| blackporcelain a întrebat:

Deci, am o problema de cls a 8a la chimie si dau funda celui care mi-o explica si imi arata cum sa o fac, am nevoie de un raspuns fff rapid, :

80g soda caustica reactioneaza cu o solutie de acid clorhidric 18.25%.Calculeaza masa de solutie de acid clorhidric folosit si masa de sare obtinuta.

Răspuns Câştigător
| ANDREIX53 a răspuns:

Avem asa:
naoh + HCl = nacl + h2o
adica 80g naoh + x g HCl = y g nacl(sare) + h2o
Tu trebuie sa afli masa de sare obtinuta, adica y.Pentru asta trecem partea de sus a reactiei masele atomice si jos masele folosite in cazul nostru-ar trebui sa arate asa:
naoh + HCl = nacl + h2o
80 x(md) y z
De aici afli mai intai x=80*36,5:40=73 g HCl -- asta e md
Din formula concentratiei(c=md*100 : md) aflam masa de acid clorhidric folosit---
masa de solutie =md*100:c=73*100:18,25=400g ---asta e primul raspuns
La intrebarea cu sarea, trebuie sa aflam y=80*58,5:40=117 g sare asta e raspunsul 2
Pai...cam asta-i tot... sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutor! love struck

2 răspunsuri:
| SweetElena93 a răspuns:

E reactia na.o.h cu h.cl si rezulta na.cl + h2o

| ANDREIX53 a răspuns:

Avem asa:
naoh + HCl = nacl + h2o
adica 80g naoh + x g HCl = y g nacl(sare) + h2o
Tu trebuie sa afli masa de sare obtinuta, adica y.Pentru asta trecem partea de sus a reactiei masele atomice si jos masele folosite in cazul nostru-ar trebui sa arate asa:
naoh + HCl = nacl + h2o
80 x(md) y z
De aici afli mai intai x=80*36,5:40=73 g HCl -- asta e md
Din formula concentratiei(c=md*100:mersi) aflam masa de acid clorhidric folosit---
mersi=md*100:c=73*100:18,25=400g ---asta e primul raspuns
La intrebarea cu sarea, trebuie sa aflam y=80*58,5:40=117 g sare asta e raspunsul 2
Pai...cam asta-i tot... sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutor! love struck