| Calin_Andrei_1997_PKn6 a întrebat:

Daca vreau să mă transfer la alt liceu, pot duce mâine cererea la acesta? Precizez că mâine este ultima zi înainte de vacanță intersemestriala.
Sau în vacanta aceasta? Se poate? Ca din semestrul următor sa incep studiul in noua unitate de învățământ.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate! Transferurile se fac la inceput de an scolar, nu intre semestre sau in timpul anului scolar.

| Calin_Andrei_1997_PKn6 explică (pentru Violleta2022):

Mai informează-te.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Calin_Andrei_1997_PKn6):

Da, se poate face transferul intre semestre, NUMAI daca indeplinesti conditiile lor:
- ai sustinut si luat examenele de diferenta si
- daca ai media mai mare decat a ultimului intrat la profilul la care doresti sa te transferi

Aici ai toata informatia:
http://didactino.ro/transferul-elevilor/

| Calin_Andrei_1997_PKn6 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, atât voiam să știu. Îndeplinesc ambele condiții, așa că voi prezenta și cererea mea la secretariate. Zi frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Calin_Andrei_1997_PKn6):

Pana nu o aproba directorul scolii, nu te culca pe o ureche, ca am uitat sa mentionez de numarul de locuri disponibile pe clasa.
Directorul liceului are voie sa respinga transferul, daca clasa este plina si nu mai sunt locuri disponibile, indiferent ca celelalte conditii au fost intrunite.