| aicinuehi5 a întrebat:

A disparut complet cultura romaneasca din societate? Eminescu, Panait Istrati, Casa lui Enescu, Porumbescu, Casa Mita Biciclista, Palatul Ghika, Casa lui Spiru Haret, scriitoare ca Bengescu, sau Camil Petrescu....Romania ca tara nu mai exista.

3 răspunsuri:
| Razvan03Andrei a răspuns:

Sincer nimeni nu mai stie ce a fost.Eu am 14 ani(neimpliniti inca) si eu cred ca nimeni nu mai are sa ne invete cultura.Eu de unul singur nu pot sa stiu de toti daca profesoara nu ne-ar spunehappyDin cati ai zis tu mai sus, stiu probabil jumatate dar nu am citit de la toti.Sincer mi-ar place ca scoala sa fie altfel.Am auzit numai lucruri bune despre orele de cursuri dinainte de generatia mea.
Inainte era asa simpluhappyInvatai si dupa lucrai sau faceai orice vreai.Acuma NU! Nu mai exista locuri unde sa stai si tu linistit, nici parcurile nu mai sunt o splendoare..acuma nu ai altceva in casa decat TV, laptop si alte chestii care iti ocupa timpul.Inainte pur si simplu nu aveai ce face in casa si ieseai afara.Mi-ar place timp de o saptamana sa vad ce a fost.

Noi romanii, dupa parerea mea suntem cei mai talentati.Degeaba zice lumea ca suntem un popor de rahat, pentru ca ei nu stiu ce-am fost.
Sincer personal am auzit de multe talente ce au fost, dar pe vremea comunismului era greu sa iesi in evidenta, chiar daca doar cateva personalitati au iesit in evidenta cu ajutorul lui Ceausescu.
E de rahat tara pentru ca nici macar eu, ca si copil nu pot sa stiu ce am fost.Desigur ca am auzit foarte multi eroi si fosti eroi care nici macar eu nu am de unde sa stiu cum ii cheama, dar mi-ar place sa ii vad.Au existat si exista multe talente in Romania, chiar cele mai multe si fascinante, dar noi nu reusim sa ne mandrim cu ele, doar sa profitam de pe urma lor.
Cat de mult ar spune lumea ca suntem nu stiu cum, sa taca pentru ca tara noastra a luat singurul 10 cu Nadia Comanecihappy

Daca avem numai incapabili la putere, ce ai vrea? Sa slipeasca satele de curatenie sau..altceva? Noi in loc sa ne aliem si sa facem ceva bun, ne omoram intre noi.Nu e bine deloc.

Acuma revenind la subiect. Daca nu are cine sa ne invete, noi nu putem sa ne invatam pe noi.As vrea ca vara asta sa o traiesc la maxim, dar imi este tare greu.Se pare ca vara asta nu o sa am timp de toate si acum vreau sa vad cum fac sa-mi scurtez programul.Nu pot sa le fac pe toate.Trebuie sa ma scol la 8 si sa ma culc maxim la 11 sa pot fi odihnithappy

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

In principiu valorile morale au scazut.Acum se promoveaza un mod de viata fara cultura mai mult axat pe distractii si placeri.Depinde si in compania cui stai sa ai parte de oameni care, dupa cum vrei sa aiba cultura, sa citeasca ceva bun sa isi poata dezvolta capacitatile de gandire si de a actiona.De ce crezi ca apar multe probleme? Ca multi nu stiu sa se autodisciplineze si sa invete si el ce inseamna sa fi om, apoi restul.Important e sa ai masini scumpe si sa nu sti sa citesti.Asa e gandirea de azi. Apoi mas-media si tv ce promoveaza? Raspunsul cred ca il sti.Nu va promova ceva care sa faca din oameni o societate normala ci una cat mai de proasta valoare.

| whiteOdrink a răspuns:

laughinglaughing nu observi ca pana si melodiile sunt copiate de manelisti? Ce cultura romaneasca? Asta e un vis!
In ziua de azi, adevaratele valori ale tarii stau prin spitale si se chinuie(Iurie Darie, Serban Ionescu) si sportivii nu sunt deloc apreciati iar tara asta nu mai ofera nimic bun pentru ei, ca sa exceleze. Pana si copii care s-au nascut cu un IQ peste normalul nostru sunt tratati ca niste ciudati si mai rau...ei merg in alte tari, sunt "exploatati" in alte tari pe ceva mai mult!
NIMENI dar absolut NIMENI nu mai poate schimba nimic, stirile, mass-media, educatia...totul se duce pe apa sambetei pentru ca sunt mii si mii de alte motive diferite de cele ale generatiei trecute. Nu vom ajunge nicaieri.
Totusi, desi, pe cale de disparitie, mai sunt unii oameni care apreciaza cultura si autenticitatea in toate domeniile! happy