimaginabilA a răspuns (pentru Noluckjustskill):

De ce nu as avea, raspunsurile tale sunt mortale.

Răspuns utilizator avertizat
| NeimaginabilA a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Deci inteleg ca soarele te iubeste, dar de ce te.ai inrosit

Răspuns utilizator avertizat
| NeimaginabilA a răspuns (pentru Noluckjustskill):

Exact, iar eu ma. ntrebam motivul pentru care laudele mele te.au facut sa.nrosesti......am spus pur si simplu adevarul

| baifrate a răspuns:

Hahaaa laughing) de unde s-a plecat si unde s-a ajuns..nu e ok laughing)..asa se intampla in toate topicurile de genu' laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| Marilena_7549 a răspuns:

Nu este urat din punctul meu de vedere dar nici cel mai special.