| ؤشقةثى a întrebat:

Hei imi explica si mie cineva am doar 10 ani si ca sa nu ma ingrijorez imi spuneti daca exista fantome sau vampiri va rooog ca sa nu mai dorm cu lumina aprinsa noaptea...plzzzzz

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmenuta, nu exista asa ceva.am 46 de ani si nu am vazut niciodata fantome si vampiri, decat in filme.asa ca daca stingi lumina cand te culci, esti la adapost. daca ar fi asa ceva, ei nu umbla pe intunerec.fiindca nu vad. ei nu au ochi.langa tine nu este decat un ingeras care te pazeste de rau zi si noapte.asa ca fii pe pace.dormi linistita.ingerul vegheaza.

19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Doamneee!---cum sa crezi in tampenii din astea? Fantomele, vampirii sunt rezultatul imaginatiei bogate si creatoare a unora--- intai au aparut in literatura apoi, in cinematografie, TV. Perpetuarea in timp a mitului fantomei sau vampirului are ca motivatie (nedeclarata explicit) doar BANUL! De platit, platesc cei carora le place suspansul sau doresc sa simta efectul adrenalinei.

Pentru tine, care nu esti amatoare de" senzatii tari" cel mai indicat este sa nu vizionezi filme /emisiuni sau sa nu lecturezi carti cu asemenea subiecte. Cu timpul, pe masura ce te maturizezi si studiezi aceasta temere va dispare. Numai bine!

| sonya a răspuns:

Ele nu exista. Insa daca tu crezi acestea te vor speria mereu deoarece subconstientul tau pastreaza aceasta idee ca ele exista si mereu iti va fi frica.

| DarkShaodw1 a răspuns:

Nu, draguto. Chestii d-aste nu exista decat daca tu vrei sa crezi in ele. Si nu cred ca vrei, asa ca stai linistita.

| Jambooja a răspuns:

Buna Carmenuta,
Fantomele si vampiri nu au existat si nici nu vor exista. Ele sunt doar creatiile mintii noastre. Ele vor exista numai daca le acceptam noi ca exista.
Fantomele si vampiri au aparut din povesti si vorbe stravechi, care raman povesti de adormit/speriat copii.
Deci sa nu iti faci griji ca ar putea exista. Banuiesc ca noapte tii lumina aprinsa pentru ca tu ai impresia ca ei sunt in camera ta, asa ca hai sa incercam noaptea care vine sa dormim cu lumina stansa si sa ne imaginam ca in camera sunt doar ingerasi care ne pazesc si au grija de noi, bine?
Te pup si ai grija de tine.
Somn placut la noapte.

| ahlrh a răspuns:

Pai, ai vazut vreunul in fata ta, in realitate?
Nu?
Atunci nu exista!

| Alien a răspuns:

Multi vor sari sa spuna ca nu exista!
Dar tu ai pus intrebarea pentru ca sa afli adevarul.
Exista fantome ne bantuie casele si spiritele rele incearca tot timpul sa preia controlul asupra corpului.
Esti urmarita la fiecare pas si noaptea asteapta sa deschizi ochii pe a le vedea.
http://www.descopera.ro/......e-din-lume
Somn usor!

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Carmenuta, nu exista astfel de fenomene si vampiri.Si mie imi era frica cand eram mai mica, dar acum nu imi mai este. Daca tu noaptea te culci gandindu-te la astfel de lucruri, subconstienul tau va ince pe ''munceasca''. Adica ti se va parea ca auzi tot felul de zgomote, vei vedea tot felul de umbre neexistente si normal ca te vei speria si vei visa si urat.Asa ca inainte sa te culci gandeste-te la ceva frumos si iti zic cu desavarsire ca nu exista nici fantome, nici vampiri si nici alte fenomene stranii.

| Minalore a răspuns:

Lol...nu exista...si eu credeam dar acum nu mai am probleme. La inceput credeam ca nu o sa scap niciodata de frica aia dar cu timpul nu mai imi e frica si am scapat (acum mintea mea mai creeaza imagini cu fantome pe care le vad in fata mea, dar nu e real)

| aaaa12345 a răspuns:

Si eu am 10 ani :
vampirii nu exista, dar fantomele ...cred in ele pentru ca am avut experiente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita nu exista

| Almássy a răspuns:

Da nu inteleg ce aveti cu lumina aprinsa chiar daca ar exista fantome si vampiri (nu exista) crezi ca le-ar face ceva lumina ta de la veoza sau ce mai ai tu?
ce rost are?

| bella1998 a răspuns:

Intr-adevar exista.

| Evol a răspuns:

Oamenii astia te pacalesc. Exista si te vor numai pe tine.

| staicustefan a răspuns:

Nu nu exista gandeste-te la ceva frumos cum ar fi ca esti pe o campie si iti bate vantu in par si nu mai fi ingrijorata big grin nu exista nici o fantoma crede-matongue fundita?

| DiZZy_6407 a răspuns:

Vampiri in nici un caz dar fantomele sunt oameni care au murit. Daca vor sa se arate se arata si iti pot face si rau daca nu le asculti etc... uitate vineri pe discovery la fenomene stranii cu parinti apoi dormi cu ei fiindca poti sa visezi chestii din astea si sa faci infart in somn! alea sunt adevarate! bunicii mele cand era mica.si acum i apare bunica ei si i spune " Am venit sa te ajut la treaba " si o ajuta... funda>?

| PlayBoySTAR a răspuns:

Eu am avut expriente cu fantome dar cu vampiri nu, daca vrei sa scapi de gandul acesta roaga-te la dumnezeu noaptea si no sa patesti nimic fiind ca el isi va trimite ingerii la tine la pat si asa nu vei mai patii nimic fiind ca vei fii aparata da-mi si mie o fundita

| Draghita_8467 a răspuns:

Pai. E usor sa spui ca exista sau ca nu oh go on

Da` e si mai greu de dovedit laughing

Eu una nu cred in vampirii, cat despre fantome... Ei sa spunem ca am trait unele evenimente pe pielea mea. Am 14 ani oh go on Si sunt mai ciudata decat iti poti imagina oh go on Am obiceiuri anume Deoarece am fost marcata cand eram mai mica... Cand eram mica simteam anumite entitatii in casa Si aveam o "prietena" imaginara pe care o chema Lucinda Si Eu stateam la casa Si mereu coboram in pod sa ma joc cu niste papusi oribile Vechii si na. Chiar daca le aveam pe ale mele sus Mama mi. a interzis sa ma mai joc cu papusile alea si i.am raspuns ca "Nu pot s. o supar pe Lucinda altfel o sa ma ia cu ea" [stitii la ce ma refer] Si dupa 2 ani am auzit ca matusa mea, sora mamei, adica o "fata" pe nume Lucinda a murit in subsolul casei noastre Ea era Lucinda cea respectiva Cand murise avea 6` ani

Decii eu personal cred Si mai am o groaza de amintirii Nu vrei sa le stii oh go on

Oricum. iti garantez ca vampirii` nu exista;;-)

Si lasa lumina devil
N. o sa patesti nimic laughing

| PrideDrop a răspuns:

Fantomele s-ar putea sa existe dar nu in lumea noastra. Ele exista in lumea noastra doar daca vor sa se razbune pe cineva care lea omorat.Cat despre vampiri, sincer cred ca exista 100% deoarece vampirismul este o boala care este tinuta secret de,, NASA''. Vampirii sunt tinuti de ei la o baza speciala in america si sunt hraniti prin donatii de sange. Somn usor

| nairb a răspuns:

Nu exista fantome sau vampiri.sunt doar inventii ale oamenilor care cauta audienta si creeaza tot felul de filme pentru a te uita la ele sa vezi ce ar trebui sa faci si ca sa le cumperi suvenirurile.toate acestea sunt minciuni pentru audienta ca sa castige bani cei ce creeaza filmele.