| blacke a întrebat:

Maine dau test la matematica geometrie si nu stiu absolut nimic. Stiu teoremele, definitiile, dar nu stiu cum sa le aplic, unde sa le aplic straight face. Ma puteti ajuta? Sau macar niste site-uri cu probleme rezolvate ca poate inteleg ceva. Multumesc anticipat. Sunt clasa a 7-a

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, e bine ca stii toate teoremele si definitiile. Acum deschide caietul din clasa: priveste ce probleme ati facut in clasa la tema respectiva. Astupa rezultatele si incearca oral sau scris (cel mai bine in scris) sa vezi daca stii sa rezolvi corect. O alta metoda: memorarea vizuala: pune caietul in fata si concentreaza-te sa citesti cu voce tare exercitiile pe care le-ai facut in clasa. Proful sau profa iti va da sigur ceva asemanator insa va schimba cifrelele. La fel poate sa va dea acelasi exercutiu sau problema care ai facut- o in clasa sau pe acasa. O alta metoda e sa rescrii (concentrandu-te si spunand cu voce tare tot ce scrii) tot ce ai facut in clasa sau cel putin ceea ce iti va "da" la test. Nu sta pana noapte tarziu pentru ca creierul in loc sa memoreze, a doua zi nu va sti nimic si va mai fi si obosit. Inainte de ora citeste inca o data ce ai scris in clasa. Succes la test, sper ca te-am ajutat.

1 răspuns: