| anonim_4396 a întrebat:

Azi am lucrare si am nevoie urgenta de ajutor la o problema la chimie, de fapt 2.

Prima: 12 g Mg reactioneaza cu o solutie H2SO4, 0.5M. Sa se calculeze:

a) Volumul solutiei acide.

b)Volumul de gaz rezultat din reactie (c.n).

A doua : Cate grame de soda caustica pura trebuie sa se adauge peste 300 g solutie de soda concentratie 10% pentru a aduce solutia la concentratia de 20%.

Cine imi spune rezolvarea macar la o problema primeste FUNDA!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Imi pare rau dar aici nu se fac teme.Intrebarea ta poate fi stearsa pentru ca incalca regulamentul.Succes la rezolvare.