| deepworld150 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si miercuri dau teza la matematica si trebuie sa obtin nota 8 ca sa-mi iau telefon nou, dar problema e ca NU INTELEG MATEMATICA! La ultima simulare am luat nota 5.73...Ma pricep cat de cat la geometrie, dar mai putin la algebra.Stiu toate teoremele si regulile si toate celelalte, dar tot nu inteleg! HLP...Ce sa fac sa prind matematica mai bine, sa stiu sa aplic acele teoreme pe exercitii? DAU FUNDA love struck

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, folosesti in continuare telefonul vechi ca nu a iesit din uz, iar banii de pe telefonul nou poti sa-i dai profesoarei pentru meditatii la matematica, in felul asta iei nota mare pentru testul final si ajungi la un liceu bun.

| deepworld150 explică (pentru Violleta2022):

Telefonul vechi are display.ul spart...

| Violleta2022 a răspuns (pentru deepworld150):

Nu cred ca-i mare filozofie daca te sacrifici si nu ai telefon o bucata de vreme, iar banii aia ii poti folosii la pregatire. In fond esti doar a VIII-a si nu-i vital sa ai telefon, dar este vital sa iei examenul de capacitate.

| Clockwork a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu neaparat, multe scoli indobitocesc copiii, dar asta e doar parerea mea, adica ar fi o ideee FOARTE buna sa-i facem pe copii sa se concentreze pe ce sunt slabi si nu pe ce sunt buni dar na.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Clockwork):

Probabil esti copil mic, daca gandesti atat de limitat.

Niciodata scoala nu va indobitocii un copil, dimpotriva, asimilarea de cunostinte ii va face mai destept.

| Clockwork a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar ca vorbesti de parca ai fi crescuta cu securea si ciocanu'. Si am peste 18 ani si am fost crescut acasa, iar cand am ajuns la liceu au fost cei mai tampiti ani din viata mea. Nu am invatat aproape nimic. Info, mate si fizica au contat, restul erau de rahat si inutile.

| Ineys a răspuns:

Sa lucrezi. Zilnic cate 3-4 ore pe zi, o sa fi AS in matematica. Dar nu sa te faci ca scrii la matematica si sa te gandesti in alta parte.

| NoWay55 a răspuns:

Eu cred ca pana miercuri ar trebui sa iti iei scutire pentru scoala sa stai si sa lucrezi numai matematica, adica sa faci toate exercitiile pe care le ai tu in culegeri (paralela are foarte bine structurate exercitiile). Ar fi bine ca in zilele astea sa vina un prof de mate care sa te ajute sa iti explice dar pe intelesul tau. Cred ca e asta e indicat sa faci si nu ar trebui sa te gandesti ca vei primi telefon ci ca AI EXAMEN.