| Seline a întrebat:

Exista prietenie intre o femeie si un barbat?

Răspuns Câştigător
| Ana_6509 a răspuns:

Leonard Cohen spunea ca,, O prietenie intre un barbat si o femeie, daca nu e bazata pe sex, e ori ipocrizie ori masochism"

Nu exista.Intotdeauna unul dintre cei doi se indragosteste de celalalt chiar daca nu o spune. Daca o spune, atunci a luat sfarsit prietenia lor sau tocmai a inceput o poveste de iubire.
@luz:intr-adevar intre cupluri poate exista o prietenie insa asta e altceva.

47 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

A fost, este si va fi intotdeauna!

| Arthur a răspuns:

Da, pana la o anumita varsta. In ultima vreme din ce in ce mai mica...

| bluesky a răspuns:

Normal!

| undercovergirl a răspuns:

Bineinteles ca exista! Cum sa nu existe?
Inainte de toate suntem oameni, rationam si simtim, nu ne lasam condusi de instincte si ceea ce facem noi in viata asta ca si oameni nu inseamna doar sex! In viata ne urmam niste traiectorii, ne modelam ca si persoane, ne lucram in mod constant caracterul si incercam sa existam prin toti cei pe care ii cunoastem, vrem nu vrem fiecare dintre noi suntem amprentati de cei din jurul nostru si amprentam de asemenea pe cei pe care ii avem deja in preajma sau pe cei pe care ii vom cunoaste.
Suntem asemenea unei coli de indigo, lasam cate o parte din noi fiecarui om pe care ajungem sa il cunoastem si care ajunge sa ne cunoasca!
Ce ar insemna ca sa vrem sa depasim bariera prieteniei cu fiecare femeie sau fiecare barbat care ne e prieten? Ce ar insemna ca de fiecare data cand persoana iubita comunica, vorbeste cu o persoana de sex opus sa ne intrebam: oare o place? oare se gandeste sa treaca bariera? oare este un eventual pericol? Oare?
E absolut absurd! Ar insemna sa nu ne mai apropiem niciodata in viata noastra de cineva de sex opus de teama de a nu se indragosti sau de a nu ne indragosti de el, ar insemna sa traim mereu cu teama ca persoana iubita va ajunge intr-o zi sa se culce cu colega/colegul de serviciu pentru ca deja sunt prieteni de atat timp;
Eu cred ca totul porneste de la sentimentul de iubire pe care il avem pentru cel de langa noi, de la sentimentul de respect, de incredere! Daca iubesti cu adevarat oricine iti e prieten si oricat de frumos si atragator ar fi, oricat de inteligent, amuzant happy
niciodata nu va ajunge sa iti fie decat prieten! Dar, si asta este probabil o "meserie" pentru unii dintre noii; si ca si orice altceva in viata trebuie sa ajungem sa o invatam si sa o perfectionam!
Eu am prieteni baieti, de cand eram de cativa anisori si va asigur ca tot prietena le sunt si tot prieteni imi sunt si acum! Niciodata nu am simtit nevoia sa trecem pragul si nici sa ne privim cu alti ochii happy

mira
| mira a răspuns:

Da, dar fiecare are alte relatii de iubire, are alt partener.

| stweety10 a răspuns:

Da. Pentru ca uneori simti nevoia sa te confesezi unei persoane de sex opus, sa vezi ce parere au si ei. Unele prietenii dintre o femeie si un barbat dureaza mai mult decat o prietenie dintre doi barbati sau doua femei.

| Seline explică:

@luz Sunt cunostinte, eventual amici.Prietenia inseamna ceva mai intim (nu neaparat sexual).

| Seline explică:

Cand am spus prietenie ma refeream strict la un barbat si la o femeie, gen : daca x ma invita DOAR pe mine (ca doar tu esti pr cu el) la o cafea, si tot asa. Ma gandeam ca voi fi inteleasa gresit.

| Seline explică:

@ Sniper, daca taceai, filozof ramaneai.

| LuS[z] a răspuns:

Bineinteles ca exista.mama si tata au multi prieteni de familie si mama e prietena cu sotii prietenelor ei.

| JustMe a răspuns:

Da! Eu am prieteni baieti, ne intelegem super si aproape niciodata nu a dorit vreunu din ei mai mult de atat.

| andreea7520 a răspuns:

Da, normal ca exista happydar in majoritatea cazurilor din acea prietenie se dezvolta o relatie cu timpu`. cunosc multe cazuri :*

| lacrimi a răspuns:

Exista, dar mai exista si riscul ca unul sa se indragosteasca de celalalt.Bine ca e mai rar ceva mutual, si nu se strica o prietenie frumoasa, in detrimentul unei iubirii care nu si are rostul

| lacrimi a răspuns:

Deseamenea, un sot si o sotie, un iubit si o iubita, trebuie sa fie prieteni, ce Dumnezeu, ca doar nu o sa fie straini, care se culca si se trezesc impreuna, au contact sexual, dar nu si impartasesc problemele, trairile, secretele, ca unui adevarat prieten...

| liliana83 a răspuns:

Cam rar in ziua de azi!

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

DA exista, cei mai multi dintre prietenii mei sunt baietii, cel mai bun prieten imi este un baiat, pot spune ca ne intelegem minunat, avem incredere unu in celalalt.ne ajutam reciproc.mergem impreuna la distractii.la plimbari.la filme.etc, si suntem DOAR ft buni prieteniwinking.

| anonimmmmm a răspuns:

Ei bine, DA, se poate! Cea mai adevarata poveste de prietenie pe care o cunosc este intre un barbat si o femeie. Din punctul meu de vedere, e mai multa intelegere la mijloc decat poate exista intre doua femei. Poate chiar, mai multa incredere.
Am si eu un prieten bun. Nu cel mai bun, dar suficient de bun, astfel incat sa-si dea seama cand sunt suparata. Sau sa imi impartaseasca bucuriile ori necazurile, caci, inevitabil, exista si acestea. Odata, ne-am certat. Dintr-un motiv banal. Pentru o vreme nici macar nu am mai vorbit, insa cand ne-am impacat, nici unul nu a purtat ranchiuna. Culmea, sau nu, este faptul ca niciodata nu m-am simtit atrasa de el. Drept urmare, nu a existat niciun sentiment inconfortabil legat de faptul ca ne povestim tot felul de lucruri. Intotdeauna l-am considerat prietenul meu si asta a fost cel mai important.
Insa, intrebarea al carui raspuns inca nu reusesc sa-l gasesc, este daca poti deveni prietena cu un baiat pentru care candva ai simtit ceva...

| pau2009 a răspuns:

Cum a zis Lora, nu ii risc sa se indragosteasca ii sigur

| Sniper a răspuns:

Tu ti'ai vazut intrebarea?!?
Eu zic sa te mai gandesti oleaca si dupa aia sa te intrebi si tu, cum se formeaza o casnicie (familie).

| sabinozaur a răspuns:

Mi se par cele mai frumoase prietenii de fapt.happy pentru ca te pot ajuta si din perspectiva sexului respectiv ceea ce e ff fain.happy ador prieteniile astea. si am mult mai multe prietenii intre baieti decat intre fetebig grinsi ma simt ff binehappy

| zuzi_4846 a răspuns:

Good question! Dintr-un grup de 15 persoane, fete si baieti, pe care le-am provocat la o discutie pe aceasta tema, am fost singura care a sustinut lucrul asta, si anume, ca exista prietenie intre o femeie si un barbat. big grin Sustin lucrul asta pentru ca in jurul meu exista cel putin 3 persoane de genul masculin pe care stiu ca ma pot baza oricand si care pot spune acelasi lucru despre mine. Nu stiu daca ei au altfel de sentimente si cred ca nici nu are importanta atat timp cat ne putem spune fara ezitare problemele si bucuriile si atat timp cat ne ajutam reciproc. Eu zic ca exista prietenie intre o femeie si un barbat si cred ca sunt cele mai rezistente prietenii pentru ca nu ne vom certa niciodata pe fete sau baieti, pentru ca nu ma critica nici macar cu privirea chiar daca sunt nemachiata, pentru ca stiu ca nu au niciun interes sa imi spuna ca sunt ciufulita sau imi sta bine parul, pentru ca nu le este rusine sa recunoasca in fata mea cand se indragostesc sau cand gresesc, pentru ca imi cer sfatul si le cer sfatul. happy

| mariaw a răspuns:

Exista, sunt benefice si chiar merita valorificate-si de obicei sunt si cele mai durabile tocmai pentru ca nu exista concurenta si apare intelegerea datorata intr-o mare parte ingaduintei (daca avem in vedere ca suntem constienti de diferentele date de natura). Mi s-a intamplat ca prietenia sa fie stricata de aparitia de sentimente doar dintr-o parte.pacat, dar fara cale de intoarcere.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecSSyA a răspuns:

Desigur

| juniper a răspuns:

Bineinteles, dovada este Kim Possible, este prietena cu Ron de la gradinita.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Desigur ca nu exista.inainte eu credeam in posibila prietenie dintre un baiat si fata...
dar de cele mai multe ori s-a dovedit ca aceasta prietenie nu e sincera... ori unul din ei aveau sentimente de dragoste sau doar atractie fizica fata de celalalt si cateodata se multumea doar cu prietenia pentru ca era singurul mod de a fi cate de cat aproape de persoana cealalta. happy

| khiflutza a răspuns:

Daaa. Este prietenie pina cind unul dintre ei se gindeste ca poate face sex cu celalalt! Dupa sex nu mai este prietenie. Poate numai dupa divort!laughing

| natalia_2288 a răspuns:

Depinde ce fameie sau ce barbet este ce relatie au ei intre ei dar asa exista dar nu pe mult timp

| MiKiDuTzZz a răspuns:

Eu sunt d parere ca prietenia e valabila doar pentru fata deoarece la un moment dat baiatul e posibil sa simta atractie fizica si... e asa baieti?