| SideBySide11111 a întrebat:

Doresc sa fac bani din vanzarea de arta, insa nu stiu exact cum procedez cu banii primiti din comenzi. Presupun ca trebuie sa declar toate castigurile la anaf. Trebuie neaparat sa-mi fac srl? exista o suma minima pe care trebuie sa o fac pentru a declara la anaf sau trebuie sa-mi declar toate veniturile de pe urma tuturor comenzilor? Cum se procedeaza? Va rog frumos sa ma ajutati, vreau doar raspunsuri serioase, caci am nevoie de niste bani, la momentul de fata am o situatie financiara precara. Craciun Fericit!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasă la o parte îndemnul lui relian sa faci evaziune fiscală.

Da, dacă faci comerț ești obligat să ai o forma juridică de fiscalizare PFA sau SRL dacă vrei să fii în legalitate.

| relian a răspuns:

Depinde cum esti platita pentru ce vinzi. Daca esti platita cash, atunci declari cit te lasa inima laughing nu te poate nimeni acuza de ceva ilegal, nu are cum.
Daca vinzi la oameni, daca vinzi in piete, acolo cine sau cum sa te controleze careva?
Nu declara nimic, pentru ca nici guvernu te ajuta oamenii cu absolut nimic, ba dimpotriva, guvernantii fura bani publici, isi fac salarii f mari, pensii speciale, tu de ce ai fi cinstit?
Intr-o tara plina si condusa de tilhari, te gasesti tu sa fii cinstit, vezi-ti de treaba.
Daca nu esti angajat nicaeri, daca nu dai bonuri, daca primesti doar cash cine sa te monitorizeze? Tu singur, dar cum am spus nu te duci sa arati ce faci.

Plus de asta, si cand faci cash, trebuie sa cistigi o suma, sau de la o suma in sus se platesc taxe, nu se platesc taxe ca ai facut tu 2-3 mii de lei intr-un an.
Exista ceva trepte de venituri, de la care se impoziteaza, ori ce le poti declara, sau scade pentru cei care platesc pe altii.

Dar cand esti platit cash, la revedere, singura chestie te afecteaa pw tine sa zic asa pentru pensie, daca nu platesti acolo, nu ai pensie, in rest te doare la basca laughing