| christian90 a întrebat:

Buna seara. Am o intrebare tipica despre anaf. As vrea sa imi fac cont pe spv pentru a putea cumpara titluri de stat, probabil, in viitor, vad ca suma minima ar fi 5000lei. Daca imi deschid cont la anaf as putea spune ca sunt intr-o legatura si mai stransa cu acestia, totusi, ar trebui sa imi declar toate veniturile? Sa ma astept la verificari ca la scoala cand eram mici? Am citit ceva la ei si am vazut ca este un prag de 6 salarii minim, brut. Nu este tangibil.
Cum legile sunt mai mult pentru ei, nu as vrea sa ma trezesc cu o notificare pentru 100LEI, cand ar trebui sa scoata bani din portbagajele altora.
La venituri am salariul, sunt ok, nu imi fac griji, dar, ca oricare roman mai vand lucruri pe site-uri, nici macar nu adun 100LEI intr-o luna si m-am stricat putin si cu crypto pe revolut, dar le-am lasat in cont.
Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi că anaful asta așteaptă să te controleze sa îți faci tu cont la ei?

| christian90 explică (pentru suntserios):

Nu stiu ce se intampla in acea institutie de stat.

| iulianr a răspuns:

Nu cred că te vor verifica mai amănunțit, mai ales daca nu sunt sume mari. Eu mi-am făcut cont la ei pe platforma acum mai mulți ani, iar la scurt timp după ce am făcut contul am rămas fără loc de muncă și pana am găsit altceva de munca (cam 4 luni), am lucrat ca freelancer (fara forma juridică) și primeam cam 3000-4000 lei/luna, dar nu i-am declarat și nu am avut probleme cu ei. Știu că nu a fost corect cum am procedat, dar aveam nevoie neapărat de bani fiindcă era o situație mai dificila și dacă plăteam toate taxele, rămâneam cu mult mai putini bani. Am mai fost ulterior pe la ANAF cu alte treburi și nu mi-au atras atenția că aș avea ceva datorii. Pentru sume mici nu cred că se complică atât de mult, mai ales pentru 100 lei.

| christian90 explică (pentru iulianr):

Ma gandeam si la ceva freelancing, dar nu cunosc cealalta parte implicata, platforma, acel client, standardele ca performanta samd.
Intr-adevar, la conturi se mai cunoaste, de-aia baietii lucreaza cu portbagaje.

| MrAM a răspuns:

Exista cerere pentru declaratia de venit care se completeaza si se trimite daca depasesti pragul ala de 12 salarii din cate stiu.
https://youtu.be/uJF52rymuUY?si=CFJPkGPXYbQFQFz5