| csilla a întrebat:

Exista relatie de amicie intr-un barbat si o femeie?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da! De exemplu intre un gay si orice femeie cu care se intelege bine... Si nu numai: >intre fosti colegi de scoala, colegi de serviciu..., vecini...etc!
E adevarat ca daca apare atractia...se poate strica amicitia...sau poate deveni o relatie de iubire!

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Fara indoiala ca exista, cu o conditie:fiecare dintre ei sa iubeasca o alta persoana. Spun :sa iubeasca nu:sa fie casatorit.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sigur, si-ti pot spune ca poate fii mai trainica decat multe alte relatii, asta numai atunci cand cei doi impartasesc aceleasi idealuri si pasiuni...cand exista respect si solidaritate. Uneori se poate intampla ca aceasta relatie sa se transforme intr-una de dragoste puternica si de durata lunga...ca un fel de prietenie pana la moarte...profunda...rar de intalnit.
Eu cred ca intr-o relatie, daca cei doi sunt prieteni este ideal...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA!, absolut si categoric! Imi pare rau ca nu am timp sa detaliez, dar, DA!, DA!, DA! Istoria si viata noastra sunt cele mai bune exemple!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA!, absolut si categoric! Imi pare rau ca nu am timp sa detaliez, dar, DA!, DA!!, DA!!! Istoria si viata noastra sunt cele mai bune exemple!!...

cristian
| cristian a răspuns:

Sigur ca da atata timp cat se ajuta reciproc.

carla
| carla a răspuns:

Sigura ca exista.

mlm
| mlm a răspuns:

Desigur ca se poate, din moment ce doar atat isi doresc.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu spun ca da. Dar e riscanta... si trebuie fixate niste limite de la inceput... Si daca apare dragoste si atractie intre ei si incep o relatie e destul de posibil sa strice relatia de amicitie.

| Diva a răspuns:

Normal ca exista daca amandoi isi doresc acelasi lucru normal

| NoName_9903 a răspuns:

Da, exista...chiar in mai multe variante:-)
La inceput e amicitie, si degenereaza in dragoste...
Incepe ca dragoste, si sfarseste in amicitie...
De la inceput pana la sfarsit e doar amicitie...

Probabil in orice relatie de amicitie, daca nu exista o bariera "fizica" ( nu exista atractie, deloc) sau "psihica" ( "e fostul iubit al celei mai bune prietene", sau "ne cunoastem din clasa intai, am crescut impreuna, e ca fratele meu"), in majoritatea cazurilor apare tentatia de a incerca sa treci intr-o alta etapa...

In concluzie, eu cred ca exista...nu pentru totdeauna si nu fara complicatii... dar exista :-)

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu nu prea cred... eu am avut doi prieteni in viata asta... adevarati amici... baieti... pe care m-am putut baza la orice ora, cu care m-am inteles extraordinar... unul este sotul meu in prezent... celalalt s-a indepartat de mine dupa ce i-am zis ca nu simt nimic pentru el in afara de respect ca este un bun amic... eu din pacate nu am avut decat experiente care imi sugereaza ca nu prea este relatie de amicie intre un barbat si o femeie... nu zic ca nu e posibil doar ca nu prea mai am incredere in asa ceva...

| ada a răspuns:

De cele mai multe ori nu.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Normal. Cel putin din partea unuia din cei 2 exista.De multe ori barbatul sau femeie pune suflet prea mult in relatia de amicitie si ajunge sa iubeasca o persoana care nu il priveste decat ca pe un simplu amic.Si asa se distrug multe prietenii.

| mariusres a răspuns:

Doar daca nu exista atractie sexuala intre ei. putin probabil...

| jolie_3446 a răspuns:

Da, atata timp cat asta isi doresc amandoi si nu degenereaza in altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles.
de ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un prieten absolut minunat.Si o relatie incredibila, cu sentimente profunde.Cred ce e minunata o asemenea prietenie, daca o poti intretine.Eu nu am putut si inca regret si imi lipseste. E chiar o prietenie minunata.

| necenzurat a răspuns:

Poate si o iubire platonica

| bubico a răspuns:

Da, dar ce se petrece in mintea barbatului, tine pentru el din respect. o spun din propria experienta