| MazareanuSephora a întrebat:

De unde au arabii asa mulți bani? Ce părere aveti despre ei și despre cum se comporta cu femeile si ce drepturi și femeile? Mi-aș da și viața sa nu ma fi născut în România.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Afaceri cu alte tari vanzari titei export mai pe scurt.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai vrea sa fii femeie intr-o tara araba. Femeile acolo au si dreapta dar si stanga. Depinde de soț daca e stangaci sau dreptaci. Adica bataie.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Acolo nu iti arati buricul, ca in poza de la profil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai dacă stau la propriu pe petrol normal ca au bani.
Cum se comporta cu femeile? Ca niște inapoiati... Ca civilizați nu sunt. Arabia saudita abia au început sa considere femeia ca fiind o ființă umana. Asta spune tot despre nivelul lor de civilizație.

Ți ai da viata sa te naști iar în alta tara? Ce faci dacă nimerești în Siria, Afganistan, Irak, orice tara din AFRICA, sau poate în India, Bangladesh. Sa te culci noaptea și sa nu știi dacă nu pica o bomba pe tine, sau sa nu știi dacă mâine vei manca doar o cana de lapte de la o capra sau doar niște balega de vaca... Asta dacă nu mori de sete negasind apa potabila.

Sau poate prin tarile din America latina sa nu știi dacă te duci la cumpărături și primești un glonț în cap de la un cartel de droguri.

Ia mai gândește te cu România un pic.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru suntserios):

Sa nu uitam ca in Arabia Saudita femeile nu au voie sa conduca masini

| suntserios a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Au voie. Anul asta au ridicat restrictia.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru suntserios):

Ok

| sierra1 a răspuns:

"De unde au arabii asa mulți ani? "

sau bani?

| sierra1 a răspuns:

"Mi-aș da și viața sa nu ma fi născut în România"

mai gândește-te, vezi aici:
https://www.dailymail.co.uk/......rabia.html

| Drimmero a răspuns:

Au rezerve mari de petrol, de acolo exporta majoritatea statelor de pe glob, e ceva indispensabil momentan pentru combustibil si multe altele,, cand o sa fie petrolul inlocuit cu altceva, vor ajunge iar acolo unde le este locul, la desert.

| Bondarel99 a răspuns:

Industria petrolului e cea mai profitabila din lume si arabii se ocupa cu asa ceva.

| NLS a răspuns:

"suntserios" a punctat destul de bine situatia.
In majoritatea tarilor arabe, femeia nu are nici un fel de drepturi, trebuie sa fie supusa barbatului, are OBLIGATIA sa faca copii, si sa intretina gospodaria, sa gateasca si cam atat.
Iar daca e doar banuita de adulter, risca sa isi piarda viata in urmatoarea secunda.
Daca indraznesti sa-ti contrazici barbatul sau sa iti impui punctul de vedere, iti iei glontul sau sabia.

Migrarea sistematica a destul de multor indivizi din acea zona inspre Occident, eu o pun pe seama unor interese ascunse (terorism, respectiv afaceri, trafic cu diverse, etc) mai mult decat o simpla nevoie.
Bucurestiul in special e plin de afaceristi arabi, ne cumpara bucata cu bucata. (cunosc din surse sigure, am o cunostiinta ce a avut deja 2 prieteni arabi)

| Hammurabi a răspuns:

Ți-ai da și viața?
Păi ce aștepți? Poate ai mai mult noroc la următoarea reâncarnare. laughing

| aXy99 a răspuns:

Nu au toti bani, dar au o gramada de petrol, iar petrolul inseamna bani.

| romeo78 a răspuns:

Petrolul pe care îl au ei, nu este o resursă inepuizabilă! Iar, valoarea sa, e de fapt o speculație bursieră.
De asemenea, atât timp există cerere e normal să ceară sume de bani destul de mari pentru baril.
O situație asemănătoare cu ce este la noi în țară cu motorina. Dacă, după revoluție motorină se cerea de transportatori, în general, prețul său era la jumătate din cel al benzinei. Dacă, după anul 2000, a crescut numărul autoturismelor pe motorină, am ajuns în prezent când e un preț egal între benzină și motorină. Iar, acum se întâmplă la fel cu GNC. La fel se va întâmpla cu curentul electric. Tot ce se cere mai mult, se scumpește.
Doar, că sumele de bani le investesc, inclusiv în surse alternative de energie, turism și deja industria petrolieră, nu mai este baza câștigului.
Iar, în legătură cu femeile, ar trebui privit ce se întâmplă în România, nu doar acolo!

| sabin89 a răspuns (pentru romeo78):

Ce se întâmplă în România? Suferă vreo comparatie ce e în România cu ce e acolo?

| romeo78 a răspuns (pentru sabin89):

M-am referit la femei. Cumva nu este asemănătoare situația? Câte femei nu sunt violate, ucise, bătute de străini, concubinei sau soți? Câte femei sunt respectate și apreciate pentru inteligență, curaj?
Sau nu vedeți campania contra doamnei premier Dăncilă, a celorlalte doamne din politică care au fost trimise la cratiță? Care este deosebirea față de țările Arabe?
Sau ați uitat de Dide #rezist, care s-a bucurat de moartea acelei mame pe trecerea de pietoni, doar pentru că era din rândul Jandarmeriei Române! Sau mergeți la închisoarea de femei și vedeți câte cazuri de femei închise căci și-au omorât soțul accidental sau voit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ani? Vrei sa zici bani : Pai daca au petrol... Cele mai mari zacaminte de petrol se afla la ei
In legatura cu femei aici este vorba de Religie. Femeia neavand prea multe drepturi decat in bucatarie si sa faca copii laughing. Dar situatia nu e la fel in in toate tariile arabe
Consider ca nu e ok cum se comporta cu femeile, DAR nici egalitatea dintre sexe nu este OK, in special cand vorbim de politica sau posturi de conducere. Zone in care femeile nu au ce cauta

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pe scurt ești total de accord cu discriminarea și misoginismul lor.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Consider ca nu e ok cum se comporta cu femeile, DAR nici egalitatea dintre sexe nu este OK"

chiar așa? Trecem la islamism

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

NU POATE EXISTA EGALITATE INTRE FEMEI SI BARBATI
Egalitatea in ochii femeilor inseamna ca ele sa conduca barbatii. Si ce a provocat eglitatea asta? europa de vest fiind "invadat de arabi" America devenind predominant tara de culoare.
De asta afirm in posturi de conducere /politica nu e loc de femei

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci esti pe aceleasi conceptio ca arabi. Femeia este inferioara iar tu masculul avand coiae de aur esti cel mai tare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Esti constient ca pana acum 100 de ani femeile din Europa nu aveau prea multe drepturi? exemplu: drept sa voteze.
De cand existam pe planeta asta pana acum niciodata femeile si barbatii nu aveau acelasi meserie. Inca pe cand cutreieram paduriile femeile erau culegatori(de asta femeile disting mai bine culoriile, si au simtul olfactiv mai dezvoltat) Barbatii vanatori.
Acuma cu egalitatea asta s-au creeat toate minunatiile: inclusiv fenomenul LGBT se datoreaza "egalitatii" dintre sexe deoarece multi barbati nu accepta sa fie calcati in picioare de femei. asa ca recurg la solutii alternative

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 100ani nici internet si telefon nu aveam, dar lumea mai evolueaza. Acum cateva mii de ani nici haine nu aveam, dar lumea nai evolueaza. Acum 100ani ne ca.cam in curte, dar lumea mai evolueaza

| Endoryus a răspuns (pentru suntserios):

Avand vagin intre picioare poate spera la o viata usoara in caz de punea gheara pe unu cu bani. In Romania, poate ii este mai greu laughing.

| darrio2007 a răspuns (pentru Endoryus):

Si putea fi a nu stiu câta nevastă a unuia. Mai stătea si la coadă pentru hm! hm!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghinion ca te-ai nascut in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania este o tara frumoasa. Numai ca e prost condusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii arabi au bani, cum unii români au bani, sunt câteva sute de milioane de arabi și vreo 2 miliarde de musulmani.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu cred ca ti-ai fi dat viata sa nu te fi nascut aici rolling on the floor

| IulianaStieTot a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=i0L6EDoMt8w mai bine nascuta in Ro decat intr-o tara n care lumea gandeste ca omul asta.

| Chimbly a răspuns:

Pai daca ti-ai fi dat viata sa nu te nasti in Romania de mai stai pe aici? E oare asa greu sa muncesti? Sa gasesti fericirea in lucruri marunte?