| Demeister a întrebat:

Ce părere aveți despre arabii de la noi din România?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

"partea religioasa ii face extrem de instabili si rai". Vezi, aici e greseala. Religia lor nu ii indreapta spre a face rau. In Coran nu scrie nicaieri ca trebuie sa omori oameni in numele lui Allah. Luptatorii ISIS, dupa cum se numesc ei si discipolii lor (se gasesc peste tot in lume persoane care ii admira si care doresc sa li se alature) au inteles gresit, au interpretat gresit, zic eu in mod voit religia proprie. Si eu aveam tendinta sa generalizez pana cand un curs la facultate in care s-a discutat despre aceasta problema, urmat de un documentar, m-au facut sa gandesc altfel. Musulmanii adevarati sunt altii, nu cei care omoara oameni. Problema e ca tot mai multi romani ii asociaza pe acestia cu distrugerea, cu atentatele ce au avut loc in lume. Am citit acum cateva saptamani cu stupoare o stire cum ca o fata de origine musulmana, imbracata specific, a fost atacata si molestata in Bucuresti. Ceva de neconceput.

19 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Oameni la fel ca si noi. Multi au afaceri sau vin sa studieze aici. Nu trebuie priviti diferit doar pentru ca o mica parte din musulmani inteleg gresit propria religie si fac fel si fel de nelegiuiri.

| J0B0MAT a răspuns:

Ştiu o fată şi e foarte de treabă şi frumoasă rău.

| Demeister explică (pentru J0B0MAT):

Apropo,ți se par frumoase arăboaicele?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Demeister):

Ăhm,dap.

| Felys a răspuns:

Astia de aici sunt pasnici

| WaterDrop a răspuns:

Sunt oameni de treaba pana la primul viol, atentat sau dat in cap.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Ce vrei să zici?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Ei vin la noi in tara, insa vin cu indoctrinarea religioasa din tara lor, unde femeia nu valoreaza nimic si Alah este suprem.Este doar o chestiune de timp pana se vor manifesta si la noi.Deja au fost cazuri minore prin tara.Stai sa mai vina cativa si va fi la fel ca in Germania si al noi. Din fericire suntem o tara saraca deci s`ar putea sa ne evite.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Ziceai că deja au fost cazuri minore prin țară :
Dă-mi exemple de cazuri!

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Ai google si tu.ti-am raspuns cat a fost necesar pentru intrebarea asta.Restul de cercetari le poti face si singur daca chiar te intereseaza acest subiect.Mai au si alte persoane nevoie de ajutor. Nu sunt editie de stiri.

| AFR81 a răspuns (pentru WaterDrop):

Imi pare rau, ai o gandire complet eronata si ai tendinta sa generalizezi. Nu ne place cand francezii, de exemplu, pun semn de egalitate intre roman si tigan, insa si noi facem la fel. Nu cunosc niciun arab, insa sa spui ca ei vin aici cu scopul de a face rau este de-a dreptul ridicol.

| WaterDrop a răspuns (pentru AFR81):

Iti dau total dreptate in legatura cu gandirea mea.Dar, stai ce? Nu am spus ca ei vin aici sa ne faca rau in mod voit, ei vin aici ca sa nu moara la ei in tara, partea cu raul doar se intampla din alte cauze.Si cum ai spus si tu, ii uram pe romi. Dar ii vom imbratisa pe arabi? Sunt oameni si oameni ca si la noi, insa partea religioasa ii face extrem de instabili si rai.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Da,de acord cu tine!
Arabii sunt fanatici!

| AFR81 a răspuns (pentru WaterDrop):

"partea religioasa ii face extrem de instabili si rai". Vezi, aici e greseala. Religia lor nu ii indreapta spre a face rau. In Coran nu scrie nicaieri ca trebuie sa omori oameni in numele lui Allah. Luptatorii ISIS, dupa cum se numesc ei si discipolii lor (se gasesc peste tot in lume persoane care ii admira si care doresc sa li se alature) au inteles gresit, au interpretat gresit, zic eu in mod voit religia proprie. Si eu aveam tendinta sa generalizez pana cand un curs la facultate in care s-a discutat despre aceasta problema, urmat de un documentar, m-au facut sa gandesc altfel. Musulmanii adevarati sunt altii, nu cei care omoara oameni. Problema e ca tot mai multi romani ii asociaza pe acestia cu distrugerea, cu atentatele ce au avut loc in lume. Am citit acum cateva saptamani cu stupoare o stire cum ca o fata de origine musulmana, imbracata specific, a fost atacata si molestata in Bucuresti. Ceva de neconceput.

| Deaad a răspuns:

Popor asiatic ce nu are ce cauta in Europa.

| alexandrualind a răspuns:

Nu imi plac.

| Demeister explică (pentru alexandrualind):

De ce?

| alexandrualind a răspuns (pentru Demeister):

Asa sunt eu sa nu imi prea placa Arabii.

| UzOm a răspuns:

Sincer sa fiu, mai bine am avea 100 de arabi educati sau semi-educati, decat 100 de bastinasi (tigani).

| florinflorescu a răspuns:

Salut, toti sunt oameni, dar cei care vin sa ne respecte traditia si cultele.