| theforceofgood a întrebat:

De ce nu le prea place românilor să meargă la teatru sau la cinema? Sincer am niste rude plecate la muncă în Spania şi mi-a povestit că acolo oamenii se duc destul de des la teatru, şi tineri şi bătrâni, adolescenți. Mi-a povestit că la fel este şi cu cinema-ul.
La noi în România î-ți este şi ruşine să spui că te duci la teatru, eu unu m-am dus doar la liceu cu clasa de vreo 3 ori. Asa eu personal nu m-am. Ai mei nici nu vor să audă. Din ai cunoscuți nu ştiu pe nimeni care să meargă la teatru. Mie unul î-mi place la teatru - este o atmosferă care te destinde, mă relaxează.
Am fost şi la cinema de câteva ori cu un prieten şi sincer vă spun - era sala goală. De 2 ori am fost numai noi în sală.
De ce românii nu au latura aceasta artistică de o au şi străinii. Am citit undeva să românii sunt fruntaşi la folosirea smartphonurilor şi al rețelelor de socializare.
De ce sunt romănii atât de "pierduți în spațiu"? Ia afectat comunismul atât de rău? Nu au avut parte de educație destulă?

Răspuns Câştigător
| Delilahhh a răspuns:

In Germania biletele sunt undeva la 10 Euro, oamenii merg la cinema si la teatru cum mergem noi la suc. Dar ei au timp si de suc, ei au si mai multi bani de aruncat pe fereastra. Noi romanii parca avem atatea pe constiinta, ca o zi cu teatru, cinema sau o zi in care ne-am duce ma muzeu ar fi ca un cadou.
Strainii iubesc cultura la fel de mult cum o iubim si noi. Nu inseamna ca noi nu avem cultura.
Eu zic ca mersul la cinema e destul de popular si in Romania.
Teatrul nu neaparat. Teatrul are farmecul lui, e o altfel de traire. Nu stiu de ce nu e la fel de apreciat dar cred ca e doar o chestiune de timp. Mi se pare ca de la un an la altul si romanii fac mai multe lucruri pentru ei. E drept. Comunistii, batranii prefera sa stea in fata televizorului si sa isi lase mintea spalata de ceea ce li se pune acolo pe tava, dar cred ca Romania evolueaza din punctul asta de vedere. Oricat ar incerca media sa promoveze prostia, tinerii romani tot vad ce trebuie sa vada.

Si ca sa ma intorc la vorbele tale... Romanii au foarte multi artisti, crede-ma. Romanii au latura artistica foarte bine dezvoltata. Ca traim in epoca asta in care internetul este zeul nostru nu e neaparat rau. Romania inca face muzica, Romania inca are filme bune, Romania are artisti. Ca ei nu sunt apreciati si scosi in evidenta e partea a doua.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De unde generalizarea asta? foarte multi merg la cinema

| RAY a răspuns:

Tu esti cult ca mergi la teatru,am inteles si noi,esti superior fata de noi, faci un lagar acum unde sa ne faci dus gratis nu? ma lasi cu frustrarile tale, cui i pasa, esti roman, nu iti place stai in Spania ta, hai pa

| Violleta2022 a răspuns:

Poate oamenilor saraci nu le place, ca-s scumpe biletele, dar cei care traiesc la oras, merg la teatru!
Generalizarea ta este proasta, probabil venind de la faptul ca ai tai nu merg la teatru, dar adevarul este ca, se merge la teatru, salile sunt pline. Nu la tara evident, dar la oras si in Bucuresti, mai ales cand sunt piese foarte bune, nici nu gasesti bilete.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de educație
Cât despre cinema, rar vad sala goala

| Sn4k3 a răspuns:

Cu teatrul poate, ca nu e pe gustul tuturor. Mie mi se pare plictisitor de exemplu, dar cat despre cinema, nu prea am vazut sala goala, exagerezi un pic.

| Ineys a răspuns:

Inculti cand vine vorba de teatru.
Saraci cand vine vorba de cinema sau mentalitatea "De ce sa dau banii ca sa vad un film cand pot sa-l vad pe net gratis".

| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă am avea aceleași salarii ca cei din Spania, ai vedea mult mai mulți tineri cel puțin la teatru. Când din două salarii minime abia trăiești, din ce bani să mergi și la teatru sau cinema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vorbesti la general? ai fost la teatru recent? sa vezi cum salile sunt pline?
Eu de fiecare data cand am fost, salile erau pline ochi, deci lumea vine la teatru, Probabil ca ar veni mai multi, dar sunt salile mici, si biletele se dau imediat, mai ales daca nu cunosti pe cineva. Bine, depinde si de spectacol.

| theforceofgood explică (pentru anonim_4396):

La mine în oras sala este mai mult goală şi dacă spun la care că mă duc la teatru râde de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru theforceofgood):

Aia care rad de tine sunt niste prosti, de care vei rade tu mai incolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La teatru aproape peste tot se joacă cu casa închisă
la cinema, sincer, nici nu prea ai ce vedea

| Țoglă a răspuns:

La cinema sunt costurile nesimțit de ridicate în raport cu salariul.

| christine99 a răspuns:

Depinde si ce fel de prieteni ai, daca sunt inculti normal ca o sa rada cand zici ca mergi la teatru.

| Jigorugu a răspuns:

Nu este adevărat ce spui, referitori la spanioli, o mică parte dintre ei preferă să meargă la teatru ( probabil cei cu educație aleasă). Marea lor majoritate ies în timpul liber la terase, baruri și discoteci. Se poate spune că spaniolii sunt recunoscuți în lume ca fiind petrecăreți, de altfel nivelul lor educațional este sub cel al românilor, ei nu vor să învețe aproape nimic din ce nu e a lor : limbi străine, istorie universală, cultură, etc. Uite în felul asta ți-am răspuns la întrebare, românii sunt peste spanioli la cultură doar că le lipesc multe altele?