| oana2002 a întrebat:

Cum se fac pocnitorile?

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

Buna Oana!

Probabil ca te referi la "petarde", pentru ca, acele pocnitori din hartie s-au demodat de prin '92-'93.

Ei bine, aceste pocnitori contin o substanta exploziva, formata dintr-un amestec de: fosfor, clorat de potasiu, azotat de potasiu, carbune, sulf, aditivi si coloranti.

De asemenea, tata imi povestea ca prin anii '80 se realiza un amestec din rosu Saturn (numit si miniu de plumb, este un oxid de plumb, pigment rosu stralucitor) cu pulbere de aluminiu. N-o sa gasesti pe nicaieri pigmentul, totusi, daca-l gasesti, e foarte toxic deci nu-ti recomand.

2 răspunsuri:
| tladybeauty a răspuns:

Scrie pe google pocnitori wikipedia.trebuie sa gasesti acolo. sper ca te-am ajutat.papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la alea din hartie nu-s bune dar stiu cum se fac...si nu spun decat pe idul asta sau daca vrei sa cumperi petarde sau astea sunama...laughing